Minua loukkaa suunnattomasti, että krääsän lähettiläs joulupukin sanomaa toitotetaan kaikkialla. Planeettamme elinolosuhteiden kannalta tuo manifestointi on täysin rikollista. Kuka maksaa minulle korvauksen tästä?
Haluan korvausta joulupukin sanoman vuoksi
Anonyymi-ap
4110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mäkin haluun 4000 euroa kun näin pukin telkkarissa, voinko lähettää jo Ylelle korvausvaatimuksen? Tämä loukkasi minu islami uskontoa pahasti.
Hyvä pointti. Jeesus olisi tuosta näkökulmasta parempi, ei ole kovin materialistinen tuo tallitarina.
Metaanikaasut on ongelma. Lehmien piereskely tuhoaa otsonikerrosta.
Lähi-idästä lähtöiset uskonnot eivät mielestäni kuulu pohjolaan, siis kristinusko, juutalaisuus, islam tai zarathustralaisuus. Niitä, eikä mitään muutakaan pidä pakkopuskea itsestäänselvinä kansalle.
Itse menin kansakouluun 6 vuotiaana 1963. Siihen mennessä kodissani asunut varsin uskovainen mummoni oli kertonut minulle paljon lapsille sopivia tarinoita raamatusta.
Ekalla luokalla pääsiäistä edeltävänä viimeisenä koulupäivänä opettaja kertoi, että Jeesus piti tappaa, koska kaikki ihmiset ovat syntisiä, jopa vastasyntynyt
lapsi. Hiihdin yksin kotiin ja mietin asiaa. Tulin siihen tulokseen, että olen minä joskus tuhmakin ollut, mutta en niin tuhma, että sen vuoksi joku mies piti tappaa.
Sen jälkeen en ole ollut kristitty. Rippikoulun kävin, koska äiti pakotti. Olen myös perehtynyt kristinuskoon ja raamattuun, koska en voi käsittää tämmöistä ihmisenä olemisen lähtökohtaista vihaamista.
Kyllä minua on myös häirinnyt kristilliset pakkosyötöt jo vuosikymmeniä, mutta siihen on ollut ihan pakko sopeutua. Tänäänkin ällötti yks Beetlehem-asetelma. Mut niitähän on joutunut sietämään jo yli 60 vuotta.