Venäjällä pizzalähetti ansaitsee 4-5 kertaa enemmän, kuin peruskoulunopettaja

Anonyymi-ap

Sota on aiheuttanut työvoimapulan, jonka seurauksena maa on menettänyt maastamuuton, sodassa kaatuneiden ja vammautuneiden vuoksi noin 2 miljoonaa työntekijää.

Venäjälle tuodaan työvoimaa Keski-Aasiasta. Sieltä tuotettu pizzalähetti ansaitsee 4-5 kertaa enemmän, kuin venäläinen peruskoulunopettaja.

Hyvän palkan vuoksi pizzzalähetti voi vähentää työntekoaan, joten Venäjä tarvitsee ulkomailta joka vuosi lisää pizzalähettejä.

Kommersat sanomalehden mukaan Venäjältä puuttuu 500 000 opettajaa, mutta pizzan saa 15 minuutissa.

Näin venäjällä.

8

106

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta putin hymyilee ja sanoo, että hyvin menee.

      • Anonyymi

        Putlerin naamaa on kiristetty sen verran tiuhaan, että tällä kremlin niskatukalla on ikihymy päällä kun kasvojen lihat eivät enää plastiikkakirurgian jäljiltä liiku. Putlerilla menee varmasti omasta mielestä hyvin, mikä ei ole synonyymi sille, että venäjällä menisi hyvin. No, onhan ryssillä "arvostettuja" ystäviä kuten Pohjois-Korea,,,, niin ja Syyriakin taisi kääntää selkänsä tuolle terroristivaltiolle.


    • Anonyymi

      Suomessa ennen niin arvostettu opettajan virka on menettänyt arvostusta samassa suhteessa kuin postin maine luotettavuudessa.

      Ei pitkiä lomia enää, opettajan työ on muuttunut pätkätöiksi ja sijaisia hälyytetää 30 minuutin varoajalla koululuokkaan jopa toisellepuolen kaupunkia.

      Se että väännät venäläisistä pitsalaheteistä ja sikäläisistä opettajista on oksettavaa kun meillä Suomessa on ongelmia joka suunnassa.

      Muuta paikanpäälle ratkaisemaan opettaja/pitsakuskiongelmia ja ajttele Libyassa ei vastaavaa ongelmaa ole ollenkaan.

    • Anonyymi

      Putin voi koska tahansa ”lopettaa konfliktin” käskemällä Ukrainaan hyökänneen rosvojoukkonsa takaisin Venäjälle. Ei siinä sen kummempaa ”poliittista ratkaisua” tarvita.

    • Anonyymi

      Ei kukaan maksa opettajan palkoja pitsa kuskille vaan hakee pitsansa ennemmin itse

    • Aktivisti

      Olisikohan tuo vähän niinku sen vanhan järjkestelmän kaikuja?
      Tuo on minulle tuttua sosialistisesta Kuubasta.
      Kerran juttelin todella hyvää englantia puhuvan taksikuskin kanssa. Hän kertoi, että oli ollut Havannan yliopistossa proffana mutta sai tuttavan kautta homman taksikuskina joka saa otta pokaa hotelleista ja turistialueilta. Sanoi työn vaihdon syyksi sen, että taksikuskina hän tienaa kuukaudessa 3-10 kertaa enemmän kuin proffana.

    • Anonyymi

      Vielä kun olisi niitä pizzoja

    • Anonyymi

      Millainen on venäläinen pizza?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      53
      1625
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1356
    3. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      10
      1335
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      76
      1274
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      290
      1238
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      17
      1170
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      935
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      928
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      913
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      815
    Aihe