Sairaalapäivysten sulun vaikutukset

Taksikyydit jäljelle jääviin hoitopaikkoihin usein pitenevät. Arvoisat taksiautoilijat, nyt kysytään isänmaallisuutta ja koeteltua kansalaiskuntoa teiltä, kun kustannukset uhkaavat nousta mm. Kelakyydeissä. Eli oletteko valmiit alentamaan kilometrikorvauksianne, jotta kustannukset yhteiskunnalle eivät nousisi?
8329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Älä ota enää. Olet aivan sekaisin.

Äänestä

Eikä tuossa vielä kaikki. Joka poika km-korvauksia osaa alentaa. Mies on se, joka tuppukylissä ilmaiseksi päivystää.

Äänestä

Yhteiskunnan kuluja voi vähentää lopettamalla rahan kippaamisen mamuille.

Äänestä

Kelakuljetuksien vuosittainen omavastuu on nostettava 300 eurosta 3000 euroon

Äänestä

Me ajamme nyt vuoden 2009 taksoilla.
Haluaako aloittaja peräti markka-ajan hinnoitteluun.
Harkitsemme asiaa, jos eläkkeesikin lasketaan samalla indeksillä.

Äänestä

Suurin säästö kelan korvaamissa taksimatkoissa saataisiin jos kelakyytejä välittävät kyydit välittäisi Kelan omistama yritys niin silloin kyytien yhdistelyä tehtäisiin oikeasti eikä kuten nykyisin kun kyydit välittää yhtiöt esim. Taksi Helsinki, Otaxi yms. Jotka ovat autoilijoiden omistamia. välitys keskuksia niin kyytien yhdistely on lähes olematonta ja sitä tehdään vain minimimäärä että kaikki autoilijat saisivat mahdollisimman paljon ajoja. Nykyisessä järjestelmässä on niin sanotusti pukki kaalimaan vartijana.

Äänestä

Ehdotan, että taksinajosta tehdään asevelvollisuuduen kaltainen kansalaisvelvollisuus: Jokainen ajokortillinen joutuisi edesvastuun uhalla ajamaan taksikuljetuksia vaikkapa pari viikkoa vuodessa. Korvaus tästä olisi 0,5 eur kilometri.

Äänestä

Taksien palkkioita on korotettava, jotta kuljetukset hoituisivat hyvin ja ajallaan. Nyt terveydenhuollolle tulee lisäkuluja miljoonittain peruutettujen ja käyttämättömien vastaanottoaikojen sekä myöhästymisten vuoksi, koska taksia ei saa ajoissa tai ei ollenkaan.

Tehokkain säästötoimi on nostaa taksien hintoja. Sillä terveydenhuolto säästäisi arvioiden mukaan noin 100 miljoonaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Taksikyydit jäljelle jääviin hoitopaikkoihin usein pitenevät. Arvoisat taksiautoilijat, nyt kysytään isänmaallisuutta ja koeteltua kansalaiskuntoa teiltä, kun kustannukset uhkaavat nousta mm. Kelakyydeissä. Eli oletteko valmiit alentamaan kilometrikorvauksianne, jotta kustannukset yhteiskunnalle eivät nousisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu