Metsästys on ehdottomasti väärin

Anonyymi-ap

Susien metsästys on lähtökohtaisesti väärin niin kuin minkä tahansa muunkin eläimen. Yksikään eläin ei halua joutua metsästetyksi.. Kyllähän eläimetkin syövät toisiaan ja se on myös väärin. Ongelmaan olisi helppo ratkaisu ja olen ehkä aikasemminkin tästä maininnut eli jokainen eläinlaji rajatulle alueelleen. Lisäksi jonkun näköistä keinolihaa ja muuta ruokaa tuotaisiin niille missä on myös lisääntymisen rajoitus ainetta jotta kannat pysyisivät sopivan kokoisina ja helppo hoitoisina. Jos asiaa kysyttäisiin tekoälyltä niin luulen että ideaani pidettäisiin hyvänä näiltä kannoilla katsottuna, ensinäkin eläimillä on oikeus elää rauhassa, yhtälailla eläviä tuntevia olentoja kuin mekin, näyttävät vain erilaiselta. Toisekseen eivät vaarantaisi esim sudet enään ketään kun olisivat omilla alueillaan. Eikä tulisi hirvikolareita yms. Lisäksi metsästys aseita ei enään tarvittaisi, ne voi päätyä vääränlaisille ihmisille. Ammuntaa jos haluaisi harrastaa niin ampumaradalla sitten.

27

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäs, jos vielä ihan pikkuisen miettisit asioita!

      Maapallo syntyi nykytiedon mukaan noin 4,6 miljardia vuotta sitten ja ensimmäiset merkit elämästä ovat yli 3,5 miljardin vuoden takaa. Eliöt olivat pitkään yksinkertaisia, sillä ensimmäiset monisoluiset eliöt kehittyivät vasta noin 700 miljoonaa vuotta sitten.

      Alusta alkaen eliöt, eläimet ja ihmiset ovat metsästäneet/saalistaneet ja käyttäneet saaliinsa hyödyksi sekä ravintona että muuten.

      Ja nyt sinä, yht'äkkiä, tuosta noin vain, haluaisit muutta tuon kaiken?

      Niinkö?

      Ajattele asiaa vaikkapa tyyneysrukouksen pohjalta: "Jumala suokoon minulle tyyneyttä hyväksyä asiat, joita en voi muuttaa, rohkeutta muuttaa ne, mitkä voin, ja viisautta erottaa nämä toisistaan"

    • Anonyymi

      Kaikki hukat joutaa ampua tältä maapallolta hengiltä, pirullinen elukka.

      • Anonyymi

        Kumpi on pahempi olio, ihminen vai hukka ? Kuinka monta ihmistä ihminen on tappanut tämän vuoden aikana ja kuinka monta ihmistä hukka on tappanut tämän vuoden aikana ? Minä ainakin pelkään ihmistä enemmän kuin hukkaa. Ihminen on pirullinen elukka, kaikista pirullisin maan päällä.

        Ihminen on suurin peto tämän maan pinnalla. Ihminen on tuhonnut valtameret saasteillaan, ilman ja maan saastuttanut.


    • Anonyymi

      Tähänkin sopii niin hyvin viisaus" kun olin lapsi ruokaani oli maito, kasvaessani söin kiinteää ravintoa"
      (Tämä vertaus tarkoittaa ymmärrystä).

    • Anonyymi

      Just. Siksi ammunkin nykyään idiootti ihmisiä Suola hauleilla.

    • Anonyymi

      Samanlaisia oon pohtinut. Jos muutkin eläimet saavat saalistaa/metsästää, niin kai ihminenkin saa metsästää?

    • Anonyymi

      Susi tykkää kun sitä metsästetään

    • Anonyymi

      Susi on raukkis. Syö viattomia lampaita, hevosia, kanoja, kissoja, koiria. Miksi sinä susi olet niin katala ja ilkeä. Lapsuudessani Luin Punahilkka satua. Itkin pahaa oloa kun Sepe susi himoitsi Punahilkan kuolemaa. Tuosta päivästä alkaen en ole hyväksynyt susia luontoonkaan..

      • Anonyymi

        Peurat ei kuitenkaan sellaisia ole. Silti vimmaisen ajojahdin kohteina. Saatanan tunarit.


      • Anonyymi

        Entä ihminen, joka tappaa innoissaan omia sukulaisiaan. Miksi ihminen nauttii tappaessaan toisia ihmisiä, joskus jopa omia sukulaisiaan.

        En tiedä, pystynkö minäkään hyväksymään ihmisiä tänne Suomeen, koska he tappavat joka vuosi toisia ihmisiä ihan vain pelkän huvin vuoksi.


    • Periaatteessa metsästäminen on eettisempää kuin lihankasvatus tehomaataloudessa. Villit eläimet elävät koko elämänsä vapaana vaeltaen ja syövät luontaista ruokaansa. Sikalassa sika elää koko elämänsä pienessä likaisessa karsinassa teollista rehua syöden.

      Ihmisiä on kuitenkin niin paljon, että jos kaikki liha hankittaisiin metsästämällä, niin villit eläimet olisi pian ammuttu sukupuuttoon.

