Pienituloisuuden raja oli viime vuonna Suomessa yhden hengen taloudessa 17 660 euroa vuodessa eli nettotulot noin 1 470 euroa kuukaudessa
Pienituloisuutta pidetään pitkittyneenä, kun pienituloisuus on jatkunut tilastovuoden lisäksi vähintään kaksi vuotta edeltävästä kolmesta vuodesta.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010907852.html
Pientuloisuuden raja on 1760 e vudessa käteen eli 1472 e kuukaudessa käteen
9
142
Vastaukset
- Anonyymi
Jos jokusen kymmenen euroa tuon rajan ylitse saa rahaa ei se mitään iloa tuo!
Suomeen saatava Kansalaispalkka!- Anonyymi
Järkevä kommentti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Järkevä kommentti!
jokaisella kuuluisi olla tuo 1472 euron tulot
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
jokaisella kuuluisi olla tuo 1472 euron tulot
purraurpot hirteen?
- Anonyymi
Koskeeko raja myös eläkkeitä? Monen työeläke on niin pieni, että sitä joudutaan täydentämään asumistuella ja muilla tuilla. Silti jäädään alle tuon pienituloisuusrajan.
- Anonyymi
Moni pientä eläkettä saava jolla eläkkeensaajan asumistuki jää tulot alle tuon rajan.
Silti jotkut haluaa leikata pienituloisilta eläkeläispoloilta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moni pientä eläkettä saava jolla eläkkeensaajan asumistuki jää tulot alle tuon rajan.
Silti jotkut haluaa leikata pienituloisilta eläkeläispoloilta.Ei eläkeläisiltä mitään ole leikattu. Päin vastoin. Lisää annetaan joka vuosi. Toista se on työttömänä +500 eurolla "elellä" aina kuukauden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei eläkeläisiltä mitään ole leikattu. Päin vastoin. Lisää annetaan joka vuosi. Toista se on työttömänä 500 eurolla "elellä" aina kuukauden.
Valehtelet eläkeläisiin osunut samat asiat kuin työttömille mm alv ja terveyskeskusmaksujen nostot mutta eläkkeensaajan asumistuki jäädytetty ja tasoa leikattu kympeillä kuussa.
- Anonyymi
Pitää huomioida mikä tuo pienituloisen (köyhyysraja) on.
Se on laskennallinen raja joka lasketaan matemaattisesti keskitulosta.
Pienituloisuusraja ei ole minimiraja millä tulee toimeen.
Pienituloisuusraja ei ole se raja mitä valtion pitää taata, valtion tehtävä on pitää ihminen hebgissä ja hengissä pysyy kyn on jonkilainen asunto (parakkiasuntokin on asunto). jotakin suokaa (yhteisruokala täyttää vaatimuksen), sekä jonkintasoinen perusterveyshoito ja vaatetus.
Valtiolle ei kuulu luksusken kustantaminen vaan sen minimitason takaaminen.
Nyt on lähtenyt vähän laukalle tuo hyysääminen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5582192Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4071794Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H221610Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641418JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191176- 561112
- 1191111
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16898Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka13858Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66823