Omassa maassa täysin valmistetut polttoaineet, kaasut joita voisi polttaa moottoreissa myös tulevaisuudessa kun luonnon valmistama raaka-öljy alkaa selvästi vähenemään. Eikä ole järkevää ostaa öljyä joka on porattu maista joissa valtio on paha muita kohtaan se on erittäin haitallista.
Polttomoottori ehkä tärkein asia kaikista asioista koska kytköksissä niin moneen.
Puukaasu/häkäpöntto, toimii kaikissa, työkoneissakin.
Öljykasveja voi kasvattaa ja tehdä palavaa öljyä, voi polttaa dieselmoottorissa,
Lietteestä, lannasta, jätteistä saa kaasua. Tätäkin on hukattu isoja määriä kun ei tehty ja käytetty omassa maassa.
Suomessa alusta alkaen 100% valmistetut polttoaineet, kaasut.
3
159
Vastaukset
- Anonyymi
Itsekin olen ihmetellyt, miksei kotimaiset, työllistävät polttoaineet kelpaa, biokaasulla ja etanolilla kaikki nykyiset bensakoneet ( muutostyöt toki täytyy tehdä), ja nesteen MYdiesel dieselkoneisiin (käy sellaisenaan ilman muutoksia). Biokaasun valmistus jätteistä pitäisi olla joka kaupungissa.
- Anonyymi
Nyt on suurta viisautta ja osaamista palstalla oikein kunnolla. Häkäpönttö ja päästöt nolliin, jes!
- Anonyymi
Käytän häkäpönttögeneraattoria joka päivä pari tuntia jolla lataan akuston ja lämmitän varaajan.
Toki aurinkopaneelit ja tuuligeneraattori löytyvät.
Ei tarvitse vaivata sähköyhtiötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1182387
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311494Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.201458- 1291438
- 681253
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401104- 891005
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56964- 122831
- 82806