Onko raamatun paratiisi taivaassa?

Jeesuksenhan sanotaan sanoneen jotain tämän tapaista toiselle kanssaan teloitetulle ja Paavali kuvaa reissuaan kolmanteen taivaaseen ja paratiisiin tempaisua.
24401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Silloiset ihmiset kuvittelivat kaikenlaista, kun käsitys maailmankaikkeudesta rajottui sandaalinkantamaan.

Äänestä

Luuk 23:43: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa" Paratiisi oli jo olemassa ja Jeesus tapasi siellä ryövärin samana päivänä. Saman todistaa myös Paavalin kokemus jakeissa 2 Kor 12:2-4, jossa hänet temmattiin "paratiisiin" eli "kolmanteen taivaaseen". Se on välitila Kristuksessa kuolleiden sieluille

Näin siis Raamattu.

Vartiotorni on oma lukunsa.

VT:n "seol" (= tuonela, hauta) ja UT:n "gehenna" (=kadotus), Raamattu ilmoittaa ne luonteeltaan täysin erilaisina paikkoina: VT:n "seol" tarkoittaa asiayhteydestä riippuen joko hautaa (jossa ruumis on) tai tuonelaa (tietoinen välitila).
UT:n "gehenna" on kadotus, joka taas on luonteeltaan iankaikkinen (Ilm 20:10).

"Herra vie alas tuonelaan ja tuo ylös jälleen" (1 Sam 2:6)

Tuonela on tietoinen tila: "Tuonela tuolla alhaalla liikkuu sinun tähtesi, ottaaksensa sinut vastaan, kun tulet. Se herättää haamut sinun tähtesi, kaikki maan johtomiehet... kaikki kansojen kuninkaat. Kaikki he lausuvat ja sanovat sinulle: Myös sinä olet riutunut, niinkuin mekin, olet tullut kaltaiseksemme..." (Jes 14:9,10)

Äänestä

Juutalaisilla oli taivaita useampikin. Ensimmäinen taivas oli se, missä linnut lensivät ja sadepilvet olivat. Toinen taivas oli taivaankansi, jossa olivat taivaankappaleet ja tähdet. Kolmas taivas oli sitten jumalallinen taso näiden yläpuolella, sen jälkeen sitten vielä ehkä useampiakin taivaita riippuen keneltä kysyi, mutta kaksi näkyvää ja sen jälkeen ainakin yksi näkymätön. Vierailu kolmanteen taivaaseen on siis viittaus henkimaailmassa, aineellisen maailman ulkopuolella tai yläpuolella käymiseen. Kyseessä ei ollut maanpäällinen paratiisi.

Äänestä

raamatun paratissi on Kärsämäellä. Palokunnan talolla. Sen ruokalasta saa ympäri vuorokauden hernevellijä ja verilättyjä.

1Äänestä

Paratiisiksi käännetty kreikan kielen sana paradeisos esiintyy vain kolmessa kohdassa Uuden testamentin kreikassa.

Luuk. 23:43 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa."

2. Kor. 12:3 Ja minä tiedän, että tämä mies-oliko hän ruumiissaan vai poissa ruumiista, en tiedä, Jumala sen tietää- 4 temmattiin paratiisiin ja kuuli sanomattomia sanoja, joita ihmisen ei ole lupa puhua.

Ilm. 2:7 Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo. Sen, joka voittaa, minä annan syödä elämän puusta, joka on Jumalan paratiisissa.

Vartiotorni tulkitsee paratiisin maanpäälliseksi ja tulevaisuuteen sijoittuvaksi. Vartiotorni itsekin on vedonnut siihen, ettei Jeesus voinut tarkoittaa "tänään" paratiisissa olemista, koska paratiisi oli vasta tulevaisuudessa. Samalla logiikalla kuitenkin Paavalia ei olisi voitu temmata maanpäälliseen paratiisiin, koska sellaista ei tuolloin ollut vielä olemassakaan - hänethän olisi tällöin pitänyt temmata tulevaisuuteen. Muutenkaan ketään ei tarvitsisi temmata maan päältä maanpäälliseen paratiisiin. Tempaaminen liittyy siihen, että maan päältä siirrytään taivaaseen tai henkimaailmaan. Ja koska Paavali Vartiotornin mukaan oli taivaaseen menevä, mitä tekemistä hänellä olisi maanpäällisen paratiisin kanssa ylipäätään ja miksi hänet sellaiseen temmattaisiin missään merkityksessä? Järjestön tulkinnasta seuraa pelkästään sekaannusta.

Myös Ilmestyskirjan maininta paratiisista on vaikea sovittaa Vartiotornin oppiin. Ilmestyskirjassa sanotaan heistä, jotka voittavat, myös "Sitä, joka voittaa, ei toinen kuolema vahingoita" (Ilm. 2:11). Nämä, jotka voittavat, vaikuttavat siis olevan heitä, joista Vartiotorni puhuu voideltuina eli taivaaseen menevinä. Mutta miksi he söisivät maanpäällisessä paratiisissa olevasta elämän puusta?

Äänestä
  • Jeesuksen ilmoitus

    Matt. 7:21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Jehova, Jehova!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.

    Matt. 10:7 Ja missä kuljette, saarnatkaa ja sanokaa: 'Taivasten valtakunta on tullut lähelle'.

