Helsingissä ja yleensä Suomessa. Mutta vain eliitin, poliitikot, toimittajat etc. mottaamisesta nousee häly. Ehkä tämän demarin huitaisija saa alennusta tuomioonsa, jos kertoo luulleensa kohdetta vain tavalliseksi jokanaiseksi?!
Turpiinsahan saa monikin joka päivä
17
249
Vastaukset
Niin?
Oikeuttaako väkivalta siis sinusta itsensä?
Jos väkivalta kohdistuisi esim. läheisiisi, suhtautuisitko samoin?Vastustan väkivaltaa.
Mutta toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset. Jos minun läheistäni lyötäisiin, siitä ei kerrottaisi valtakunnan uutisissa ykkösaiheenä päivästä toiseen. Tuskin edes paikallislehden pikku-uutisissa.EilenTänäänHuomenna kirjoitti:
Vastustan väkivaltaa.
Mutta toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset. Jos minun läheistäni lyötäisiin, siitä ei kerrottaisi valtakunnan uutisissa ykkösaiheenä päivästä toiseen. Tuskin edes paikallislehden pikku-uutisissa.Kumma, että täällä pitää ihan itsestäänselvyyksiä selittää.
Jos joku tavallinen ihminen mukiloidaan, se ei ole millään tavalla erikoista. Se voi olla ikävä juttu, surullista, traagista jne ja usein onkin. Se ei kuitenkaan ole suuri uutinen, ellei siihen liity jotakin erikoista.
Jos julkkis mukiloidaan, asua on toisenlainen. Julkkisten asiat kiinnostavat ihmisiä.
Jos poliitikon kimppuun käydään, asia on monimutkaisempi. Kyse on välittömästi siitä, oliko motiivi poliittinen. Meidän maassamme poliitikot kuitenkin johtavat ja jos yhteiskunnan päättäjiä aletaan väkivalloin uhata laajemmin, se on kyllä aika vakava paikka. Sillä on niin syynsä kuin seurauksensakin.
Mikään maa ei ole sillä tavalla tasa-arvoinen, että taviksen asioita seurattaisiin niin tarkasti kuin julkisuuden henkilöiden, joita poliitikotkin ovat. Kuten tiedät, sillä julkisuudella tietenkin on myös kääntöpuolensa.
- Anonyymi
Poliisille on määrättävä asianhoitotakuu 7 päivää, jona aikana syyllisen on päästävä pidätysselliin.
Tämä toimisi samalla rikollisuutta ennalta ehkäisevästi, koska rikolliset tietäisivät joutuvansa poseen viikossa.
Asia on helppo ratkaista, tarvitaan vain nimet paperiin kuten hoitotakuussakin.- Anonyymi
Helppoahan tuo on. Poliisin puhelimet on jo ruuhkautuneita ehdokas kanditaateista jotka kilvan ilmoittautuvat Kiurun pahoinpitelijöiksi. Sitten asemalla poliisisetä esittää muutaman "arvaa oikein" kysymyksen minkä väriset vaatteet esim Kiurulla oli päällä. Ja jos vastaukset ovat oikeat saa lipun ilmaiseen valtion täysihoitoon joksikin aikaa.
- Anonyymi
Typerää edes uutisoida tuollaisesta arkipäiväisestä asiasta, mutta demarit nyt tekee politiikkaa kaikella.
- Anonyymi
Kansanedustajan pahoinpitely on vakava asia. Turha yrittää tehdä asialla politiikkaa. Mutta persuilla ei ole itsekritiikkiä, he öyhöttävät aina ja kaikkialla
- Anonyymi
Tavallista perheenäitiä kun lyödään , ja tapetaan, myöskin lapsille tehdään järkyttäviä tekoja, eipä tule yksikään poliitikko lööppeihin tuomitsemaan niitä julmia tekoja kuten nyt jokainen haluaa naamansa lehteen. Tuppuraisenkin piti oikein uutisiin tulla "patsastelemaan "asialla.
Olisivat yhtä huolissaan tavallisen äidin ja lasten pahoinpitelyistä, siis joita todella tapahtuu paljon.
Perustaisivat työryhmän pohtimaan.???
Väkivalta on aina tuomittavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansanedustajan pahoinpitely on vakava asia. Turha yrittää tehdä asialla politiikkaa. Mutta persuilla ei ole itsekritiikkiä, he öyhöttävät aina ja kaikkialla
Meille järkeville kaikki ihmiset on arvokkaita, titteleihin katsomatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansanedustajan pahoinpitely on vakava asia. Turha yrittää tehdä asialla politiikkaa. Mutta persuilla ei ole itsekritiikkiä, he öyhöttävät aina ja kaikkialla
Mutta vaikkapa koneenkuljettajan pahoinpitely on vain pikkujuttu?
- Anonyymi
Miksi juuri tämä läimäsy
on jotain parempaa?
AIKA MONI KOHTAA TYÖSSÄÄN VÄKIVALTAA
IHAN JOKA PÄIVÄ. - Anonyymi
Aika moni kohtaa työmatkallaan väkivaltaa.
Vapaa - ajallaan, kotonaan.
kristakiuru, miten sinun kokemus päätyy
lehteen?- Anonyymi
Kiuru itse mosautti itseään nyrkillä leukaan ja soitti saman tien lehdille jymy uutisen. Mainos puree.
Anonyymi kirjoitti:
Kiuru itse mosautti itseään nyrkillä leukaan ja soitti saman tien lehdille jymy uutisen. Mainos puree.
Ja sinä TIEDÄT tuon siksi, että??
- Anonyymi
Se suurin ongelma tässä on demarin kyky käyttää hyväkseen tällaisia kuvitteellisia tapahtumia, joilla uhriutuvat ja vievät huomion pois suuremmista ongelmista, eli demulismista, joka on politiikan syöpää siinä missä laitavasemmistolaisuus yleensä. Tosin demulismi vain larppaa vasemmistolaista, sillä SDP on ollut Suomen suurin ja kylmin EU:n etuja valvovan koneiston osa.
- Anonyymi
Ensiavun hoitajat ja lääkärit saavat jatkuvasti kohdata pahoinpitelyjä ja puukolla ja aseella uhkailuja. Poliisi ei aina edes tutki niitä eikä tule paikalle. Kun nyt yksi vasemmiston poliitikko saa pienen iskun työnsä ulkopuolella, koko maa on sekaisi ja syyllistä etsitään ympäri maata.
Suomeen pitäisi saada sosialidemokraattinen vaihtoehtopuolue, joka alkaisi huolehtimaan ihmisten tasa-arvoisesta kohtelemisesta viranomaisten ja päättäjien edessä. - Anonyymi
Krista on kuin itse paholainen!
Oli ihan oikein että häntä vähän näpäytettiin!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2752875Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka472280Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1131717
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051644Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771151