Eli republikaaneilla on tarkoitus ottaa USAn nimissä velkaa ja jakaa sitä rikkaille. Mitä mieltä te persut olette tällaisesta politiikasta?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010919324.html
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010919324.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
us alue pahasti yli velkaantunut, siksi us. pitää jatkuvasti käydä sotia jotta saadaan teollisuustukea näin ase-teollisuudelle ja energia teollisuudelle..
- siksi us. bidee sen kaasuputken katkaisi ja lietsoi sotaa ukrainaan - hävytöntä, jumalatonta ahneus politiikkaa !!
"Musk käynnisti omistamassaan viestipalvelu X:ssä 150 viestin vyöryn, jota New York Times kuvaili ”retoriseksi ydinpommiksi”. Päivityksissään hän vaati republikaaneja äänestämään esitystä vastaan.
Musk vannoi poliittista kostoa esitystä äänestyksessä puoltaville republikaaneille. Hän julkaisi myös valheellisia väitteitä, joiden mukaan esitys sisältäisi lisätukea Ukrainalle sekä kolmen miljardin dollarin rahoituksen Washingtoniin rakennettavalle stadionille.
New York Timesin mukaan rahoitusäänestystä tukenut edustajainhuoneen republikaanipuheenjohtaja Mike Johnson soitti Muskille keskiviikkona ja pyysi tätä lopettamaan siitä viestimisen.
Keskiviikko-iltana Trump julkaisi oman lausuntonsa, jossa hän kuvaili esitystä ”maamme pettämiseksi”."
Vain muutamaa tuntia ennen torstain äänestystä republikaanijohtajat kyhäsivät hätäisesti kasaan uuden version esityksestä, jotta se vastaisi paremmin Trumpin vaatimuksia. Uudessa versiossa hallinnon kulut olivat suuremmat kuin edellisessä, ja se olisi myös poistanut laissa määritellyn velkakaton Trumpin hallinnon ensimmäiseltä puoliskolta.
Velkakaton poistaminen auttaisi Trumpia ajamaan läpi verohelpotukset, jotka olivat osa hänen vaalilupauksiaan. Demokraattien mukaan esityksellä pyrittiin peittelemään verohelpotuksia, jotka heidän mukaansa hyödyttävät Muskin kaltaisia rikkaita tukijoita samaan aikaan kun lisäävät valtion velanottoa.
Republikaaneista esityksen uutta versiota vastustivat puolueen oikean laidan edustajat, koska he eivät halunneet velkakattoa nostettavan. Esityksen kaataneen äänestyksen jälkeen Trump vaati sosiaalisessa mediassa ”naurettavan” velkakaton poistamista.
Vaikka esitys olisi läpäissyt edustajainhuoneen äänestyksen, se olisi todennäköisesti joutunut vaikeuksiin demokraattien vielä tällä hetkellä hallitsemassa senaatissa."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010919324.html
Trump ja Musk aikovat ryöstää Fort Knoxin poistattamalla velkakaton?
Musk on anarkisti.
Mielipuoli se on. Rikastumisesta on tullut pakkomielle ja tavoitteisiin pääsylle hidastavista tekijöistä pitää päästä eroon. Muskissa ei ole valtiomiestä yksittäisen solunkaan vertaa. Venäjä-pakotteista se haluaa päästä eroon, jotta oligarkistinen suhmurointi ryssien kanssa voisi jatkua.
USA voi ottaa velkaa valtavia määriä ilman suurempia ongelmia, koska USAn dollari on maailman reservivaluutta ja maailmankaupan selkeä ykkösvaluutta.
USAn dollareilla on lähes rajaton kysyntä. USA voi tarvittaessa kuitata velat setelirahoituksella ilman että valuutan arvo romahtaa.
Kuvailemasi toiminta on pelittänyt noin 50 vuotta, mutta ei se maailmantappiin voi toimia. Nykytahtia liittovaltio velkaantuu siihen tahtiin, että 20-30 vuoden päästä nykykoroilla se ei selviä edes koronmaksuistaan. Maailmanhistoriassa on ollut useita nk. reservivaluuttoja (esim. punta, gulden ja peseta) ja kaikkien kohtalo on ollut jossain vaiheessa romahtaa. Dollari tuskin poikkeusta tekee, joten ostakaa vaikka kultaa ja tai hopeaa jos hoksitte, että velkadollari ei kestä maailmanloppuun asti.
USAssa on yksi mailman suurimpia BKT:tä vaikka työllisyysaste 10-15%-yksikköä Suomea perässä.
Vasemmistolaisena olen sitä mieltä että, eihän velkaa tarvitse maksaa pois. Kannatan velkakaton poistoa.