Kun katsoo nykyihmisten toimintaa varsinkin heidän kotonaan, näyttää tosissaan siltä ettei niinku mikään riitä. Tavoittelevat entistäkin täydellisempää täydellisyyttä. Kaikki pitäisi näyttää virheettömältä, ja olla bakteeritonta. Ihminen joka on pinnallinen ja pikkutarkka, rääkkää itseään, muita ja koko yhteiskuntaa. Heillä on tosi matala kynnys laittaa ruokaa, ja kaikkea muutakin käyttökelpoista roskiin. He ovat pahimpia luonnon vihollisia. Vaate-, sähkölaite-, bio- ym. jätettä syntyy aivan mielettömästi. He eivät tajua että ruuan säilyvyyteen vaikuttaa ratkaisevasti säilytyslämpötila. On ympäristörikos laittaa biojätettä sekajätteen joukkoon. Puhtausintoilijat suoltavat valtavasti kemikaaleja luontoon kaiket päivät. Seuraus on, että tästä planeetasta tulee kemikaalisuo. Pehmopaperin ylikulutus on myös paha asia, koska paperi valmistetaan arvometsästä. Näiden typerysten lapset ovat tosi allergisia. Kalliiksi tulee yhteiskunnalle. Tietämättömät läträävät itsensä sairaiksi ja syyttävät sisäilmaa. Lasten päiväkotien pihat muutetaan luontopihoiksi että näiden iljetysten tenavat saisivat tärkeitä mikrobeja. Terveen ihmisen suolesta joudutaan siirtämään ulostetta bakteerikammoisen hienostoihmisen sairaaseen suoleen. Miltäs kuulostaa ?!! Se on radikaali tapa lisätä mikrobistoa. On typerää ja kallista seurata muotia ja elää trendikkäästi. Matkiminen ja kilpailu kuuluvat ihmisluonteeseen. Ne jotka ovat vietävissä niin heitä saakin viedä. On tosi stressaavaa ja uuvuttavaa tällainen elämä. Ei ihme että hermostumiskynnys on matala. Ajatellaanpa että perheen vanhemmilla on työ, valtavasti kotitöitä (joista suuri osa tehdään tarpeettoman usein), koir(i)a ja vielä some. Ei mikään ihme ettei ole aikaa tarpeeksi nukkumiseenkaan. Tunkevat kainaloihinsa hajusteita joka on ihan turhaa, ja haitallista terveydelle. Lävistykset ovat iljettäviä. Haluan olla osa luontoa enkä mikään zombi. Täydellisyyden tavoittelijat eivät kykene rentoutumaan, ja ovat äkäisiä. Sosiaalinen media pilaa ihmiskunnan.
Ilmastonmuutokselle ei voi enää mitään. Akkusähköautoissa ei ole järkeä. Akkujen valmistus ja akkujäte kuormittavat luontoa paljon. Jos sähköautot yleistyvät niin mistä riittää sähköä jos talvella ydinvoimala vikaantuu. Pitäisi jalostaa biopolttoainetta, jolla toimii polttomoottori.
Myös sähköauto joka toimii vedyllä, on hyvä. Polttokenno tuottaa vedystä sähköä. Vetyä voidaan tuottaa tuulivoimalla.
Täällä on kaikkea vielä yltäkyllin saatavilla, mutta koko maailmassa noin kolmannes ihmisistä joutuu pärjäämään ilman suihkua ja vesivessaa.
Opetelkaa säästäväinen elämäntyyli niin ei tarvitse palkkoja korottaa ja varmaan kaupoissakin hinnat laskisivat.
Ihmisten ajattelematon käytös
3
190
Vastaukset
- Anonyymi
Tuohon kohtaan "matkiminen" lisäisin velttouden matkimisen ja tahallisen töhrimisen matkimisen. Kohteena elokapinalliset jotka aiheuttavat yhteiskunnallista tahallista vahinkoa töhrimällä paikkoja, estämällä liikkumisen rehellisiltä ihmisiltä. Siinä kuluu energiaa, polttoainetta busseilta ym. kaikkea haitallista. Mutta asian "pyhä hyväksyminen" salliikin tässä tapauksessa tuhlaamisen. Lisäksi ilmastoa pilataan spay maaleiila ponnekaasuineen, tosi paha asia, mutta "pyhä". Näistä ei ylensä saa puhua tulematta pahaksi kohteeksi.
- Anonyymi
Niinpä, ei riitä' edes yksi pikkurakki vaan pitää olla mahdollsimman iso ja usein vielä monta.
- Anonyymi
Siis pinnallinen ihminen ei laita käyttökelpoista roskiin kuten sanoit ja sitten se on huono asia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774562Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112583- 1751745
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2611610- 1241480
- 1221357
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91287Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761252
- 35996