Rauhaa!
Noin 10 vuotta sitten hän oli 33 päivää kuninkaana. Eli ilmestyi ja Ilmestyksen 2003 perusteella pidin häntä kuninkaana.
Nyt olen jälleen saanut johdatuksen kutsua hänet kuninkaaksi. Tällä kertaa 33 päivän asemesta 33 viikon ajaksi.
Ensi vuosi on suuri RIEMUVUOSI tai ainakin siitä on mahdollisuus tulla sellainen. 2025 kun Rooma pitää 25 vuoden ja piti 33 vuoden välein RIEMUVUODEN. Niin on suuri Riemuvuosiviikko 2025-2033 mahdollinen.
Suostuuko Jeesus kuninkaaksi?
Mitä tahansa te pyydätte sen minä teen hän sanoi evankeliumissa.
Lännen ja Idän kirkon yhdentymistä Voiko kukaan aikaansaada täydelleen nyt kun on alkamassa 490 vuotinen Aioni jolloin Teokratia ja Monarkia palaa valtaan. Ja mikä tuon yhdentymisen merkitys olisi?
Joka tapauksessa Jeesus on esikoinen kaikessa.
Itse en tiedä Lännen ja Idän kirkon ekumenisista pyrkimyksistä vielä mitään. Mutta tässä ketjussa ajattelin hieman etsiä netistä historiallista aineistoa asiasta.
Mutta sillä aikaa kysymykseen MINKÄ VALTAKUNNAN KUNINGAS JEESUS ON ? Voi esittää vastauksia.
Onko Jeesus Kuningas?
4
261
Vastaukset
- Anonyymi
Rauhaa!
Ferrara- Firenzen kirkolliskokous 1438-1439 esim. Yritti yhdistää Lännen ja Idän kirkot.
Ortodoksisen lähteen mukaan asia kaatui kristillisen elämäntavan eroihin. Idässä hiljaisuus ja koko kristillisen kansan askeesi ja köyhyys olivat tärkeitä. Lännessä kirkkorakennukset oli komeita. Ja rikkautta paljon.
Kaikki nämä kysymykset olivat keskeisiä teemoja myös protestanttien uskonpuhdistajilla, jotka asettuivat idän käsitysten kannalle, mutta kuitenkin ikään kuin pettäneet olisivat tuon köyhyysihanteen ja valinneet kuitenkin lännen rikkauden.
Elämäntavan lisäksi kiirastuli oppi oli ongelma. Itä ei tarvinnut sitä, mutta länsi oli ilmeisen Danten Jumalaisen näytelmän lumoissa ja tahtoi kiirastuli opin voimaan. Myös auttoi kiirastuli oppi lännessä kirkkoa rikastumaan aneiden muodossa.
Kristillinen elämäntapaa lupasi myös protestantit kunnioittaa mutta pettivät siinä suhteessa idän. He käytti idän oppeja astinlautana menestykseensä mutta pian pettivät sanansa. Toki he voivat puolustella että ahkera työ on rikkauden takana eikä mikään muu. - Anonyymi
Rauhaa!
Neljäs ristiretki 1202-1204 sinetöi idän ja lännen kirkkojen eron ainakin Konstantinnopolin asukkaiden silmissä ellei myös korkeiden kirkon miesten?
Wikipedia kertoo:
ristiretkeläiset valtasivat Konstantinopolin uudelleen, mutta tällä kertaa sotilaiden sallittiin alkaa ryöstellä kaupunkia.[34] Lisäksi Bysantin keisarikunta hajotettiin, ja perustettiin Latinalainen keisarikunta. Samalla Venetsialle luovutettiin lähes kaikki Kreikan saaret. Neljättä ristiretkeä ei jatkettu sen enempää, vaan Konstantinopolista ryöstettyjä aarteita alettiin kuljettaa Eurooppaan.
Mutta 1274 kun oli Lyonin toinen kirkolliskokous asia oli jo hieman unohtunut.
Silloin Bysantin Keisari pyysi sotilaallista apua länneltä ja oli sitä vastaan ajatuksia myös kirkkojen yhdistämisestä. Se ei toteutunut.
Se on ymmärrettävää että länsi ei kyennyt auttamaan sillä takana oli muutama pahoin epäonnistunut ristiretki silloin. Muslimien Voima oli ilmeisen kohoamaan päin kun taas lännessä jostain syystä oli voimattomuutta. - Anonyymi
Jeesuksen kuninkuus alkaa tänään keskiyöllä 8 viikon koeajalla ensin mikäli hän itse suostuu. Ja myöhemmin 20.2.2025 alkaen 25 viikon varsinaisena kutsuna.
Ilman pyhitystä asiasta ei voi puhua. Itse yritän siirtyä paastoon ja täyteen celibaattiin jos siitä on apua. Saa nähdä saako hän näin isojen ongelmien kanssa painivan maailman kanssa aikaan niin lyhyessä ajassa paljoakaan. Toivon että jotain tapahtuu. Imitoin ehkä itse vuoden 2014 Ilmestyksen ja kuninkuuden vihkoa vähän.
Toivotaan että kutsu kuninkuuteen ei häiritse mitään meneillään olevaa. Olen vain kirjoittanut sellaisen edeltäkäsin mahdolliseksi 2014 ja vuosi 2025 tuntuu siihen sopivalta. Onhan mahdollisesti RIEMUVUOSI. - Anonyymi
kuninkaalla ei ole vaatteita ja se on totuus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5268892Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1606134Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3595155Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664739Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984351Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843922- 911848
- 1031394
- 47959