Harhaoppia karta!

Anonyymi-ap

Raamattu käskee karttamaan harhaoppista ihmistä varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti. Harhaoppinen edustaa harhaoppia, sitä kartamme. Karta harhaa!
No tähän kykenee vain se joka itse on oikeassa opissa, kasvanut uskova. Valitettavasti kaikki jotka luulevat olevansa oikeassa eivät ole oikeassa. Vain Pyhä Henki voi sen ratkaista Raamatun kanssa. Sana ja Henki ovat yhtä.
Vauvauskovat voivat olla samantyylisiä kuin luonnollisetkin vauvat, eli ne panevat suuhunsa mitä ikinä saavat käteensä. Uteliaisuus on motiivina kaiken maistelemiseen.

On vaarallista lukea harhaisten ihmisten kirjoituksia. Äärettömän vaarallista.
Eräs amerikkalainen uskon mies, siis saarnaaja jolla usko toimi, alkoi tutkia myös kirjoituksia jotka oli harhaa, osin oikeaa ja osin harhaa. Hän kai meinasi, että hänen teologina täytyy kaikki tietää …….. no hän luki ne kirjat, mutta ei tietenkään omaksunut sitä harhaa, mutta hän sanoi että sen jälkeen hänen uskonsa on kärsinyt.
TS. Toimiva usko kärsii jos alitajunnasta pullahtelee esille niitä harhaisia ajatuksia, vaikka ne torjuttaisiinkin. Meidän ei tarvitse tuntea kaikkia saatanan syvyyksiä, vaan päinvastoin meidän tulee varjeltua kaikelta pahalta.

SIIS VAROITUS: HARHAOPPIA KARTA!
Millaista on harha? Se on yleensä sellaista että siinä on ihania raamatullisia totuuksiakin mukana, ja sitten sitä täyttä harhaa toinen osa. Eihän kukaan ihminen menisi harhaan, jos se olisi
varustettu kyltillä: tämä on harhaa.

Mutta jos meinaat esim. saada rotan loukkuun, siinä on oltava syötti. Syötti täytyy olla houkutteleva makupala ja sitten siinä seassa se myrkky. Sitten rotta menee loukkuun.
Samoin tekee saatana. Se laittaa ensin houkuttelevaa hyvää annokseen ja sitten piilottaa sekaan sen myrkkyannoksen eli sen harhaoppi osuuden. Näin se ajattelee saavansa ihmisiä loukkuun. Joskus onnistuukin, valitettavasti.

Mutta me Kristuksen Jeesuksen opetuslapset, emmehän me tahdo uteliaisuudestakaan mennä tutkimaan herkullisen näköisiä myrkyllä ladattuja rotanloukkuja! Kun kuuntelemme Pyhän Hengen johdatusta, Hän varjelee meidät ja johtaa oikein, ja Jeesuksen veren suoja turvaa meidät pahalta. Pysykäämme Hänessä! Se on, pysykäämme SANASSA. Pysykäämme valkeudessa ja puhtaudessa. Seuraavat Raamatun jakeet valaisevat Jumalan näkemystä asiasta, josta puhumme, eli pimeydestä, harhaopista ja niiden levittäjistä.

Room. 16:17-18: ”Mutta minä kehoitan teitä, veljet, pitämään silmällä niitä, jotka saavat aikaan erimielisyyttä ja pahennusta vastoin sitä oppia, jonka te olette saaneet; vetäytykää pois heistä. Sillä sellaiset eivät palvele meidän Herraamme Kristusta, vaan omaa vatsaansa, ja he pettävät suloisilla sanoilla ja kauniilla puheilla vilpittömien sydämet.”


Tit. 3:10: ”Harhaoppista ihmistä karta, varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti..”

Ilm.2: 24-25: ”Mutta teille muille Tyatirassa oleville, kaikille, joilla ei ole tätä oppia, teille, jotka ette ole tulleet tuntemaan, niin kuin ne sanovat, saatanan syvyyksiä, minä sanon: en minä pane teidän päällenne muuta kuormaa; pitäkää vain, mitä teillä on, siihen asti kuin minä tulen.”

Tästä ilmestyskirjan jakeesta käy ilmi, että Jumala pitää sitä hyvänä, kun ihminen ei ole tullut tuntemaan saatanan syvyyksiä, joten: ”pitäkää vain, mitä teillä on” (ja se, mitä meillä on, terve Raamatun oppi ja Jumalan henki)

Saatanan syvyydet ovat myös (muitten kauhistavien syntien lisäksi) näitä harhaoppien verkkoja, joita se virittelee eksyttääkseen ihmiskuntaa. Meidän ei vieläkään ole tarvis syödä hyvän ja pahantiedon puusta, vaan syömme vain Elämän Puusta, joka on Jeesus. Jeesus Kristus on Jumalan Sana. Tämä kertoo meille sen, että ainut turvallinen kirja lukea on Raamattu. (Joh.1:1: ”Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.”)

https://oikeaseurakunta.wordpress.com/harhaoppia-karta/

8

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamattu on paras kirja, muu voi saastuttaa mielen. Parannus synneistä tulee tehdä.

    • Anonyymi

      Onko sinulla paljon oikeaoppisia ystäviä?

      • Anonyymi

        Voi ollakin. Se on hyväksi.


    • Anonyymi

      Raamattu käskee karttamaan harhaoppista ihmistä varoitettuasi häntä kerran tai kahdesti. Harhaoppinen edustaa harhaoppia, sitä kartamme.
      Kuten me muut,amerikkalainen lahko joka oli luokitelu Fbi .n mukaan vaaralliseks järjestöksi.
      Ovi ei aukea,jos aukeaa niin pahoilaiset lähtee !

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Vaikuttaa helluntaiopilta?


    • Anonyymi

      Raamattu on harhaisten tarinoiden kokoelma, joten karta sitä!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2181
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2032
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      388
      1670
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      915
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe