Mahtavaa eduskunta, rahaa löytyy

Anonyymi-ap

ON se kumma että joka puolue pulustaa leikkauksia, mutta sitten kun heiltä pitäisi leikata, niin samantein estetään voimalla. Rahaa on mutta sitä ei ole heille jotka sitä tarvii. No eduskunta tarvii aina, levee elämä, kuka siitä luopuisi.. prkl.

Eduskunta jakoi 50 miljoonaa euroa joululahja­rahaa

IS -Eduskunnan valtiovarainvaliokunta jakoi keskiviikkona niin sanottua joululahjarahaa 50 miljoonaa euroa kansanedustajille tärkeisiin kohteisiin. Useat tiehankkeet, kansalaisjärjestöt, kulttuurikohteet ja ampumaradat eri puolilla Suomea saavat rahoitusta osana valtion ensi vuoden talousarviota. Samalla valiokunta hyväksyi mietintönsä ensi vuoden talousarviosta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) olisi ollut valmis nipistämään eduskunnan joululahjarahoista lisäkustannukset, joita aiheutuu muun muassa vammaispalvelulakiin eduskuntakäsittelyssä tehdyistä muutoksista. Ensi vuoden menokehys on vaarassa muutosten takia ylittyä joillakin kymmenillä miljoonilla euroilla. Sitä ei päästetä tapahtumaan, joten sen verran pitää Purran mukaan jostakin leikata.

– Mutta selvästi siihen ei ole halukkuutta, Purra kuitenkin totesi eduskunnassa toimittajille joululahjarahoista leikkaamisesta ja lisäsi, että säästöt löytyvät kyllä jostakin.
Idea torpattiin tiistaina
Purra väläytti jo viime viikolla Ylelle, että peruuntuvat budjettisäästöt voisi korvata eduskunnan niin sanotuista joululahjarahoista. Tiistaina hallituslähteet kuitenkin torppasivat Purran idean Ylellä.

1

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riehutko sinä viinan vai vaihdevuosien tuoman tarmon voimin?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe