Yle laski: Kirkko saa valtavat lisätulot hallituksen päätöksellä, samaan aikaan kansalta leikataan

Anonyymi-ap

"Kun muut säästävät, seurakunnat tahkovat ennätystilejä valtiovallan tuella. Kirkko voitti jo sote-uudistuksesta yli 50 miljoonaa euroa vuosittain, ja lisää on luvassa."

Lähde: https://yle.fi/a/74-20131118

Kun eroaa kirkosta ennen vuodenvaihdetta, ei enää ensi vuoden alusta tarvitse maksaa kirkollisveroa: https://eroakirkosta.fi/

35

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Arkkipiispa valehtelee väittäessään, ettei kirkko voi asialle mitään. Valtiovarainministeriö esitti vahvan suosituksen, että jutussa mainitun verouudistuksen myötä seurakunnat vastaavasti alentavat kirkollisveroa, mutta näin ei käynyt. Seurakunnat pitivät verot ennallaan tai jopa nostivat niitä. Ensi vuonnakin usean seurakunnan veroprosentti nousee.

      • Anonyymi

        Arkkipiispa Tapio Luoma on nykyahneuden ilmentymä. Mikään ei riitä Luomalle ja hänen lähipiirilleen. Joku Pirkko Jalovaarakin on parempi, koska hänelle ei sentään ladota verorahaa.


    • Anonyymi

      Kaikkien huonojen uutisten keskellä uutinen kirkon lupaavasta taloudesta on todella hyvä uutinen. Syy on yksinkertainen: mitä paremmin kirkolla menee, sitä paremmin menee suomalaisilla keskimäärin.

      • Anonyymi

        Miten pihalla ihminen voi olla todellisuudesta? Kirkon verotulot kasvavat vuosi vuodelta. Meneekö sinusta suomalaisilla keskimäärin koko ajan paremmin? Etkö ole lukenut yhtään uutisia viimeiseen kymmeneen vuoteen?


      • Anonyymi

        Kannattaa selvittää, mihin kirkko rahaa käyttää. Suurin osa menee tyhjinä jököttävien rakennusten seiniin. Eroa kirkosta, anna oikeaan hyväntekeväisyyteen. Yhdelläkään hyväntekeväisyysjärjestöllä ei ole tuhansia lahoavia tönöjä, joita pidetään pystyssä rahoittajien rahoilla.


      • Anonyymi

        Hyvä uutinen tässä on se, että vaikka kirkko kahmii kansalaisten rahaa saavikaupalla, se ei pysty vaikuttamaan jäsenkatoon. Kun kirkko jää vähemmistöasemaan muutaman vuoden kuluttua, jokaisella piispalla on merenrantakartano ja sen pihassa pari luksusautoa. Siinä voivat sitten kirkon viimeiset jäsenet miettiä, oliko järkevää maksaa vuosikaudet jäsenmaksua.


    • Anonyymi

      Se saatanan 120Me vuodessa kirkolle valtion budjetista korvauksena kirkon "palveluksista yhteiskunnalle" pitäisi poistaa kokonaan."

      Tätä YLEn jutun "ilosanomaa" pitäisi levittää oikein urakalla, niin josko ihmiset heräisivät ruususen unestaan ja eroaisivat kirkosta. Valtio lappaa lisää rahaa kirkon taskuihin, ja ottaa sen meidän kaikkien taskuista.

      Ihan typerää sanoa haluavansa kuulua kirkkoon tukeakseen sen "hyväntekoa", kun joudut jo muutenkin, halusit tai et, sitä ylenpalttisesti tukemaan.

      (Näyttää hieman siltä, että tänään voisi tulla hyvin eroja, ehkä tämän YLEn jutunkin ansiosta, saa nähdä.)

    • Anonyymi

      Kirkon jäsenmäärä laskee kuin lehmän häntä, mutta tulot kasvavat. Ja kirkon palkollisten määrä pysyy ennallaan. Tällä menolla kirkolla on joskus tulevaisuudessa työntekijöitä sama määrä kuin jäseniä.

      • Anonyymi

        Kaiken lisäksi kirkko teettää ilmaistyötä ihan säälimättä.


      • Anonyymi

        Oikeassa olet. Vuonna 2000 henkilöstöä oli 19 579, vuonna 2023 puolestaan 19 180. Ei mainittavaa pudotusta, vaikka kirkon jäsenmäärä on tuona aikana pudonnut melkein miljoonalla. Veronmaksajien rahoilla on kiva mällätä ja pitää palkkalistoilla kaikenlaista tyhjäntoimittajaa.

        Lähde: https://www.kirkontilastot.fi/viz.php?id=282 (valitse taulukon vasemmalta puolelta "henkilöstömäärä")


    • Anonyymi

      Kirkko on Suomessa pyhä lehmä, sen kohtuuttomiin etuihin eivät poliitikot uskalla ikinä koskea tikullakaan. Niin pitkää tikkua ei ole olemassakaan. Tuskin tulevaisuudessakaan.

    • Anonyymi

      Tähän onkelmaan on yksinkertainen ratkaisu. Kirkon verotusoikeus on lakkautettava. Kirkko periköön jäsenmaksunsa niin kuin kaikki muutkin suoralla jäsenlaskulla.

      • Anonyymi

        Vapaa-ajattelijoiden pitäisi olla aktiivisia, mutta kovin on hiljaista. Ei ole edes minkäänlaista yritystä. Ei verotusoikeuden poiston suhteen, mutta ei oikein minkään muunkaan suhteen.


      • Tämähän se. Tässäkin jutussa käsiteltiin taas kerran verotuksen yksityiskohtia, eikä sitä miksi on ylipäänsä kahdella uskontokunnalla verotusoikeus.


    • Anonyymi

      VALTIONVARAINMINISTERI ON TIETOINEN KIRKON RAHOISTA 💶 ✂️

      https://yle.fi/a/74-20131950?origin=rss

      Jonkin verranhan tästä saatiin napsaistua pois, mutta ei valitettavasti niin paljon kuin itse olisin toivonut, Purra sanoo.

      Purran mukaan hallitus ei tällä hetkellä suunnittele uusia säästöjä kirkolle, mutta tilanne voi olla toinen jo ensi keväänä.

      – Katsotaan, mitä kirkon kasvaneille verotuotoille voidaan vielä mahdollisesti myöhemmin tehdä.

      • Anonyymi

        Kerrankin Purra saisi jotain hyvää aikaan. Kirkkohan on nyt saanut täysin vastikkeetonta etua, joten totta kai asia on korjattava, näin sanoo yleinen oikeustaju. Jos minä saan kaupan kassalla liikaa vaihtorahaa, palautan sen enkä tunge lompakkooni ja sano "en voi asialle mitään", kuten arkkipiispa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerrankin Purra saisi jotain hyvää aikaan. Kirkkohan on nyt saanut täysin vastikkeetonta etua, joten totta kai asia on korjattava, näin sanoo yleinen oikeustaju. Jos minä saan kaupan kassalla liikaa vaihtorahaa, palautan sen enkä tunge lompakkooni ja sano "en voi asialle mitään", kuten arkkipiispa.

        ARKKIPIISPA HALUAA PITÄÄ RAHAT

        https://www.ts.fi/uutiset/6520092

        Arkkipiispa: Ministeri Purra väläyttelee leikkauksia asiaan, jota valtio ei rahoita


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ARKKIPIISPA HALUAA PITÄÄ RAHAT

        https://www.ts.fi/uutiset/6520092

        Arkkipiispa: Ministeri Purra väläyttelee leikkauksia asiaan, jota valtio ei rahoita

        Juurihan kirkko sai kymmeniä miljoonia vuodessa lisää veropohjan muuttuessa, ja valtio teki tuon päätöksen. Eli turha on piispan halkoa hiuksia.

        Taitaa ahneella olla paskainen loppu tässäkin. Tänään ainakin eroaa enemmän ihmisiä kirkosta kuin yhtenäkään aiempana päivänä koko vuonna, ja jokainen ihminen vie mukanaan potentiaalisesti kymmeniä tuhansia euroja, kunhan pysyvät loppuelämänsä kirkosta erossa.


    • Anonyymi

      Muthku nääh ehtoolliisviihnit ohn niin piirun kalliita nykyhään, hik...

      T, Arhkipiiskah

      • Anonyymi

        Tuo oli tietysti vitsi, mutta kirkko oikeasti kehtasi valittaa siitäkin, että muutama vuosi sitten lakkautettiin ehtoollisviinien verovapaus: https://yle.fi/a/3-10868098

        "Miljardibudjetilla toimimme, mutta emme voi kuitenkaan maksaa veroja, nyyh nyyh"


    • Anonyymi

      Nyt on siis todellinen syy erota kirkosta. Onhan typerää maksaa jättisummia tarpeettomalle laitokselle.

      • Anonyymi

        Niin, eihän muutama satanen tunnu missään, kun kirkko saa ylimääräistä jopa sata miljoonaa.


    • Anonyymi

      Kirkosta erosi eilen noin 400 ihmistä, lukema lähes tuplaantui normaalista. Ahne kirkko aiheuttaa oman jäsenkatonsa.

      • Anonyymi

        Nyt kun päiväkohtaiset erolukemat on saatu DVV:ltä, niin paljastui, että tämä uutinen sai aikaan paljon suuremman erovyöryn. Uutinen julkaistiin 17.12., tässä seuraavien päivien erot (mukana muutkin uskonnolliset yhteiskunnat, mutta käytännössä kaikki eroajat ovat luterilaisia):

        12/24/2024 283
        12/23/2024 437
        12/22/2024 416
        12/21/2024 416
        12/20/2024 524
        12/19/2024 447
        12/18/2024 608
        12/17/2024 823

        Lähde: https://eroakirkosta.fi/static/2024-kaikki.txt


    • Anonyymi

      Kyllä kirkolle raha kelpaa. Ja nuori liha joka vuosi rippikouluissa.

      • Anonyymi

        Raha ei haise


    • Anonyymi

      SIITÄ VAAN 👍

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011190332.html

      Toukokuun kirkolliskokouksen lähetekeskusteluun on tulossa edustaja-aloite hautaustoimesta luopumisesta.

      Kirkko pohtii hautaustoimesta luopumista hallituksen esittämien lisäleikkausten takia.

      Hallitus kertoi puoliväliriihessään vähentävänsä Suomen evankelis-luterilaiselle kirkolle maksamaansa korvausta kertaluonteisesti noin 10 miljoonaa euroa vuosina 2026 ja 2027.

      • Anonyymi

        Ei ole mitään pelkoa siitä, että kirkko haluaisi luopua hautaustoimesta.

        Se on viimeisiä riitttejä, joissa se saa paljon kontakteja suomalaisiin.

        Mutta upeasti se uhriutuu;-D ja toivoo lämpimiä heleja!


      • Anonyymi

        Vaatisiko tuokin kirkolliskokouksessa 3/4 enemmistön mennäkseen läpi? Ja voiko kirkko oikeasti vain sanoa valtiolle, että se luopuu hautaustoimesta, eikö valtiota kuunnella lainkaan?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Vaatisiko tuokin kirkolliskokouksessa 3/4 enemmistön mennäkseen läpi? Ja voiko kirkko oikeasti vain sanoa valtiolle, että se luopuu hautaustoimesta, eikö valtiota kuunnella lainkaan?

