Hyvä alku, mutta jatkoa pitää löytyä. Listalle ehdottomasti kuuluvat kaupunginteatterit ja orkesterit, oopperat, operetit ja baletit. Siis korkeakulttuurista rahat vex.
Kun vauhtiin päästään saksien on leikattava myös urheilun puolelta ja rankasti. Liikaa on tuettu seuroja suoraan ja välillisesti liikuntapaikoilla.
Vain yhteen asiaan leikkaukset eivät missään nimessä saa kohdistua.
Kirjastot.
Kun vauhtiin päästään saksien on leikattava myös urheilun puolelta ja rankasti. Liikaa on tuettu seuroja suoraan ja välillisesti liikuntapaikoilla.
Vain yhteen asiaan leikkaukset eivät missään nimessä saa kohdistua.
Kirjastot.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Iskut suomalaisuuteen ovat kovia. Hallitus vihaa suomalaisia ja suosii ulkomaisia sijoittajia.
Me, pieni kansa,sinnittelemme!
Tai sitten vaan kuolemme historian hämärään.
Tuo ns. "KorkeaKulttuuri" on vain RIKKAIDEN harrastus - !
- sinne Ei kannata syytää rahaa - se raha on kaikki- Köyhiltä POIS - !
- on aivan Oikein, kun Hallitus Leikkaa RIKKAIDEN "Harrastuksista" -
- - - - silloin Jää Köyhille - edes vähän enemmän !
____________________ - HYVÄ - Hallitus !
Kansalaissodan jälkeen meillä oli osuustoiminta-aate. Työväen urheiluliiton toiminta, yleisurheilu, pallopelit, naisvoimistelu. Syntyi myös paikallisia harrastajateattereita.
Turpiin tuli kapinassa, mutta elossa ollaan, hengitetään, rakastetaan ja rakennetaan maata!
Kulttuuri on se, jonka avulla kivusta selvitään. Sen takia se on porvareiden tähtäimessä. Kun halutaan alistaa ja mitätöidä.
Ja kas, me ei ollenkaan hävetä olemistamme. Me edistettiin niitä asioita, jotka oli tärkeitä. Ja saatiin.
Niinkuin sinä nyt itse olisit ollut mukana punakaapparien kapinassa...joka onneksi epäonnistui.
Olen 100 varma ettei aikoinaan työväen urheiluliiton toiminta saanut valtiontukea.
Myös aikoinaan nuo harrastusteatterit eivät harrastaneet valtion tuen turvin.
Miksi nykyään ei voi harrastaa urheilua omalla kustannuksella ja miksi teatteria ei voi tehdä omakustantaisesti?
Ongelma nykyään on se että on huomattu että valtiolta saa helppoa rahaa ja sitä on nyhdetty vuosi vuodelta enemmän.
Palatkaa juurillenne ja tehdää sitä taidetta omakustantaisesti niin osatte itsekkin arvostaa sitä enemmän.
Nuo pitäisi sulkea pysyvästi. Voisiko turhempaa olla. Tuollaiseen turhaan sontaan on turha ainakaan julkisia rahoja työntää.
Vuosikymmenten rahoitus leikkimisestä veroilla ja pään aukominen perusammatteja harjoittaville.
Töihin vain vassuhipit , tehkööt omalla-ajallaan ei muillekkaan makseta harrastuksista.
Mutta kun "kulttuuria" leikkivällä ei ole metallimiehen osaamista.
Nälkä opettaa.
Juu, ei niistä ennenkään maksettu.
Mutta voitto tais tulla talvisodassa.
Se, että oltiin ihmisiä. Se aika kova juttu.
Ihan hyvä että leikkaukset osuvat noihin tyhjänpäiväisyyksiin.
Tyytyisivätpä tyhjänpäiväisyyksiin.
MIINUSTA ne tekevät Suomelle.
Minä rakastan Suomea.
Kuinka monta sataa tuhatta euroa on upotettu noihin Kyrönjoen rannan koilotuksiin Ilmajoella v:sta 1975 alkaen...kaikki Musiikkijuhlien oopperat ovat olleet tappiollisia.
Sama taitaa päteä Savonlinnaan jne..
Suomen Sinfoniaorkesterit ry:n vuosikertomut 2023.
Siellä kerrotaan näin:
"Orkestereiden yhteenlasketut menot olivat 90,3 miljoonaa euroa. Menoista suurin osa, 76 %, oli palkkaja sosiaalikuluja. Tilapäisten muusikoiden palkkaukseen käytettiin lähes 15 miljoonaa euroa. Orkesterien valtionosuus kasvoi edellisvuodesta 4,6 prosenttia ja kuntien rahoitusosuus 7,3 prosenttia. Kuntien keskimääräinen tuki orkestereille kunnan asukasta kohden nousi hieman edellisvuodesta ja oli nyt 11,79 €. Suuremmista kaupungeista Kotka ja Kouvola antoivat kaupunginorkesterilleen asukasta kohden pienimmän euromäärän, 9,30 €. Lahti puolestaan myönsi orkesterilleen asukasta kohden eniten kunnan osuutta, 30,71 €. Valtionosuuden keskiarvo kunnan asukasta kohden nousi 0,28 eurolla / asukas ja oli 7,41 €. Sinfonia Lahti sai myös suurimman valtionosuuden asukasta kohden, 15,85 €. Alhaisimmat valtionosuudet asukasta kohti saivat kunnallisista orkestereista Tapiola Sinfonietta, à 4,02 € ja Helsingin kaupunginorkesteri, à 4,36 €."
Miettikääpä vaikka Lahtea miten hirvittäviä summia Sinfoniaorkesterille Lahdessa maksetaan. Asukasta kohden (siis vauvasta vaariin) maksetaan vuosittain 30,71 euroa. Varmasti vaan hyvin pieni joukko käyttää noita palveluita, mutta kaikki maksaa niistä. Tollasten sinfonioiden pitäisi itse pystyä rahoittamaan vingutuksensa.
Yksi sinfonia-orkesteri riittää Suomeen
En minä ainakaan käy oopperoissa.liian pitkä matkakin oopperataloihin.
Hyvinhän nuo parhaat näyttelijät tuntuvat pärjäävän. Samoin Atte Kilpiset ja muut tanssijat, Jormasta puhumattakaan.
Näille kaikille on kuitenkin valtio syytänyt rahaa kuin roskaa ja ovat tehneet siinä sivussa miljoona businesta.
Ehkä heiltä liikenis jotain jaettavaksi, mutta ehei ei.
> ... "kulttuuria" leikkivällä ei ole metallimiehen osaamista
Jospa kakden viikon pikakurssilla oppisi kadunlakaisijaksi?
Urheilustahan on jo leikattu ja paljon! Kyllä kulttuuriväenkin pitää sietää kitisemättä nämä leikkaukset!
Se vassareiden Milla mikälienee sai Orpolta nenilleen melkoisen makoisasti. Milla piti puheen eduskunnassa missä se syytti hallitusta siitä, että hallitus aikoo lopettaa kulttuurin Suomesta. Orpo totesi, että nyt jotain kohtuutta, jos kulttuurilta leikataan 1 %, niin mihin se silloin häviää ja mitä se 99 % sitten on. Millan mielestä todellakin 1 %:n leikkaus on koko kulttuurin lopettamista.
Meni eukko hiljaiseksi.
Vihervassu "taiteillijoilta" pitääkin leikata.
Hyvät näyttelijät elättävät itsekin itsensä. Huonot tuotannot tarvitsevat veronmaksajien rahoja 💸
Kulttuuriväki käy kuumana , mitä he luulevat olevansa, päät jo kiinni. Leikkauksia tehdään kovalla kädellä tärkeistäkin kohteista, tämä näyttelijä,ooppera ym. sakki vaan ulisee mediassa joka päivä ,kuinka ne kehtaa.
"Kulttuuria" leikkivien työnvälttelijöiden suvaitseminen on minulle helppoa edelyttäen että eivät leikkeihinsä kinua kunnon kansalaisten rahaa !
Menisivät kaikki S-Markettiin töihin niinkuin Havukainen ja Mäkelä.
Hyvin osuttu, harrastukset pitää maksaa itse.
Juuri nuo operetit, oopperat ja baletit ovat paikkoja jossa eliitin tulee näyttäytyä muutama kerta vuodessa.
Siitä olen varma ettei siellä nautinnokseen kukaan istu kuuntelemassa sitä kirkunaa. Sanoista ei saa selvää pitää käsiohjelmasta yrittää seurata mistä kirkuu joku lihava ämmä tai ukko. Kaikupohjaa pitää olla runsaasti.
Väliajalla on KUNNON tarjoilu
kanttiinissa,se vasta on
kallista konjakki+kaviaaripatonki
Kyllä aina taidelajinsa tunnustetulle parhaimmistolle valtio voisi maksaa ylläpidon eli kansalaispalkan osaamisen osoituksen jälkeen hautaan asti. Kyllä he on jo sen verran ansioituneita jos ei kuitenkaan omat tuotteet ei myy esim.liian pienen markkina-alueen takia kuten Suomikin on...