Tässä ruma totuus työperäisestä maahanmuutosta

Anonyymi-ap

Opetus on kelvotonta ja opetuksen aikataulu mahdoton. Koulun penkille pääsee vaikka suoraan mustimmasta Ugandasta osaamatta sanaakaan suomenkieltä. Ei tällaisesta "opiskelusta" tule yhtään mitään. Koulu huoraa ottamalla valtiolta maksun siitä muka opettaa ummikkoja maahanmuuttajia. Opettajat ovat läpeensä kyllästyneitä luennoimaan suomenkieltä taitamattomille ja muutoinkin.

https://yle.fi/a/74-20132204

21

440

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa ulkomaalaisten koululaisten ja opiskelijoiden elättämiseem menee yli 2 miljardia euroa vuodessa

      Ulkomaalaisia opiskelijoita on Suomessa jopa 150 000

    • Anonyymi

      Vaimoni on vuosia ollut kyseisessä työssä - ja lopettaa nyt vuodenvaihteessa. Työ on toivotonta, eikä suurin osa ymmärrä, miksi ovat missä ovat. Lohdutonta touhua ja maksaa yhteiskunnalle tuhansia prosentteja enemmän, kuin mitä vastineeksi tulee.

      Käytännössä vastineeksi ei tule mitään, kuin jatkuvia kuluja yhteiskunnalle. Tämä kaikki menee väärin, eikä parempaa ole näkyvissä.

      Masentavaa, ihan oikeasti masentavaa.

    • Anonyymi

      ai että juristi ei opi hoitajaksi 🤣🤣🤣taitaa olla niitä kuuluisia afrikan koneinsinöörejä ?

      • Anonyymi

        Pääasia että islamisaatio jatkuu, keinoja kaihtamatta…


    • Anonyymi

      Eikä siinä kaikki rahan meno

      Ulkomaalaisilla opiskelijoilla on OIKEUS PERHEEN YHDISTÄMISEEN

      Niitä tuleekin 4 -5 kun yksi saa opiskelu paikan

    • ”Tässä ruma totuus työperäisestä maahanmuutosta”
      Hohhoijaa taas.

      Lainaamallasi Ylen uutisella ei juurikaan ollut tekemistä varsinaisen työperäisen maahanmuuton kanssa. Sillä oli paljon tekemistä sen kanssa. miten Keuda oli järjestänyt opetuksen. Kurssilla opiskelijat kun ovat sotapakolaisia. Sotapakolainen on aivan eri asia kuin työperäinen maahanmuuttaja.

      Työperäisellä maahanmuuttajalla on jo maahan tullessaan työsopimus valmiina. Työnantaja sitten järjestää tarvittavan perehdytyksen ja mahdollisesti kielikoulutusta. Usein mitään kielikoulutusta ei tarvita. Se on ihan sama, mitä kieltä hitsaaja puhuu, jos hän tekee priimasaumaa.

      Aino ruma totuus oli nyt se, että et lainkaan ymmärtänyt lukemaasi uutista.

      Parhain terveisin, Moktar. ;)

    • Anonyymi

      Mokutus Inc.

      • Ja kerrankin aiheesta. ;)


    • Anonyymi

      Uli uli punikki uli

    • Tasoa laskua havaittavissa. ;)

    • Anonyymi

      "Taso laskua"
      Dysfasia.

      • Vosit tulle opettamaan.

        Ja sitten ravakat naurut. ;)


    • Anonyymi

      Kehitysmaamuslimit ostavat kalliita työsopimuksia…

    • Anonyymi

      Eikö se konekääntäjä toimi että opettaa ne työtehtävät alustavasti, sanastoa ja opiskelija pänttää kieltä lisää siinä ohessa. Avustava hoitotyö, niin eihän siinä lääketieteellistä hoitoa anneta, ja dementtipotilaat tms, ei kaipaile isompaa kontaktia. Toivotonta on kylmiltään alkaa suomeksi mitään selostamaan kun koko systeemi on vieras. Artikkelin naiset varmasti haluaisi eikä kiertää työtä.

    • Anonyymi

      oho

    • Anonyymi

      oomi886

    • Anonyymi

      usube moktar gubta sdp

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      jaa

    • Anonyymi

      nääkeri, eikä lähi-idän loinen kuulu tänne , sen pitäisi olla jo perustuslaissa kirjoitettu.

    • Anonyymi

      Milan Jaff opettamaan suomea....hih

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1727
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1662
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1228
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1031
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      994
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe