https://www.suomenuutiset.fi/sosiaali-ja-terveysministeri-kaisa-juuso-oikoo-taas-opposition-kauhukuvia-yhtakaan-leikkaussalia-ei-suljeta-eika-sairaalaverkkoa-myoskaan-karsita/
Vihervasemmistolainen-keskustaoppositio valehtelee ja yrittää kusettaa kansalaisia erittäin törkeästi tässäkin sairaala-asiassa.
Soteministeri Juuso (ps) oikoo: Yhtäkään leikkaussalia ei suljeta eikä sairaalaverkkoa karsita.
10
135
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, kyllä pittää kysyä, että miksi SDP ja ÄäriVasemmisto ja Vihreät ja Kepu-
- VALEHTELEE meille Suomalaisille ?- kun yhtään Siraalaa Ei LOPETETA !
Tulevat Vaalit alkaa vaikuttamaan puheisiin, eikä mikään muu - Asiaan Jo !- Anonyymi
Juuso todellakin oikoo faktoissa (kuten persut ja kokoomus aina).
Että ehkä ei täysin suljettu vielä mitään, mutta kohta voidaan sulkea, kun on ensin TARKOITUKSELLA RAMPAUTETTU ne näillä leikkauksilla.
- Anonyymi
YLE:ltä kun leikataan pari sataa miljoonaa, saadaan miljoonat sairaalapäivystyksiin ja samalla YLE:n ohjelmien laatu paranisi.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14101- Anonyymi
Haitallinen maahanmuutto seis. Siitä säästyisi viitisen miljardia euroa vuodessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Haitallinen maahanmuutto seis. Siitä säästyisi viitisen miljardia euroa vuodessa.
Se on kato kyse siitä mihin me haluamme rahaa laittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on kato kyse siitä mihin me haluamme rahaa laittaa.
Laitammeko rahaa miljardeittain niille jotka eivät halua kotoutua uskonnollisen vakaumuksen vuoksi vai oman maan sairaille, köyhille, vanhuksille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitammeko rahaa miljardeittain niille jotka eivät halua kotoutua uskonnollisen vakaumuksen vuoksi vai oman maan sairaille, köyhille, vanhuksille.
Hyvä kysymys.
Syynä lienee se, että aikanaan muuttivat ASIANTUNTIJOIDEN lausuntoa 3-5 sote-alueesta paremmin heidän vallanjakoon sopivammaksi 21 sotealueeksi.
Saivat enemmän hyväpalkkaisia hommia omille poliittisille broilereilleen.
Asiantuntijat ehdottivat, että rakennetaan uusi malli olemassaolevaa yliopistosairaaloiden verkostoa hydyntäväksi systeemiksi ja jatketaan terveydenhoitoa kuten ennenkin.
Keskusta sai vihervasemmiston tuen ja nyt on sitteen keskustan ja vihervasemmiston ääni kuuluvilla 21 aluevaltuustoissa ja 21 sote alueella.
Huomasivat sitten itsekkin, että ei tainnut mennä ihan hyvin ja ajoivat läpi mainostoimistonsa iden uudesta nimestä. Ovat nyt sitten hyvinvointialueita.
Heidän pitää kuitenkin nyt oppositiossa ollessaan keksiä virheitä hallituksen toimista.
He siis keksivät, että kannattaa VALEHDELLA tyhmille äänestäjilleen, että valittujen pikkupaikkojen erittäin kalliin ja paljon resursseja normaalista toiminnosta pois sitovan yöpäivystyksen lakkauttaminen onkin sairaalan lakkauttamista.
Siitähän he saivat ison tuen kun heidän äänestäjät lähtivät kadulle huutamaan ja kehumaan omia vihervasemmistolaisia poliitikkojaan tästä fiksusta vedosta yrittää perua tämä sairaaloiden lakkauttaminen.
MITEN IHMISET VOIVAT OLLA NOIN TYHMIÄ!!!!!!- Anonyymi
Ei niillä sairaaloilla ole enää mitään merkitystä, joissa ei tehdä leikkauksia ja päivystetä myös yöllä. Sehän näivettää koko toiminnan vähitellen, kun on vain jonkinlainen arvauskeskus päivällä, josta kuolevat lähetetään monen sadan kilometrin päähän hoitoon. Eikä sinne kauas ehdi, jos tulee tosi hengenhätä. Sen avun pitää olla muutamassa kymmenessä minuutissa tehosta, muuten ihminen kuolee käsiin.
- Anonyymi
Kokemuksesta tiedän, että Suomessa on maailman paras terveydenhoito.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514545Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741720Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551314
- 931225
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075