        Eipä kai, luulisin. Toki tulkinnanvarainen juttu, mutta tähän soveltuva kohta lienee "kirkon uskoa ja oppia koskevaa tai niihin pohjautuvaa periaatteellista kannanottoa sekä ryhtymistä toimenpiteisiin niiden johdosta". Tuollaiseen vaaditaan kolme neljäsosaa. (Ja tuon vuoksihan ei edelleenkään vihitä samaa sukupuolta olevia pareja.)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaatisiko tuokin kirkolliskokouksessa 3/4 enemmistön mennäkseen läpi? Ja voiko kirkko oikeasti vain sanoa valtiolle, että se luopuu hautaustoimesta, eikö valtiota kuunnella lainkaan?

        Kirkko nyt vaan yrittää haalia säälipisteitä.

        Se, että päätyisivät ihan oikeasti eroon vastuustaan vastata hautaustoimesta, on suorastaan äärimmäisen epätodennäköistä.

        Koska silloinhan kirkon rooli yhteiskunnassa kaventuisi humattavasti ja keskustelu kirkon erityisasemasta viriäisi vaarallisesti.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Eipä kai, luulisin. Toki tulkinnanvarainen juttu, mutta tähän soveltuva kohta lienee "kirkon uskoa ja oppia koskevaa tai niihin pohjautuvaa periaatteellista kannanottoa sekä ryhtymistä toimenpiteisiin niiden johdosta". Tuollaiseen vaaditaan kolme neljäsosaa. (Ja tuon vuoksihan ei edelleenkään vihitä samaa sukupuolta olevia pareja.)

        Ok, kiitos. Jos tästä tulee tarkempaa tietoa, olisi kiva kuulla.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ok, kiitos. Jos tästä tulee tarkempaa tietoa, olisi kiva kuulla.

        Mutta sitten se jännempi puoli: Jos vaikka 100 % kirkolliskokousedustajista kannattaa luopumista, voiko kirkko sen tehdä?

        Juridisesti evlut kirkko mainitaan perustuslaissa. Sen oletetaan olevan "aina" olemassa: seurakunnat rinnastuvat kuntiin, eivätkä ne voi ilmoittaa lopettavansa itseään sen enempää kuin Enontekiön kunta voisi kertoa että lopettaa. Ihan toinen juttu ovat yritykset ja yhdistykset, joita tulee ja menee.

        Tämä on juttu jota ei ole ajateltu, uskonnollinen tilanne tai ainakin muodollinen jäsenyys on ajateltu niin stabiiliksi.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Mutta sitten se jännempi puoli: Jos vaikka 100 % kirkolliskokousedustajista kannattaa luopumista, voiko kirkko sen tehdä?

        Juridisesti evlut kirkko mainitaan perustuslaissa. Sen oletetaan olevan "aina" olemassa: seurakunnat rinnastuvat kuntiin, eivätkä ne voi ilmoittaa lopettavansa itseään sen enempää kuin Enontekiön kunta voisi kertoa että lopettaa. Ihan toinen juttu ovat yritykset ja yhdistykset, joita tulee ja menee.

        Tämä on juttu jota ei ole ajateltu, uskonnollinen tilanne tai ainakin muodollinen jäsenyys on ajateltu niin stabiiliksi.

        Seurakunnat ja kunnat voivat tietysti yhdistyä, joten ei ne välttämättä ikuisesti tule olemaan


      • Anonyymi kirjoitti:

        Seurakunnat ja kunnat voivat tietysti yhdistyä, joten ei ne välttämättä ikuisesti tule olemaan

        No tavallaan, jos siis hautausmaat päätyvät kuntien omistukseen. Mahdollisesti myös seurakuntataloja ja vastaavia siirtyy sekakäyttöön jossa niillä on ihan maallinen peruskäyttö mutta raamattupiirit tms. voivat olla yksi käyttäjä.

        Ken elää, se näkee. Näköpiirissä oleva tulevaisuuttahan isot muutokset jo ovat, mutta eivät ihan lähivuosien juttu kuitenkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      26
      5281
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3754
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3285
    4. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      217
      2748
    5. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      61
      2727
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      52
      2655
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2460
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      153
      2380
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1985
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      111
      1626
    Aihe