Toivotuksista

Anonyymi-ap

Taas pitäisi jäädä neljän seinän sisälle toivotuksia piiloon. Jotenkin tuo kiitos samoin sanominen tuntuu suurennellulta. Mitä JT vanhin sanoisi tähän? Onko se niin vaarallista, jos sanoo kiitös samoin? En minä sitä vietä kuitenkaan.

4

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järjetöntähän tuollainen toivottelukin on.,

      • Anonyymi

        Toivottelu on tapakulttuuria, eikä sillä pahaa tarkoiteta. Asia on vastaava kuin "hyvää viikonloppua", josta ei tarvitse loukkaantua, vaikka olisikin viikonlopun töissä tai ei pitäisi viikonloppua mitenkään erityisen odotettavana asiana. Kohteliaisuuteen voi vastata kohteliaisuudella, sen mukaan kuin tapana on.


    • Anonyymi

      "Mitä JT vanhin sanoisi tähän? Onko se niin vaarallista, jos sanoo kiitös samoin? "

      Jos tällainen vastaus tulisi tietoon, vaikkapa vanhimman kanssa liikkeellä ollessa vastaisi jonkun jouluntoivotukseen "kiitos samoin", niin kyllä vanhin siitä varmaan huomauttaisi.

      Jos jollakulla olisi tapana vastata joulun ym. juhlapyhien toivotuksiin kiitos samoin, eikä hän suostuisi tapaansa muuttamaan, niin kyllä hän jonkinlaisen leiman saisi otsaansa. Erottamiskysymys tuo ei varmasti olisi, mutta tuollaista julistajaa ei enää pidettäisi "esimerkillisenä", jonka toiminta kelpaa toisillekin malliksi. Tällöin ei olisi kelvollinen myöskään erikoistehtäviin.

      • Anonyymi

        Olen todellakin jäänyt neljän seinän sisään joulun ajaksi, että ei tarvitsisi tavata joulun toivottelijoita. Minä kun en osaa vastata kohteliaisuuksiin kuin kiitos samoin. Kaikki muu on miukan käytöstä. Siitä huolimatta olen joutunut tekemisiin ihmisten kanssa, ja vastannut kiitos samoin toivotuksiin. Typerää tuollaisen takia tehdä iso numero, jos kiittää samoin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe