Headland boikottiin.

Anonyymi-ap

Loppu henäkuun iltapäivä oli jo kääntymässä iltaan, ja järven pinta kimalteli kuin peili auringon viimeisten säteiden heijastuessa siihen. Kuvankaunis paikka, jossa linnut uiskentelivat tyytyväisinä ja rannan kasvillisuus kehysti veden reunaa, oli kuin luotu rauhalliseen luonnosta nauttimiseen. Mutta juuri tälle samalle hiekkakentälle, aivan vesirajaa vasten, alkaisi Headland.

Ensimmäinen huolenaihe nousi mieleen heti. Mitä mahtaisi tapahtua kaikille niille sadoille linnuille, jotka olivat tottuneet viettämään aikaansa järvellä ja sen rannoilla? Headlandin musiikki ja ihmisten aiheuttama melu voisivat säikäyttää ne kauas pois, ja erityisesti pesiville tai levähtäville linnuille tämä häiriö voisi olla vakava. Moni niistä voisi jättää turvallisen paikkansa eikä enää palata.

Vesistössä itsessään piili toinen uhka. Headlandissa ei koskaan vältytä roskaamiselta, ja vaikka järjestäjät tekisivät parhaansa, osa roskista aina löytää tiensä järveen. Muovipullot, tölkit, muut roskat, mutta vielä vakavampaa olisi, jos esimerkiksi kemiallisten wc:iden jätteet tai öljy pääsisivät vuotamaan. Se pilaisi veden, haittaisi kasveja ja eläimiä, ja samalla vahingoittaa alueen kaunista ekosysteemiä.

Headlandin kävijöiden tuhannet jalat tallaavat alueen maaperää ja sen herkkää kasvillisuutta. Hiekkainen rantaviiva, joka oli lintujen suosima paikka, ei enää olisi entisellään. Jokainen tallattu kasvi ja häiritty eläin on osa suurempaa muutosta, joka vaarantaa luonnon tasapainoa. Alue tulisi rajata niin, ettei kävijöitä päästettäisi aivan vesirajaan kuten viime vuonna. Melutasoja pitäisi myös rajoittaa joka oli viime vuonna aivan kamala.

Lopulta kysymys kuuluu: miten paljon olemme valmiita uhraamaan luonnon rauhaa ja sen kauneutta hetkellisen ilon vuoksi? Tämä järvimaisema, kultaisena hehkuva ranta ja hiljaa lipuvat linnut muistuttavat siitä, kuinka arvokasta luonto on – ja kuinka tärkeää on tehdä viisaita päätöksiä, kun se tarvitsee meidän suojeluamme.

0

3341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

        Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
        Maailman menoa
        62
        7886
      2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

        Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
        Maailman menoa
        66
        5960
      3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        74
        5469
      4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
        Maailman menoa
        65
        5377
      5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

        eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
        Maailman menoa
        109
        4657
      6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

        Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
        Maailman menoa
        111
        2385
      7. Ei välimatka meitä erottanut

        Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
        Ikävä
        4
        1291
      8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

        Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
        Maajussille morsian
        6
        1247
      9. Kohta taas mesikämmeneen

        Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
        Ähtäri
        42
        1099
      10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

        Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
        Ikävä
        47
        1062
      Aihe