      Jos lihankasvatus hyväksytään, niin en näe syytä miksei kohtuullista metsästystä voisi hyväksyä, kunhan pidetään huoli siitä, ettei metsästetä villejä eläimiä sukupuuttoon.

      Jos sen sijaan lihansyöntiä vastustetaan yleisesti niin sitten varmaan voi ajatella että kielletään sekä metsästys, että lihankasvatus.

      Liha on kuitenkin erinomaista ravintoa. Haitat tulevat lähinnä prosessoidusta lihasta. Lääkäreiden mielipide taitaa tosin nykyään olla se, että olisi terveellisempää syödä pelkkiä kasviksia. Olen itsekin kokeillut tätä jonkin aikaa, eikä se sopinut minulle. Eli minä en kieltäisi lihansyöntiä.

      • Anonyymi

        Eettistä on kasvattaa karjaeläimiä, tietenkin hyvin hoidettuna. Luonnossa riistaa ei riitä kuin vähän ja harvoille, se on eliittiruokaa. Luonto on eloonjäämistaistelu, rikkaruohosta petoeläimiin.


    • Anonyymi

      Supeja voisi suojella ja rauhoittaa ne samoin ketut, kapi nääs tarttuu hukkaan ja ilvekseen, eli metsästäjät lopettakaa supien metsästys.

      • Anonyymi

        Sulla ei ole käsitystä asioista. Supi on vierasperäinen, samoin minkki. Se syrjäyttää alkuperäisiä lajeja. Suomessa on ihmisten keskuuteen tehty sama.


    • Anonyymi

      Kuvailit korkeasaaren ja Ähtärin.

    • Anonyymi

      Kiitos aloittajalle. Olet niin oikeassa. Millainen mies tappaa viattomia ja heikompiaan muttei vahingossakaan mene Ukrainaan vapaustaistelijaksi ? Ja vaikka metsästyspiireissä tiedetään homous luontevaksi tavaksi, edelleen ihmettelen homojenkin henkistä tilaa. Mutta onneksi ihan sitä saa mitä tilaa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/46adb359-5a03-4ba3-b22b-7d5fb9238767

    • Anonyymi

      Sellaisia lajeja, rotta, naakka, varis, jotka hyötyvät ihmisen toiminnasta on pakko ihmisen toiminnasta myös rajoittaa, muuten loppuu talitinteiltä ja hömötiaisilta elintila.

    • Anonyymi

      Vaikeita kysymyksiä teillä. Hyvä, että näitäkin voidaan miettiä yhdessä.

    • Anonyymi

      Maailmassa on kärsimystä. Kai ihan turhaakin sellaista. Tunteet ovat aina olleet olemassa, enkä tiedä, miten metsästykseen tulisi suhtautua. Kokisin, että se on ok, sillä metsästyksen aiheuttama kärsimys on kai pienempää kuin mitä muut eläinlajit tekevät toisilleen ruokaa hankkiessaan. Nyt en ole kuitenkaan varma asiasta.

    • Anonyymi

      Metsästäjät kertovat joidenkin eläinlajien tappamisen syyksi sen, että se syö lintujen munia. Miksi metsästäjät ovat huolissaan lintujen munista ? Siksi, että heillä riittää riittävästi ammuttavaa.

      • Anonyymi

        Olisiko sinusta hyvä asia se, että Suomen metsissä eläisi runsaasti metsoja, teeriä, pyitä ym. metsäkanalintuja?

        Ovatko em. lajien kannat sinun mielestäsi hyvällä ja oikealla tasolla nyt?

        Onko sinun mielestäsi parempi, että Suomen metsissä elää runsaasti vaikkapa supikoiria, mutta vähän metsoja, teeriä ja muita kanalintuja?

        Miksi?


    • Anonyymi

      Sinäkö sen oikean tason määrittelet ? Ainoa syy miksi metsästäjiä kiinnostaa lintujen määrä on se, että heillä riittää ammuttavaa. Ja tietysti kun ampuu muut pedot pois, niin siinähän menee kaksi kärpästä yhdellä iskulla. Saa ampua ensin pedot ja hetken päästä linnut.

      • Anonyymi

        Ihan totta. Miksei maaseudun juntit ole yhtään isistään käyneet kouluja ja sivistyneet ?


    • Suden kannanhoidallinen metsästys olisi hyvä järjestää niin, että tällä metsästyskaudella, 31.12. asti ammuttaisiin puolet susista, seuraavalla kaudella puolet niistä jotka ovat jäljellä jne, kunnes tasaparillista lukua ei enää saataisi. Sitten pidettäisiin kanta siinä lukemassa, sijaintipaikkana mielellään joku isompi Kainuun korpi.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Onhan tuo lehdistä luettu. Susi , kettu , poro tai hirvi liikkuu maaseutu kylässä niin mitään ei saa tehdä. Mutta kun nämä liikkuu ns. isommissa kaupungeissa niin on lehtien kautta hälytys päällä ja opastetaan että lapset sisälle. Ainoa ratkaisu minkä keksivät on että elukka ammutaan. Ketkähän niitä murhanhimoisia oikein on?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      6412
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      523
      4477
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2993
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      131
      1214
    5. 43
      1151
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      103
      856
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      852
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      824
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      771
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      758
    Aihe