Pienituloisilta ei leikata, se ei meille käy.

Anonyymi-ap

Näin Purra valehteli ennen eduskuntavalleja ja leikkaa nyt Orpon kanssa kaikkein köyhimmiltä ja alentaa suurituloisten verotusta.

11

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aikuisella ihmisellä pitäisi olla taito jo ajatella omilla aivoilla, eikä uskoa kaikkea lupailua mitä vaalien alla lupaillaan.
      Tuollainen lupaus nyt on ihan tyhjän kanssa, mikäli sitä hetkenkin miettii. Kun valtion menoista pitää säästää, niin leikkauksia voi tehdä vain sieltä mihin rahaa annetaan. Kaikki tietää, että hyvätuloisille ei tukiaisia makseta, joten niitä voidaan leikata, vain sieltä missä niitä on, eli vähävaraisilta, jotka saavat avustuksia.

    • Anonyymi

      💼😆😆🕸️📞🛠️🎻
      Mielestäni hallitus on tavallaan sodassa Köyhiä vastaan.

      Hallitus tekee kaikkensa heikentääkdeen
      vaan Köyhien kansalaisten asemaa
      Kaikila muilta leikataan paitsi rikkailta ,

      Köyhä siis ei miljonääri kuten sinä

      • Anonyymi

        Nyt pienten eläkkeiden verotusta kiristettiin ja yli 5000 euron eläkkeiden verotusta kevennettiin.

        Yli 150000 euroa vuodessa ansaitsevien verotusta kevennettiin. Arvonlisäveroa kiristettiin, josta pienituloiset kärsivät kun kaikki tulot menevät kulutukseen.

        Oli se järkyttävää valehtelemista ennen vaaleja ja on nytkin.


    • Anonyymi

      Vanhuuseläkkeeni nousi 1,5€ eli nyt joulupöytä täyteen 🥣

      • Anonyymi

        .

        🎩🎩🎩🎩🎩🎩
        Eipä kokoomus ja Persut ole ollenkaan huolissaan mitenkään Eläkeläisten ja pienituloisten ja työttömien pärjäämisestä.

        Kokoomuksen mielestä kansa on aina vähintään keskituloista. Elikkä tienaa
        Vähintään 200 000€ vuodesa

        Vaalien jälkeen ei kuule kokokoomuksen suusta sanaa köyhät , eläkeläiset pienituloiset .

        Ainoastan olaan huolissaan yritysten pärjää,isestä ja kuinka paljon kamsa voisi maksaa niile yritystuekea✂️✂️✂️✂️✂️✂️✂️✂️✂️✂️✂️✂️
        Putinilla on päähänpinttymä jonka hän haluaa toteuttaa makso mitä makso. Ei Putinille merkitse kansa tai yritysten hyvin-/pahoinvointi yhtään mitään. Putin ajattelee tavallasi, että eihän nyt kukaan voi epäillä, koska Venäjän talouden kannalta on hyvin tärkeitä varjolaivastot. Ei Putinia vaivannut sekään, että Eurooppa lopetti kaasun ja öljyn ostot Venäjältä ja Gazprom on suunnilleen kuopattu yritys. Kun Putin haluaa jotain, niin mikään ei saa olla esteenä

        Ihan kuin kokoomuksen urpo ja purra kansalle mitään

        Tuttua äärioikeistopolitiikka


        Äänestä SDP


      • Anonyymi

        Verot nousi 600e


    • Anonyymi

      Suomen eläkejärjestelmä on mätä. Maksat veronomaista maksua muille, etkä koskaan saa maksamia rahoja pois. Tasavero kaikille on ainut oikeudenmukainen ratkaisu.

      • Anonyymi

        Maksut menee yritysjohtajien eläkkeisiin.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti pienituloiset sopalinuoret olivat syyllistyneet vain tavalliseen hauskanpitoon Tapanilan asemalla 2015 ja keisuttelijatuomarii oli sitä mieltä että mitä turhia.

    • Anonyymi

      Purran lisäksi Orpo valehteli vaalivalvojaisissa: "Pannaan Suomi kuntoon!".
      Todellisuudessa on tuplannut valtion velan, eli vanhaa velkaa maksetaan uudella velalla.

      "Saatanan tunarit!" (UKK)

    • Anonyymi

      Purra ja Orpo toivoivat sitå sun tätä mutta eivät siinä vaiheessa tienneet kuinka kurjaan tilaan maan talous oli mennyt edellisen hallituksen jäljiltä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe