Kvanttifysiikan teoria ja suhteellisuusteoria lähestyvät maailmankaikkeuden alkuräjähdystä eri näkökulmista, koska ne keskittyvät eri ilmiöihin ja toimivat eri mittakaavoilla. Alla on yhteenveto niiden eroista alkuräjähdyksen osalta:
---
### **1. Suhteellisuusteoria: Gravitaation ja suuren mittakaavan teoria**
- **Teorian luonne**: Einsteinin yleinen suhteellisuusteoria kuvaa avaruuden, ajan ja gravitaation vuorovaikutuksia suurilla mittakaavoilla, kuten planeettojen, tähtien ja galaksien tasolla.
- **Alkuräjähdyksessä**: Suhteellisuusteorian mukaan alkuräjähdys on piste, jossa avaruuden ja ajan rakenne tiivistyi äärettömän tiheään ja kuumaan tilaan, jota kutsutaan singulariteetiksi.
- Singulariteetti tarkoittaa pistettä, jossa tiheys ja gravitaatio ovat äärettömiä, ja nykyiset fysiikan lait eivät enää päde.
- **Rajoitukset**: Suhteellisuusteoria ei kykene kuvaamaan olosuhteita aivan alkuräjähdyksen hetkellä tai sitä edeltäen, koska äärettömyydet (singulariteetit) rikkovat teorian.
---
### **2. Kvanttifysiikka: Pienten mittakaavojen teoria**
- **Teorian luonne**: Kvanttifysiikka ja erityisesti kvanttikenttäteoria käsittelevät hiukkasia ja niiden vuorovaikutuksia atomien ja pienempien mittakaavojen tasolla.
- **Alkuräjähdyksessä**: Kvanttifysiikka esittää, että alkuräjähdyksen alkutilassa olevat ilmiöt, kuten hiukkasten synty ja vuorovaikutukset, voidaan selittää kvanttifluktaatioiden avulla.
- Esimerkiksi tyhjä tila (kvanttityhjiö) ei ole täysin tyhjä, vaan siellä tapahtuu jatkuvasti fluktuaatioita, jotka voivat synnyttää hiukkasia.
- Joidenkin teorioiden mukaan alkuräjähdys saattoi olla seurausta tällaisesta kvanttifluktaatiosta.
- **Rajoitukset**: Kvanttifysiikka ei ota huomioon gravitaation vaikutuksia, koska gravitaatio on erittäin heikko kvanttitason mittakaavassa.
---
### **3. Suhteellisuusteorian ja kvanttifysiikan yhteensopimattomuus**
- **Eri mittakaavat**: Suhteellisuusteoria toimii suurilla mittakaavoilla, kun taas kvanttifysiikka toimii pienillä mittakaavoilla. Alkuräjähdyksen hetkellä molemmat mittakaavat yhdistyvät: valtava energia ja tiheys pienessä tilassa vaatisivat molempien teorioiden soveltamista.
- **Ristiriita**: Suhteellisuusteoria on jatkuva malli (avaruus-aika on sileä), kun taas kvanttifysiikka kuvaa todellisuutta epäsäännöllisenä ja diskreettinä (kvanttitasolla kaikki tapahtuu hyppäyksittäin). Nämä kaksi mallia eivät sovellu täydellisesti yhteen.
---
### **4. Kvanttigravitaatio: Yhdistämisen yritys**
- Kvanttifysiikan ja suhteellisuusteorian yhdistämiseksi tarvitaan teoria, joka selittää gravitaation kvanttitasolla. Tätä kutsutaan **kvanttigravitaatioksi**. Joitakin ehdokkaita ovat:
- **Säieteoria**: Ehdottaa, että perushiukkaset ovat pieniä värähteleviä säikeitä.
- **Loop-kvanttigravitaatio**: Ehdottaa, että avaruus-aika on diskreetti ja koostuu pienistä "silmukoista."
- Näissä teorioissa singulariteetti saattaa korvautua kvanttifysiikan mukaisella selityksellä, kuten avaruuden ja ajan "kvanttivaahtona."
---
### **Yhteenveto eroista alkuräjähdyksen suhteen**
| **Ominaisuus** | **Suhteellisuusteoria** | **Kvanttifysiikka** |
|-------------------------------|-----------------------------------------------------------|--------------------------------------------------------|
| **Keskittyy** | Suuriin mittakaavoihin (galaksit, gravitaatio) | Pieniin mittakaavoihin (hiukkaset, kvanttifluktaatiot) |
| **Alkuräjähdyksen selitys** | Singulariteetti, jossa tiheys ja gravitaatio äärettömiä | Kvanttifluktaatiot ja hiukkasten spontaani synty |
| **Rajoitukset** | Ei toimi alkuräjähdyksen hetkellä | Ei ota huomioon gravitaation vaikutusta |
---
Haluatko, että syvennyn johonkin näistä teorioista tarkemmin? 😊
Alkuräjähdys ja erimieliset teoriat
14
506
Vastaukset 14
- Anonyymi
Suhteellisuusteoria ja standardimalli selittävät maailmankaikkeutta havaintoihin perustuen erinomaisesti, omilla alueillaan.
Tosin, kun mennään pienen mittakaavan asioihin, ne eivät lyö kättä, vaan toisiaan. - Anonyymi
TikTokissa on nimimerkki Jay Lenox75
Kysykää ateistilta
Hyvin harvoin tulee vastaan niin häiriintynyt
persoona. Että on mainittava erikseen käytöstavoista.
Narsistinen ihminen ei piittaa niistä yhtään mitään.
Todella kaukana on silloin myös Jumalan tuntemus.
Edes optiota ei ole siihen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu611630- 291255
- 851098
- 43915
- 67845
- 92824
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15789Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131735Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19735- 116701
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �151659- 4632
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t76603- 43601
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45580- 19566
- 46558
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25551Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke19512