Maastopalovaroituksen aikana tulee myös pössyttelijöiden noudattaa laki vaikka se olisi vaikeaa. Metsäänkään ei saa mennä pössyttelemään, vaikka kuinka haluaisi. Normaalit eivät pössyttele lainkaan, mutta avotuli ym. on heiltäkin kielletty metsissä maastopalovaroituksen aikana.
Metsissä pössyttely kiellettävä
Anonyymi-ap
7219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hah. Poltan hatsini just siellä missä haluan.
Enkä välttämättä halua edes tietää mikä on sinun käsityksestäai normaalista 🤭
Aloituksessa mainittiin ettei normaalit pössyttele. Voisi kysyä mikä siinä on epäselvää selvässä asiassa?
Onkohan kukaan koskaan edes yrittänyt kieltää metsissä tupakoimistakaan maastopalovaroituksen aikaan? 🤔
Riippuu kyseisen metsän omistajasta. Muutama vuosi sitten alkoi laaja metsäpalo tuulivoimalan rakennustyömaalta kun urakoitsija pisti tupakaksi. Siinä löytyi maksaja heti.
Ehkä olisi pitänyt edes yrittää kieltää tupakointi metsässä maastopalovaroituksen aikaan...
P.S. Käsittääkseni rakennustyömailla on nykyään tupakointi pääsääntöisesti kielletty muualla kuin (mahdollisesti) erikseen osoitetuilla tupakointipaikoilla.
Näin se yleensä onkin, mutta tuulivoimalan työmaa olikin keskellä metsää eikä kukaan valvomassa yksitäisiä duunareita. Näitä korpityömaita tulee koko ajan metsiä tuhoamaan.