Oppositio jatkaa Sanna Marinin hallituksen velka linjalla.
Suomi laiva uppoaa kohta?
Anonyymi-ap
16240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
2029 vuoden lopussa 250.000.000.000e velkaa?
Viimeisen yli30 vuoden aikana tehdyllä työllä suomilaivasta on tehty sukellusvene.
Ikävä on super Marinin hallitusta . Hyvin hoiti ulkoa tulleet kriisit . Nyt ainoa kriisi on äärioikeisto natsiihallitus joka tuhoaa Suomen .
Persut eivät ole natseja. He vastustaa juutalaisten vihollisten tuloa maahan toisin kuin vihervassut jotka kannattaa juutalaisten vihollisten tuloa maahan. Näin vihervassut tietoisesti ja välillisesti nostaa antisemitismia.
Juu 30 luvulla oli.hitlerin listassa tärkeysjärjestys eri . Ja Itävallassa natsipuolueella on myös juutalaiset listalla . Suomessa on ykkösenä matut ja sitten tulee muut alaarvoiset ryhmät .
"Anonyymi
2024-12-16 13:06:25
Persut eivät ole natseja. He vastustaa juutalaisten vihollisten tuloa maahan..."
|||||||||||||||||||||||||||
Ketkä ovat netanjahun vihollisia?
Koko lähi-itä
Juutalaiset ja netanjahu ovat kaksi eri asiaa.
Ennemmistö kansasta vastustaa Crime Minister`in tekoja.-
Sillä varsinkin se uppoaa
Purra on vippaillut pelkästään tänä vuonna 42,6 miljardia. Siitä 18,2 miljardia on pitkäaikaista velkaa ja loppuosa sarjaobligaatio pikavippejä:
https://www.valtionvelka.fi/tilastot/tilastoja_valtionvelasta/?pbi=992-9e84741a564ca6835113e8b3ce91ebf8
Hyökkäyssotien kalustoon tuhlataan rahaa ja ihmisiä ajetaan kodeistaan.
Tämä nykyinen hallitus ottaa velkaa 2 x Marinit, mutta ei saa sillä muuta kuin huonoa aikaiseksi. Ei Suomi työttömyydellä nouse! Hallitus itse lähti työttömyyden tielle kun ryhtyi leikkaamaan. Eivät käsittäneet, että yrityksistä on jo 70% palvelualalla ja riippuvaisia kulutuksesta. Palveluala työllistää eniten! Mutta nyt potkii pois työvoimaa.
Pitkäaikaistyöttömiä tuli 11 tuhatta lisää, eikä nämä työllisty enää ikinä.
Suomen velkaa tulee suhteuttaa kertyneeseen varallisuuteen!
Vaikka metsää, asuntoja, yrityksiä tai infraa ei lasketa, on silkkaa rahaa Suomessa esim eläke rahastoissa 265 miljardia, pörssiosakkeissa (suomalaiset) 100 miljardia, pankkitileillä 110 miljardia. Valtion oma omistus noin 100 miljardia.
Unohdetaan säätiöt ja muut varallisuudet. Silti pelkkää rahaa löytyy helposti noin...
575 miljardia euroa!!!
Yleensä velka on otettu Bkt:tä varten eli "tulevista tuloista". Olemme "mukavelkaisia" koska laskemme, että tulevat ihmiset maksavat velkamme!
Tämä tuo meille harhakuvitelmaa.
Suomi ei ole velkainen!
Marinit, mutta ei saa sillä muuta kuin huonoa aikaiseksi.
Höpö, höpö ! Suomen julkinen talous on kriisi-tilassa !
Turha höpöttää eläkevarannoista koska ne ovat jo etukäteen lainsäädännöllä sidottu tietyllä tavalla !!
1. Kotitalouksien keskim varallisuus aikuista kohti !
Suomi ei mahdu 20 varakkaamman valtion joukkoon !
2, valtion/keskuspankin kultavaranto !
Suomi ei mahdu 40 varakkaamman valtion joukkoon !
3. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Suomi on teollisuusmaiden toiseksi korkein/huonoin tässä tilastossa !
Lopputulema ! Suomilaiva ui raskaassa kulu ja velkalastissa. Julkinen velka on ulkomaille arviolta 80-90% ! Velkamassa lisääntyy kokoajan !?
Et osaa edes laskea!?
Ei tarvitse laskea vaan katsoa maailmalta tilastoja joita valitettavasti ei Suomessa juuri julkaista säännöllisesti Suomen kielellä !?
1. Julkinen velka suhteessa BKT:hen
2. Julkisen velan tausta kotimaasta/ulkomailta
3. Kotitalouksien keskim varallisuus aikuista kohti
4. Valtion/keskuspankin kultavaranto
5. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Nämä verrattuna toisiin valtioihin ! Ilman näitä tietoja ei tiedä juuri mitään !
Laiva Toivo, Oulu pysyy ainakin pinhalla. Kuulin esihistoriallisena aikana tuolla haulla esitetyn biisin.
Jiipii jipii sen kuljettajalle, jipii jipii sen matkustajalle...jotekii niin se hieno esitys kulki. Osannetko sinäkää jelpat mua kurjaa kulkijaa? Yritä etes.
. kemppain.
kauneudella on tosiaan hintansa maan taseen korjaamiseen, ehkä mies puolinen olisi ajattu muihin tehtäviin vara rikon jälkeen,