HS:
"Suomessa on jälleen sotahulluuden aika
Essee|Tuntemattoman sotilaan hahmoista Suomessa ihaillaan sukupolvesta toiseen Rokkaa, Hietasta ja Koskelaa, mutta samalla Lammioita on koko ajan enemmän, kirjoittaa Janne Saarikivi."
Kommentti:
Sotahulluus alkoi Kremlistä, ja jos sitä on nyt Suomessa, kysymys on maanpuolustushenkisestä vastareaktiosta.
Nääs kun Venäjä ei kunnioita muuta kuin voimaa.
Tuntemattoman sotilashahmoja meillä on arvostettu enemmän tai vähemmän aina, nyt aikaisempaa enemmän.
Lammioita meillä on siviilielämässä ollut aina, niin hyvässä kuin pahassa.
"Suomessa on jälleen sotahulluuden aika
Essee|Tuntemattoman sotilaan hahmoista Suomessa ihaillaan sukupolvesta toiseen Rokkaa, Hietasta ja Koskelaa, mutta samalla Lammioita on koko ajan enemmän, kirjoittaa Janne Saarikivi."
Kommentti:
Sotahulluus alkoi Kremlistä, ja jos sitä on nyt Suomessa, kysymys on maanpuolustushenkisestä vastareaktiosta.
Nääs kun Venäjä ei kunnioita muuta kuin voimaa.
Tuntemattoman sotilashahmoja meillä on arvostettu enemmän tai vähemmän aina, nyt aikaisempaa enemmän.
Lammioita meillä on siviilielämässä ollut aina, niin hyvässä kuin pahassa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Erotkaa reservistä
Mene sinä kremlin kalsarinmyrkytys akatemiaan jatkokurssille.
Suomi on miehitetty ja pää lyödään taas karjalan mäntyyn
Suomea ei ole miehitetty koskaan eikä ole nytkään. Ainoa viime sodissa hävinneeksi katsottavista maista Suomea ei miehitetty. Vain Porkkalan alue 50 vuodeksi, mutta Neuvostoliitto luopui miehityksestään siellä jo 50-luvun alussa ja Porkkala vapautui ennenaikojaan.
Karjalan männyt ovat itänaapurille viime sodissa luovuttamaan joudutuilla mailla ja raja on suljettu. Näin ollen siellä päätänsä karjalan mäntyihin voi lyödä vain venäläiset …
Miksi Suomi ei opi mitään.
Miten niin?
Onhan opittu historiasta hyvinkin paljon.
Nyt Suomi on liittoutunut ja Suomella on vahva puolustus. Ja naiivi usko itänaapurin rauhantahtoisuuteen ja haluttomuuteen hyökkäyssotiin on onneksi karissut Putinin jatkuviin hyökkäyssotiin rajanaapureitaan kohtaan.
Toisin oli ennen talvisotaa, jolloin puolustukseen ei käytännössä pistetty ’tikkua ristiin’. Luotettiin itänaapuriin ja sen kanssa tehtiin jopa hyökkäämättömyyssopimus varmistukseksi. Ei hankittu liittolaisia, vaan jättäydyttiin täysin yksin. Tämä naiivi usko naapurin ’hyvään tahtoon’ oli koitua Suomen tuhoksi.
Ja sitten, kun liittolaisia olisi tarvittu, niin eipä niitä ollut tarjolla. Hyökkäyksen kohteena ja konkreettisena uhkana olevan maan neuvotteluasema liittolaisten hankkimisessa on kovasti heikko. Puhetta riittää, mutta riittävää apua ei käytännössä ole saatavilla.
Ainoa valtio, joka suostui ihan konkreettisesti riittävästi auttamaan Suomea asetoimituksin ja joukkojen osalta oli Stalinin entinen liittolainen Hitlerin Saksa. Eikä Saksakaan sitä hyvän hyvyyttään tehnyt, vaan asetti kovat ehdot ja vaatimukset. Nehän oli pakko hyväksyä, kun vaihtoehtona oli Suomen itsenäisyyden menetys ja maan loppu.
Onkohan Mainilan laukausten historiaa koskaan tutkittu tarkemmin.
Tuntuu että😂😂😂
On tutkittu ja siinä ei ole mitään epäselvyyttä….
Ryssän tarkoitus oli alun perinkin aloittaa sota ja valloittaa Suomi,
mutta Suomea syyttäen, syyllistäen.
Alueluovutukset Leningradin turvaamiseksi olivat vain tekosyy neuvotteluiden aloittamiseksi ja lisävaatimuksilla jumiuttamiseksi.
Sen jälkeen puheenvuoro annettiin sotilaille.
Asia vielä konkretisoitiin ryssän omilla Mainilan laukauksilla.
Talvisotaa on sanottu "Erkon sodaksi".
Tosiasiassa se oli Stalinin sota.
Ulkoministeri Erkko toimi aivan oikein.
Jos ei olisi toiminut ja jos Suomi ei olisi asevoimin puolustautunut, Suomi olisi vallattu, kuten ryssä valtasi myös Baltian maat.
Osa kansaa olisi neuvostokäytännön mukaan likvidoitu paikalla, osa kuljetettu karjavaunuissa rautateitse Siperiaan ja vankileireille, ja tilalle tuotu venäläisiä jostain Uralin takaa.
Suomi ehkä olisi Baltian maiden tavoin jälleen itsenäinen, ehkä, ehkä ei, mutta taatusti Putinin asialistalla Ukrainan jälkeen geopoliittinen ykkösasia.
Suomi on tyhmien ihmisten luvattu maa ja aina ollut hyväksi käytetty.
Se kummasti hillitsee jalkaväen hyökkäyshaluja,
kun miinaan astuu, siinä jää uraa kesken...
Suomea mustamaalataan vaaralliseksi maaksi,
vaikka ei Suomi eikä mikään muu maa olisi Venäjälle hyökännyt,
eikä hyökkäisi, ei niin tyhmiä vallanpitäjiä maailmassa ole.
Venäjä itse on eri asia.
Sieltähän se lampun henki on jälleen noussut...
"Kaukaa aroilta kohoaa Iivana Julman haamu..."
Putin pitää Iivanaa esikuvanaan, samoin Pietari Suurta ja Stalinia, jonka terrorissa ja vankileirien saaristossa miljoonat menettivät henkensä.
Hitler oli oppipoika Staliniin verrattuna.