Yksinhuoltajan yksinäisyys

Anonyymi-ap

Erosin pitkästä liitossa, missä olin paljon yksin ja yksin vastuussa kaikesta. Tämä oli osittain syy sille, miksi ero tuli, oli myös muita syitä ja ratkaisemattomia ongelmia.

Nyt eron jälkeen on kuitenkin kohtaloksi tullut yksinäisyys. Ihan jo fyysisestikin sattuu, kun ei ole seksiä / läheisyyttä. Olen kuitenkin totaalisesti yh. Olen ollut muutamasti tilanteessa, missä mies haluaa minut, muttei halua olla missään tekemisissä lapseni kanssa. Se satuttaa jopa enemmän kuin yksinäisyys. Miehet sanoo kauniiksi ja todella kivaksi. Lopulta suhteet on loppuneet siihen, että arki ei toimisi joten mies on tarjonnut seksisuhdetta. Nuo suhteet vain rikkoo vieläkin enemmän.

Tilanne on sellainen, että olen tyytynyt olemaan yksin. On ihan tyhmää vaatia, että jättäisin lapsen jonkun miehen vuoksi. En oikein ymmärrä, miten miehet edes kehtaa sellaista ehdottaa, tai vaatia. Kauniisti hymyillen olen sitten toivottanut miehelle onnea tulevasn suhteeseen ja itkenyt pettymykset yksin.

Mä tarvisin nyt ehkä vähän vertaistukea. Miten te äidit pärjäätte, olette asian ratkaisseet?!? Itselläni on vaihtoehtona vain totaalinen yksinhuoltajuus ilman mitään suhdetta, tai sitten oikea suhde, missä minut hyväksytään lapsineen kaikkineen. Tällä hetkellä ainoa vaihtoehto tuntuu olevan tuo ensimmäinen ja nyt joudun jotenkin tukahduttamaan osan itsestäni, tarpeistani ja haluistani. Miten tuon kanssa pystyy selviämään? Vinkkejä?

7

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä olin yksinhuoltaja 15 vuotta. Sen verran oli tekemistä, ettei ehtinyt seksin puutetta huomata.
      Seksi tuli sitten taas kuvioihin mukaan, kun elämään astui mies, joka sitä tarjosi ihan kyllästymiseen asti.

      Oman kokemukseni mukaan yksinhuoltajalla on niin paljon muita isoja huolia, ettei seksi käy mielessäkään.

    • Anonyymi

      Sellainen mies joka ei hyväksy sinun lastasi ei myöskään rakasta sinua , jos rakastaisi niin lapsi ei olisi koskaan mikään este.
      Minä jäin leskeksi hyvin nuorena kolmen lapsen yksinhuoltajaksi, ja kun kohtasin miehen niin hänelle ei ollut minun lapseni koskaan este piti heistä kun omistaan.
      Joten kypsä ihminen ei ajattelisikkaan sanoa että äidin lapsi on este , silloin hänellä ei ole oikeita tunteita naista kohtaan.
      Epäkypsää miestä ei viisas nainen ota edes sänkykaveriksi Jos hän rakastaa sinua ei lapsi ole mikään este.

    • Hei,

      Laitan tähän vinkiksi Vertaistukea yhden vanhemman perheiden vanhemmille ryhmächatit, jotka ovat avoimia kaikille yhden vanhemman perheille.

      Chatit löytyvät täältä: https://tukinet.net/teemat/vertaistukea-yhden-vanhemman-perheiden-vanhemmille/ryhmachatit/

      Tukinetistä löytyy paljon muitakin palveluita, joista voi halutessaan saada sekä henkilökohtaista että ryhmämuotoista tukea. https://tukinet.net/

      Tukinetin kaikki palvelut ovat maksuttomia ja asioida voi anonyymisti.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Aina ihminen on joutunut säätelemään halujaan olosuhteiden mukaan. Miksi se ei onnistuisi nyt?

      Minäkin olen ollut yksinhuoltaja. Läheisyyden tarpeet saa tyydytystä lapsilta ja jakamalla läheisyyttä lapsille. Ei tietenkään niin kuin aikuisten kesken, vaan kuten lapsia rakastetaan. Sinulla on paljon, kun sinulla on lapset.

      Seksin suhteen sanoisin, että onhan ihminen paljon muutakin kuin seksuaalinen olento. Nyt on niiden muiden puolten aika, jos aikuista kumppania ei ole. Ehkä senkin aika taas tulee.

      Olen usealta yksinhuoltajalta kuullut, että seksin puute on yksinhuoltajan ongelmista pienin. Siitä kantavat enemmän huolta aivan muut kuin yksinhuoltaja itse. Kyllä sinä siis selviydyt hyvin, jos muita esim taloudellisia ongelmia ei ole.

      • Anonyymi

        Kun jäin leskeksimkolmen pienen lapsen kanssa niin ei siinä omia tarpeita ollut koskaan esillä ilmeisesti niitä ei edes ollut mitenkään. Lapset ja heidän tarpeensa oli ne tärkeimmät .


    • Anonyymi

      Sitä mitä ei ole ei tarvita!

    • Anonyymi

      Olin kauan samanlaisessa tilanteessa, mutta suhde samaan jatkui kuitenkin vain seksisuhteena. Lapsen kanssa häntä ei kiinnostanut olla, mutta ei nyt jo aikuinen lapsikaan häntä kaivannut, vaikka mitään riitoja ei kuitenkaan ollut. Lapset kasvavat ja vapaus koittaa...paitsi mulle, sain lapsen ja nyt ihan täysin totaalinen yh, vanha sellainen. Miehet ei enää kiinnosta, onneks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6885
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3888
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3270
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2844
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2652
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      35
      2063
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2033
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      37
      1942
    Aihe