mutta miksi Suomalaisuus muuttuikin mustanraamatun herran viettelykseksi?!
Ensin oli Raamattu
5
401
Vastaukset
- Anonyymi
Ennen Raamattua oli jo vaikka mitä.
- Anonyymi
Jo kolmena vuotena olen käynyt etsimässä hedelmiä tästä viikunapuusta mutta en ole löytänyt. Kaada se sehän vain vie voiman maasta.
Mutta puutarhuri vastasi HERRA ANNA SEN OLLA VIELÄ YKSI VUOSI .....
Luuk 13: 6-9
Yksi aioni on 490 vuotta.
1. Vuosi 0-490 jkr
2. Vuosi 490-980 jkr
3. Vuosi 980-1470 jkr
Vielä yksi Vuosi 1470-1960 jkr
Suomi on viikunapuu joka ei tuottanut hedelmää Rooman alaisena. Niinpä puutarhuri lähetti Lutherin muokkaamaan ja lannoittamaan maan sen ympärillä. Jotta puu tuottaisi hedelmää.
Valkoinen, viaton asu ja raamattu joka ei hedelmää tuottanut vaihtui mustaan raamattuun ja asuun syntiseen joka on vähän tuottanut hedelmää ARMON avulla. Armo saatiin ortodokseilta tosin. Vasta 1809 liittyminen Venäjään auttoi hedelmää esiin.
Tuli Kalevala, metsäteollisuus, kännykät ja muuta pientä. Kun ei Suomessa kasva viini eikä oliivi vaan vain kuusi ja mänty niin on paha mitään kunnollista hedelmää helpolla kantaa.
Luther ei yksistään kyennyt pientä ja kivikkoista maata lannoittamaan tarpeeksi. Tarvittiin ortodoksien apua jolloin vasta alkoi suurta tapahtua. Luther oli PIENI APU.- Anonyymi
Joutavaa, messias tulee vuonna 2025.
- Anonyymi
Viikunoista puheenollen: Jeesus itse ei noudattanut omaa opetustaan, eikä antanut viikunapuulle armonaikaa, vaan varsin lapsellisesti kiukutteli ja kirosi puun, vaikka vielä ei edes ollut viikunoiden aika. Mitä Jeesus kuvitteli löytävänsä? Miksi viikunan olisi pitänyt tuottaa hedelmää, jos ei ollut vielä sen aika?
Mark. 11:
13 Hän näki jonkin matkan päässä viikunapuun, joka oli lehdessä, ja meni katsomaan, löytyisikö siitä jotakin. Puun luo tultuaan hän ei kuitenkaan löytänyt muuta kuin lehtiä, sillä vielä ei ollut viikunoiden aika.
14 Silloin Jeesus sanoi puulle: "Älköön kukaan enää ikinä syökö sinun hedelmääsi!" Hänen opetuslapsensa kuulivat tämän.
--
20 Kun he varhain aamulla kulkivat viikunapuun ohi, he näkivät sen kuivettuneen juuriaan myöten.
21 Silloin Pietari muisti, mitä oli tapahtunut, ja sanoi Jeesukselle: "Rabbi, katso! Puu, jonka kirosit, on kuivettunut."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse634423Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973678Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1053302Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.171869Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801108- 81793
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.104787- 44781
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä22754