Headland boikottiin.

Anonyymi-ap

Loppu henäkuun iltapäivä oli jo kääntymässä iltaan, ja järven pinta kimalteli kuin peili auringon viimeisten säteiden heijastuessa siihen. Kuvankaunis paikka, jossa linnut uiskentelivat tyytyväisinä ja rannan kasvillisuus kehysti veden reunaa, oli kuin luotu rauhalliseen luonnosta nauttimiseen. Mutta juuri tälle samalle hiekkakentälle, aivan vesirajaa vasten, alkaisi Headland.

Ensimmäinen huolenaihe nousi mieleen heti. Mitä mahtaisi tapahtua kaikille niille sadoille linnuille, jotka olivat tottuneet viettämään aikaansa järvellä ja sen rannoilla? Headlandin musiikki ja ihmisten aiheuttama melu voisivat säikäyttää ne kauas pois, ja erityisesti pesiville tai levähtäville linnuille tämä häiriö voisi olla vakava. Moni niistä voisi jättää turvallisen paikkansa eikä enää palata.

Vesistössä itsessään piili toinen uhka. Headlandissa ei koskaan vältytä roskaamiselta, ja vaikka järjestäjät tekisivät parhaansa, osa roskista aina löytää tiensä järveen. Muovipullot, tölkit, muut roskat, mutta vielä vakavampaa olisi, jos esimerkiksi kemiallisten wc:iden jätteet tai öljy pääsisivät vuotamaan. Se pilaisi veden, haittaisi kasveja ja eläimiä, ja samalla vahingoittaa alueen kaunista ekosysteemiä.

Headlandin kävijöiden tuhannet jalat tallaavat alueen maaperää ja sen herkkää kasvillisuutta. Hiekkainen rantaviiva, joka oli lintujen suosima paikka, ei enää olisi entisellään. Jokainen tallattu kasvi ja häiritty eläin on osa suurempaa muutosta, joka vaarantaa luonnon tasapainoa. Alue tulisi rajata niin, ettei kävijöitä päästettäisi aivan vesirajaan kuten viime vuonna. Melutasoja pitäisi myös rajoittaa joka oli viime vuonna aivan kamala.

Lopulta kysymys kuuluu: miten paljon olemme valmiita uhraamaan luonnon rauhaa ja sen kauneutta hetkellisen ilon vuoksi? Tämä järvimaisema, kultaisena hehkuva ranta ja hiljaa lipuvat linnut muistuttavat siitä, kuinka arvokasta luonto on – ja kuinka tärkeää on tehdä viisaita päätöksiä, kun se tarvitsee meidän suojeluamme.

0

3345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        211
        3620
      2. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        14
        3469
      3. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        88
        2601
      4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

        Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
        Perussuomalaiset
        11
        2190
      5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

        Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
        Kotimaiset julkkisjuorut
        55
        2122
      6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

        Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
        Maailman menoa
        11
        1919
      7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        42
        1728
      8. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        90
        1591
      9. Mikä kaivatussasi

        kolahti? 💥
        Ikävä
        72
        1163
      10. Kenen luo menisit nyt

        jos se olisi mahdollista?
        Ikävä
        74
        1160
      Aihe