Hallitus poistaa viranomaisten kirjepostin
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5a1c3437-efc9-4579-a629-6f537a0a1da8
Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallituksen kaavailemassa uudistuksessa viranomaisten viestit toimitetaan jatkossa pääosin vain digitaalisena.
Suomalaiset eivät ole innostuneet vapaaehtoisesti ottamaan viranomaisten viestejä vastaan sähköisesti, joten nyt digisiirtymä aiotaan toteuttaa pakolla.
Kansalaisilta ei jatkossa enää kysytä, haluavatko he viestit paperilla vai diginä. Karkeasti yleistettynä digiviestintään siirrytään automaattisesti, jos on joskus käyttänyt esimerkiksi terveysasioissa digitaalista kirjautumista.
Muutos koskee noin kolmea miljoonaa suomalaista, joista liki miljoona on eläkeikäisiä.
Muutoksen valmistelu on pitkällä, ja sen on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2026 alusta.
Ei tietoa
Virallisesti asiaa edistetään ”ensisijaisesti digitaalisen viranomaisviestinnän edistämisohjelmassa”. Sen aloitustilaisuus pidettiin huhtikuussa.
Tilaisuudessa näytetyssä esityskalvossa lupaillaan hyvää viestintää.
– Kansalaisten siirtymää ensisijaisuuden piiriin tuetaan selkeällä ja tavoittavalla viestinnällä sekä tarjoamalla sähköisen tiedoksiannon ensisijaisuuden edellyttämää digitukea, kalvossa lukee.
Toistaiseksi tavoittavuus näyttäytyy Postin tilaaman kyselytutkimuksen valossa heikkona. Tutkimuksen tekoaikaan marraskuussa 64 prosenttia suomalaisista ei ollut kuullutkaan asiasta.
Samassa tutkimuksessa 67 prosenttia vastanneista ei kannata digitaaliseen viestintään siirtymistä ilman vastaanottajan valinnanvapautta.
65 vuotta täyttäneistä peräti 80 prosenttia vastustaa pakkosiirtoa. Vain 12 prosenttia ilmoittaa kannattavansa sitä. Kahdeksalla prosenttia ei ole asiaan kantaa.
Noin puolet kantansa ilmoittaneista haluaisi viranomaisviestit sähköisenä, puolet paperisena. 65 täyttäneiden vastanneiden keskuudessa kirjepostin suosio oli suurinta, mutta heistäkin 41 prosenttia haluaisi viranomaisviestit sähköisenä.
Hallitus poistamassa viranomaisten kirjepostin
18
288
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän pelkät pari kirjautumista todista vanhuksen osaavan digiasioita, koska ne kerrat ovat voineet olla heidän apuriensa, vaikka lasten tekemiä, jos muuten asian hoitaminen olisi ollut liian vaikeaa. Joten käynti digipalvelussa ei todista onko kansalaisella valmiuksia hoitaa asioitaan jatkuvasti digipalvelun kautta.
- Anonyymi
Tallaa ORPOPURRA
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tallaa ORPOPURRA
Nyt infot minimiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tallaa ORPOPURRA
Tutki sivuja.
- Anonyymi
Onhan digiviestit nopeampia ja jopa varmempia, jos katsoo uutisista kuinka moni sanoo ettei hänelle ole tullut sähkö- tai muita laskuja, ja palvelu katkaistaan.
Mutta digi-viestitkin menevät välillä roskaposteihin tai deletoidaan vahingossa, kun piti poistaa viereinen viesti.
Näihin viesteihin tulisi ainakin laittaa lukemisen ilmoittava seuranta, jolloin voitaisiin edes varmistaa, että joku on avannut vietin joskus. - Anonyymi
Petteri Lama sanelee.
Petteri PARADOKSI LEIKKAA
Petteri ei kysele.- Anonyymi
EI KANSALAISILLA OLE VÄLIÄ .
- Anonyymi
PETTERILLÄ EI LEIKKAA.
- Anonyymi
Tekoäly ei toimi.
- Anonyymi
KOKOOMUS VARMISTAA LUOKKAJKOAATETTAAN.
- Anonyymi
PRIRISOMM
- Anonyymi
PETTERI LAMA HOKSAUTTAA .
- Anonyymi
Petterin ratkaisu on taas päin persua.
- Anonyymi
Petterin sanelupolitiikka saa uusia muotoja.
HIRVETTÄ KYYKYTYSTÄ . - Anonyymi
Kova on oikeistohallituksen halu saada yritystukia lisää, aina euro kerrallaan.
- Anonyymi
PETTERI LAMA SIIRTYY SANELUYHTEISKUNTAAN.
POSTI PILKOTAAN.
POSTI MYYDÄÄN SEN JÄLKEEN. - Anonyymi
KIRJEET OVAT LUXUSTA,KERTOVAT PETTERI PARADOKSI JA RIIKKA RAPPEUTTAJA .
- Anonyymi
PETTERPURRA ULKOISTAA KANSALAISET.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1965912Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä492695- 1562252
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne411852Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161769- 821404
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1621377Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241311Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https331258Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.109997