Hallitus poistamassa viranomaisten kirjepostin

Anonyymi-ap

Hallitus poistaa viranomaisten kirjepostin

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/5a1c3437-efc9-4579-a629-6f537a0a1da8

Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallituksen kaavailemassa uudistuksessa viranomaisten viestit toimitetaan jatkossa pääosin vain digitaalisena.

Suomalaiset eivät ole innostuneet vapaaehtoisesti ottamaan viranomaisten viestejä vastaan sähköisesti, joten nyt digisiirtymä aiotaan toteuttaa pakolla.

Kansalaisilta ei jatkossa enää kysytä, haluavatko he viestit paperilla vai diginä. Karkeasti yleistettynä digiviestintään siirrytään automaattisesti, jos on joskus käyttänyt esimerkiksi terveysasioissa digitaalista kirjautumista.

Muutos koskee noin kolmea miljoonaa suomalaista, joista liki miljoona on eläkeikäisiä.

Muutoksen valmistelu on pitkällä, ja sen on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2026 alusta.

Ei tietoa

Virallisesti asiaa edistetään ”ensisijaisesti digitaalisen viranomaisviestinnän edistämisohjelmassa”. Sen aloitustilaisuus pidettiin huhtikuussa.

Tilaisuudessa näytetyssä esityskalvossa lupaillaan hyvää viestintää.

– Kansalaisten siirtymää ensisijaisuuden piiriin tuetaan selkeällä ja tavoittavalla viestinnällä sekä tarjoamalla sähköisen tiedoksiannon ensisijaisuuden edellyttämää digitukea, kalvossa lukee.

Toistaiseksi tavoittavuus näyttäytyy Postin tilaaman kyselytutkimuksen valossa heikkona. Tutkimuksen tekoaikaan marraskuussa 64 prosenttia suomalaisista ei ollut kuullutkaan asiasta.


Samassa tutkimuksessa 67 prosenttia vastanneista ei kannata digitaaliseen viestintään siirtymistä ilman vastaanottajan valinnanvapautta.

65 vuotta täyttäneistä peräti 80 prosenttia vastustaa pakkosiirtoa. Vain 12 prosenttia ilmoittaa kannattavansa sitä. Kahdeksalla prosenttia ei ole asiaan kantaa.

Noin puolet kantansa ilmoittaneista haluaisi viranomaisviestit sähköisenä, puolet paperisena. 65 täyttäneiden vastanneiden keskuudessa kirjepostin suosio oli suurinta, mutta heistäkin 41 prosenttia haluaisi viranomaisviestit sähköisenä.

14

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän pelkät pari kirjautumista todista vanhuksen osaavan digiasioita, koska ne kerrat ovat voineet olla heidän apuriensa, vaikka lasten tekemiä, jos muuten asian hoitaminen olisi ollut liian vaikeaa. Joten käynti digipalvelussa ei todista onko kansalaisella valmiuksia hoitaa asioitaan jatkuvasti digipalvelun kautta.

      • Anonyymi

        Tallaa ORPOPURRA


    • Anonyymi

      Onhan digiviestit nopeampia ja jopa varmempia, jos katsoo uutisista kuinka moni sanoo ettei hänelle ole tullut sähkö- tai muita laskuja, ja palvelu katkaistaan.
      Mutta digi-viestitkin menevät välillä roskaposteihin tai deletoidaan vahingossa, kun piti poistaa viereinen viesti.
      Näihin viesteihin tulisi ainakin laittaa lukemisen ilmoittava seuranta, jolloin voitaisiin edes varmistaa, että joku on avannut vietin joskus.

    • Anonyymi

      Petteri Lama sanelee.
      Petteri PARADOKSI LEIKKAA
      Petteri ei kysele.

      • Anonyymi

        EI KANSALAISILLA OLE VÄLIÄ .


      • Anonyymi

        PETTERILLÄ EI LEIKKAA.


    • Anonyymi

      KOKOOMUS VARMISTAA LUOKKAJKOAATETTAAN.

      • Anonyymi

        PRIRISOMM


    • Anonyymi

      PETTERI LAMA HOKSAUTTAA .

    • Anonyymi

      Petterin ratkaisu on taas päin persua.

    • Anonyymi

      Petterin sanelupolitiikka saa uusia muotoja.
      HIRVETTÄ KYYKYTYSTÄ .

    • Anonyymi

      Kova on oikeistohallituksen halu saada yritystukia lisää, aina euro kerrallaan.

    • Anonyymi

      PETTERI LAMA SIIRTYY SANELUYHTEISKUNTAAN.
      POSTI PILKOTAAN.
      POSTI MYYDÄÄN SEN JÄLKEEN.

    • Anonyymi

      KIRJEET OVAT LUXUSTA,KERTOVAT PETTERI PARADOKSI JA RIIKKA RAPPEUTTAJA .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Millainen sun kaivattu on

      kuvaile kolmella sanalla tai tavalla.
      Ikävä
      112
      2435
    2. Poliisioperaatio Paltamossa?

      Kuka ja mitä? Kertokaa.
      Paltamo
      22
      2373
    3. Unkari lopettaa Pride-marssit lailla

      Pride-marsille osallistumisesta yli 500 euron sakko https://www.hs.fi/maailma/art-2000011107644.html
      Maailman menoa
      397
      1740
    4. 50-vuotias lapsitähti Sami Pilvilä kuollut

      En kyllä lainkaan muista tuollaista kaveria. Hän voitti Lapsitähti-kisan vuonna 1986 ja osallistui vuonna 1987 Syksyn Sä
      Maailman menoa
      8
      1343
    5. Totuus on että säikähdin

      Sun rakastumista. Yhtäkkiä tuli vain niin paljon tunteita että tutustuminen meni perseelleen. Sitten tein sen mitä tein
      Ikävä
      67
      1099
    6. Jos ajattelet lähtöä

      Niin annat minulle lopullisen rauhan.
      Ikävä
      23
      1070
    7. Jotenkin mua loukkaa se

      Että on joku tosi tärkeä asia, jonka jätät mulle kertomatta. En tiedä jätätkö muiltakin, mutta ainakin multa. Tunnen sen
      Ikävä
      39
      1046
    8. Martinalta ulostulo Stefanista

      Seiska: ulostulo Stefan Thermanista. Viktoria on onnekas, että hänellä on Eskon kaltainen isä. - Mitä sit Isabellalla e
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      1043
    9. Mikä on ollu irl

      Paras hetki kaivattusi kanssa
      Ikävä
      52
      998
    10. TUULIVOIMA ILLAN ANTI

      Tuulivoima illan tärkein anti oli, että kaupunginjohtaja Rusanen ei ole tehnyt yhtään mitään. Hän laittoi kaiken syyn tu
      Kiuruvesi
      59
      901
    Aihe