A-STUDIO NYT

Kulttuuri on ajettu alas. Kaikkiaan tukea tulee MILJARDI, joten aikamoista valittamista.
13199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tekisivät niin laadukasta tarjontaa, että jengi tulee katsomaan sankoin joukoin ja maksaa oikean hinnan. Nääkin taitelijat käytännössä valtion avustuksilla eläviä (lipun hinnan subventio), niin kuin muutkin Kela-vassarit.

Äänestä

freelance näyttelijä,siis odotan kotona,että joku tulee tarjoamaan duunia.Ennen vaihdettiin ammattia jollei työllisty. Aikamoista sosialismia,että veronmaksajien pitäisi näytteleminenkin rahoittaa.

Äänestä

Hei,miten se elokuva,joka tehtiin TRUMPISTA.koska tulee levitykseen Suomessa?

Äänestä

Jokaisesta ostetusta oopperalipusta kaikki suomalaiset maksavat 23 EUROA, vaikka eivät ikinä oopperassa kävisikään. Sanoisin aikamoiseksi tueksi.

Äänestä
  • Järkyttävää vääryyttä.

    Äänestä

On kulttuuri saapunut ähtäriin lauloi Juice aikoinaan,ja sinne se saisi jäädäkkin.

Äänestä

Kaikki taiteilijat ovat kela-elättejä ja kommareita.
Oma työ kun ei ole tuottavaa eikä ole maksavia katsojia!

Tämä on sosialismia.

Valtio maksaa. Verovaroilla.

Äänestä
  • Midän rahoilla, meidän terveydell' ja vanhusten hoidolla, koulutuksella työpaikkoina.
    Miten nuo kehtaavat?

    Äänestä

Elokuva-apurahat.
Tunnetusti valtio on maksanut apurahoja paskatuotoksille ja sellaiset elokuvat, joista kansa tykkää niin niille ei ole annettu mitään.

Äänestä

Äskettäin oli leffa joka oli saanut tukea satojatuhansia euroja. Ensi-illassa kävi 10 katsojaa. Ei tässä taloustilanteessa voi maksella moisia summia,jotta joku saa vain harrastaa....

Äänestä
  • Onhan taide ja viihde hienoja asioita, mutta niiden pitää kyetä toimimaan markkinaehtoisesti. Laulava putkimies kyllä pärjää.

    Äänestä

Kyllä Suomessa on sairastunut porukka joka luulee että köyhän kansan rahoilla elätetään jotakin. Vuosi kymmenet on ruokittu turhaa. Hyvä että näitä aikoja tulee että on vähän tiukempaa. Puhdistaa paljon vääristymiä. Kaikki tukeni hallitukselle.

Äänestä

Kulttuuria pitää tukea, se on selvä .

Suomessa kulttuurin tuki perustuu tasoon, kun Suomi oli rikas Nokian aikana.

Nyt meillä ei ole enää varaa samaan kulttuuripalveluun yhteiskunnan toimesta kansalaisille. Laatutasoa ja volyymiä pitää laskea, niinkuin kaiken muunkin. Kulttuuripalveluja myös. Jos kerran vuodessa käy vaikka teatterissa, voi sen tehdä naapurikaupungissa. Joka kylässä ei tarvita teatteria

Todellisuudessa ihmetyttää kulttuuriväen itkeminen, 3 prosentin leikkaus!?!. Viittivätkin valittaa, naurettavaa. Eikö kulttuuriväen pitäisi olla sitä Suomen innovatiivisinta porukkaa. Nyt vaan keksimään tulolähteitä, eikä jäädä tuleen makaamaan.

Suomella ei ole varaa nykyiseen tasoon, niinkuin mukavaa se olisikin.

Menee halu mennä mm. teattereihin ja muuhun tuon valituksen takia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kulttuuri on ajettu alas. Kaikkiaan tukea tulee MILJARDI, joten aikamoista valittamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu