Noin kymmenisen vuotta sitten hoettiin Saksan energiakäänteestä ja sen käänteentekevästä voimasta energiakäyttöön. Nyt se toteutunut ja seurauksena Saksa on vaikeuksissa täydellisesti. Ei yksin energiapula tai sen, hiilivoiman, likaisuus vaan todellinen ongelma on teollisuuden vaikeudet. Ei olisi koskaan uskonut että tämä on heillä edessä. Heijastuu myös Suomeen koska vienti sinne takkuaa. Nyt kun tarvittaisiin Euroopan veturia, niin sitä ei ole. Onneksi Suomessa sähköntuotantoa on riittänyt ja hiukan vientiäkin, vaikka vaikeuksia riittää.
Saksan "energiakäänne" vuosia sitten.
11
734
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos Saksan nykytilan on paikallisten Vihreiden politiikan, luopuminen niin hiili kuin ydinvoimasta...
- Anonyymi
Kun Saksassa päätettiin sulkea ydinvoimalat tehtiin samalla päätös ilmaston lämpenemisen, sukupuuttojen ja ympäsistön saastuttamisen puolesta.
Suomen rimpuilu ilmaston lämpenemistä vastaan on naurerttavva Saksalaisten energiapolitiikan rinnalla.
Kun Suomi purki hiilivoimalat Saksa lisäsi hiilivoimakapasiteettiaan 8000 MW verran, siis liki Suomen koko energiatarpeen määrällä.
- Anonyymi
Ei edes Sannukan/Tytin jakama MILJARDIEN-TUKIPAKETTI auttanut!!!
- Anonyymi
Antoivatko Saksalle miljardien tukipaketin..?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Antoivatko Saksalle miljardien tukipaketin..?
Tytti ministerinä sähläsi Uniper kaupoissa, joten Suomi sai takkiinsa siinäkin. Tolkuton lisävelka muutoinkin rasitti.
- Anonyymi
Suomen energiantuotanto on ympärivuoden alijäämäinen.
Alijäämä on 10...25% sähkön tarpeesta.- Anonyymi
2023 tilaston mukaan Suomen nettotuonti oli vain 2%! Sinulla on hiukan vanhaa tietoa.
- Anonyymi
Saksan on pakko tehdä uusi energiakäänne energiapulansa takia. Vuosikymmeniä sitten Saksaa sanottiin Euroopan veturiksi erinomaisen taloutensa takia. Nyt toimii talouden perävaununa kun maksaa kalliista virheestään energiatuotannossa.
- Anonyymi
Saksa antoi typerän ideologiansa takia mm. autotelollisuudessa johtoasemansa Kiinalle. Koko EU on unelmahöttöinen ja tylsä kynä, joka kykenee päättämään pullonkorkeista ja mehupilleistä, sekä luomaan mielikuvia puhtaammasta tulevaisuudesta, jolla ongelmat vain siivotaan näkyvistä.
- Anonyymi
On mielenkiintoista nähdä kuinka Saksan uusi hallitus saa talouden valtaisan alamäen kääntymään ja tuottavan teollisuuden ja kaiken talouden takaisin Euroopan ykkösmaaksi. Kun noin 20 vuodessa on kaikki toiminta tuhottu niin sen korjaaminen ei käy hetkessä. Euroopan veturi on jähmettynyt paikoilleen väärien päätösten vuoksi ja nyt vielä Ukrainan kohtalo tarvitsisi Eurooppalaista johtajaa. Vaikea solmu.
- Anonyymi
Edelleen melko hiljaista Saksanmaalla energia-asiassa. Mikä mättää, vai vekö Ukraina huomion?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379