Maailma tullaan tulevaisuudessa jakamaan voittajiin ja håviäjiin. Voittajiin kuulumiseksi tulisi tehdä jotain...
Näitä "osavaltioheittoja", kun on nyt jo muutaman kerran kuultu, niin voisiko joku asian hallitseva tehdä kansalaisaloitteen Suomen osalta lliittymisestä Yhdysvaltoihin osavaltiona ja avaamaan keskustelun jatkosta....EU on jo nähty eikä sillä ole enää mitään saavutettavissa, menetettävää kyllä....kaikki asiat eivät ole Yhdysvalloissakaan parhain päin, mutta katse pidemmälle tulevaisuuteen.
Mukaan joukkoon sopisivat ensimmäisessä vaiheessa hyvin Pohjoismaat, Britannia, Kanada ja toisessa vaiheessa entisiä EU-maita tahtotilan mukaan....tällä kokoonpanolla voitaisiin uudestaan luoda perusta todelliselle Pohjois-Atlantin liitolle ja supervaltiolle, jolla on todellista vaikutusvaltaa myös maailmanlaajuisesti.
EU:ssa Ranska ja etenkin Saksa ovat vahvoja vain pienempien jäsenmaiden joukossa niiden rikkauksia hyväksikäyttäessään (oli kyse sitten varakkuudesta, halvasta työvoimasta jne). Tällöin luonnollisesti myös näiden maiden asema määriteltäisiin uudestaan., tulisivat sitten mukaan tai eivät...todellisuudessa nämä maat eivät kykene eivätkä tee yhtään mitään ei sen paremmin EU:n kuin yksittäisten jäsenmaiden hyväksi.
Dollari valuutaksi ja samalla päästäisiin taloudellisesti myös uuden alueen sisämarkkinoille. Englanti viralliseksi toiseksi kieleksi Ruotsin sijaan.
Katse tulevaisuuteen ja Suomi turvattuna jatkossakin......
Suomesta Yhdysvaltojen osavaltioksi
13
850
Vastaukset 13
- Anonyymi
Kalifornia palaa. Eikö länsimaiden palokunnat auta Los Anglesia?
- Anonyymi
hyi helvetti, yhdysvaltojen imperiumi hajoamassa jos yhtään seuraat uutisia länsimaiden ulkopuolelta. mikään järkevä maa ei haluasi alentaa tasoaan liittymällä yhdysvaltoihin. Tietenkin suomi viisaana poikana liittyi natoon joka oli vihre. Pupu pöksyssä suomalaiset ja kohta trump ja putin solmivat suomen kohtalon, englanti toisena kielenä ainoa hyvä idea ruotsilla ei tee mitään
- Anonyymi
Aina on maailmassa ollut voittajia ja häviäjiä. Näin tulee olemaan niin kauan, kun valtaa pitävillä raha, ahneus ja oman edun tavoittelu ovat tärkeitä seikkoja.
- Anonyymi
Näinhän se menee…..niin suurien linjojen kuin yksittäisten ihmisten osalta, joilla on jonkinlaista asemaa yhteiskunnassa….ja tämän pohjalta kun miettii maailmassa tapahtuvia asioita niin pääsääntöisesti kaikki tapahtuu intresseistä, joiden takana on joko vallan- tai rahanhimo….turha kuvitella, että tässä maailmassa kukaan tekee mitään kenellekään vain hyvää hyvyyttään…..näinkin varmaan moni vielä ajattelee!
Ei tässä kukaan ole Ukrainaakaan huvikseen tukemassa ilman mitään intressejä….vallan ja rahanhimo tämänkin takana…. Suomen intressit maailmalla ovat EU:ssa olemattomat, ehkä vain sodan laajenemisen estäminen, mutta esim Saksa on hyötynyt ja hyötyy massiivisista investoinneistaan halvan työvoiman Itä-Euroopan maihin…..Suomi ei hyödy tästäkään, mutta eipähän tarvitse Saksan kuluttaa euroja suuremmin tähähänkään, kun on haalinut ympärilleen joukon hölmöjä, jotka aina maksavat laskut…….
- Anonyymi
Mehän ollaan oltu osavaltio jo kohta 100 vuotta, hokaa by.
- Anonyymi
Suomen tulee ehdottomasti potkia Suomesta ulos kaikki Yhdysvaltain joukot sekä agendan ajajat Suomi ei koskaan ollut yhtä paljon rähmällään Neuvostoliittoon mitä se tällä hetkellä on Yhdysvaltoihin. Kaikki tämänkaltaiset ajatukset, jossa Suomen itsenäisyyttä ja puolueettomuutta viedään osaksi Yhdysvaltoja tai länttä, huokuvat maanpetturuutta. Jokainen on vapaa muuttamaan USA:han jos siltä tuntuu, mutta USA:ta ei pidä tuoda meidän kotiin.
- Anonyymi
Pienestä Suomesta ei ole pitkässä juoksussa puolustamaan omaa kansallisuuttaan, mutta suomalaisuutta voi vaalia pidempään, kunnes häviää historiaan. Tärkeintä on turvata alueen taloudellinen kehitys ja muu on pelkkää kansallismielistä haihattelua.
Aasiassa asioita on osattu ratkoa jo aiemmin...kannattaisi käydä katsomassa miten sulassa sovussa elävät niin maata kansoittavat malesialaiset, kiinalaiset, intialaiset jne....sekalaisine uskontoineen. Iso yhdistävä tekijä on yhteinen kansainvälinen kieli eli englantia opetetaan jo alakoulusta lähtien kaikille ja kaikki sitä osavaat...on toki sielläkin vielä alueita, jotka ovat kutakuinkin viidakkoa asukkaineen, mutta kaikki aikanaan......
Kaksikielisyys on täysin turhaa kuormaa tässä maassa, jos toinen kieli ei sitten ole jonkin maailman valtakieli, jota ruotsi ei ole eikä tule koskaan olemaan.....häviää samalla tapaa aikanaan taka-alalle kuten suomikin.... - Anonyymi
Nato on puolustusliitto. Nato on poliittinen ja sotilaallinen liittoutuma, jossa on yhteensä 32 eurooppalaista ja pohjoisamerikkalaista jäsenmaata.
Nato perustettiin 4. huhtikuuta 1949 Washington DC:ssä, Yhdysvalloissa allekirjoitetun Pohjois-Atlantin sopimuksen myötä, joka on Naton peruskirja ja josta järjestö on saanut nimensä. Nato perustettiin Neuvostoliiton länsimaille aiheuttaman uhan takia.
- Anonyymi
Suomella ei ole muuta turvattavaa kuin taloudellinen itsenäisyys ja sen jatkuvuus….unohtakaa kansanmielisyys, koska on vain ajan kysymys milloin se säilyy vain historiassa…..vaikka jenkkilä ei olekaan ehkä tervejärkisin maanosa kaikilta osin, niin siitä huolimatta osa sitä olisi parempi kuin irrallaan….
- Anonyymi
Puolustusliitto Natoon kuuluu itsenäisiä valtioita. Yhdysvallat on vain yksi muiden joukossa, olkoonkin, että on niistä kaikkein suurin.
- Anonyymi
USA on häviäjä maa, tietenkin suomalaiset laittoivat veikkauksen häviäjiin
- Anonyymi
Oli miten oli, mutta haukutun suomettuneisuuden aikaan Suomessa ei ollut vieraiden valtioiden joukkoja.
- Anonyymi
Kyllä on ollut vieraiden valtioiden joukkoja Suomessa harjoittelemassa jo monia vuosikymmeniä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1981171- 80747
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48712Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va191612Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä45611- 81601
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan43584- 39559
- 23553
- 46550
- 106550
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja291531Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47504Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko48497Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27493Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91456Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan70452Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.32451Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt32441