    Matt. 11:12 Mutta Johannes Kastajan päivistä tähän asti hyökätään taivasten valtakuntaa vastaan

    Fil. 3:18 Sillä monet, joista usein olen sen teille sanonut ja nyt aivan itkien sanon, vaeltavat Kristuksen ristin vihollisina; 3:19 heidän loppunsa on kadotus, 3:20 Mutta meillä on yhdyskuntamme taivaissa

    Äänestä

  • Hyviä kysymyksiä tässä. Vaikuttaa siltä, että paratiisi on kokenut paikanvaihdoksen tai jotain muuta. Jos ajatellaan Genesiksen Eedenin puutarhaa, niin eihän tuolla alueella ole mitään sellaista. Jos nyt oletettaisiin, että tarina olisi tosi, niin mitä sille tapahtui?
    Onko paratiisi sekä taivaassa, että maassa?
    Tämä siitä seuraa, kun legendaarisia tarinoita ryhdytään jonain päivänä miettimään enemmän, ja ihan käytännön tasolla. Legendat kannattaisi pitää legendoina, eikä ruveta selittämään, että ne ovat totta ja historiallisia.

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Hyviä kysymyksiä tässä. Vaikuttaa siltä, että paratiisi on kokenut paikanvaihdoksen tai jotain muuta. Jos ajatellaan Genesiksen Eedenin puutarhaa, niin eihän tuolla alueella ole mitään sellaista. Jos nyt oletettaisiin, että tarina olisi tosi, niin mitä sille tapahtui?
    Onko paratiisi sekä taivaassa, että maassa?
    Tämä siitä seuraa, kun legendaarisia tarinoita ryhdytään jonain päivänä miettimään enemmän, ja ihan käytännön tasolla. Legendat kannattaisi pitää legendoina, eikä ruveta selittämään, että ne ovat totta ja historiallisia.

    Vartiotornin opissa puhutaankin "ennallistetusta paratiisista" ja vedotaan siihen, että se toteuttaa Jumalan alkuperäisen tarkoituksen. Tämä tietysti riippuu siitä, kuinka todesta Raamatun alkukertomukset otetaan. Todistajissa ne otetaan historiallisina ja käytännössä kirjaimellisesti, joillakin poikkeuksilla, kuten luomispäivät saavat olla pidempiä ajanjaksoja (vaikka kertomuksessa luomispäivät hyvin vahvasti ovat kirjaimellisia aamuineen ja iltoineen).

    Tuo alkuperäinen tarkoituskin jää tosin Raamatun valossa tulkinnanvaraiseksi, koska Uuden testamentin puolella sanotaan "niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
    edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta" (Ef. 1:4-5).

    Uusi testamenttihan on pitkälti Vanhan testamentin uudelleentulkintaa ja paratiisimaininnoissa halutaan kai jotenkin kierrättää vanhastaan tuttu paratiisikertomus, mutta uudessa muodossa eikä välttämättä tarkoittaen maantieteellisesti samaa paikkaa, tai ylipäätään mitään varsinaisesti maan päällä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Hyviä kysymyksiä tässä. Vaikuttaa siltä, että paratiisi on kokenut paikanvaihdoksen tai jotain muuta. Jos ajatellaan Genesiksen Eedenin puutarhaa, niin eihän tuolla alueella ole mitään sellaista. Jos nyt oletettaisiin, että tarina olisi tosi, niin mitä sille tapahtui?
    Onko paratiisi sekä taivaassa, että maassa?
    Tämä siitä seuraa, kun legendaarisia tarinoita ryhdytään jonain päivänä miettimään enemmän, ja ihan käytännön tasolla. Legendat kannattaisi pitää legendoina, eikä ruveta selittämään, että ne ovat totta ja historiallisia.

    Alkuperäinen Eedenin paratiisi JT-opin mukaan hävisi vedenpaisumuksessa, mikä tosin herättää vain uusia kysymyksiä. Vedenpaisumuksen mahdottomuus on tietysti oma lukunsa, mutta Mooseksen kirjassa esimerkiksi kuvaillaan paratiisin alueen maantiedettä, missä joet ja alueet on nimetty. Jos ajatellaan, että paratiisi hävisi vedenpaisumuksessa, kuvailu kohdistunee vedenpaisumusta edeltäneeseen aikaan. Kuka nimet oli antanut? Mikä oli esimerkiksi Havilan maa ja ketä siellä asui? Kuka tiesi, että siellä oli kultaa, ja mihin sitä tuohon aikaan käytettiin?

    Toisaalta jos ajatellaan, että Mooseksen kirjan kirjoittaja käytti nimiä, jotka olivat tulleet käyttöön vasta myöhemmin vedenpaisumuksen jälkeen, niin miksi kertomus kerrotaan ikään kuin joilla ja alueilla olisi ollut nuo nimet heti alusta lähtien? Kyseessähän olisi lähinnä anakronismi. Tai eikö alueen maantiede, kuten jokien reitit, muuttunut vedenpaisumuksessa, jonka väitetään muokanneen vuoristotkin uusiksi?

    Äänestä

  • Olisiko tässä Luukkaan "tänään"-tulkinnan muutoksessa kyse puhtaasti deapokalyptisoinnista? Jeesuksen odotetun paluun viivästyessä oppejakin oli muutettava.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Olisiko tässä Luukkaan "tänään"-tulkinnan muutoksessa kyse puhtaasti deapokalyptisoinnista? Jeesuksen odotetun paluun viivästyessä oppejakin oli muutettava.

    Niin kai. Jeesuksen tulevaisuutta koskeva lupaus vesitetään ja väännetään Jeesus viestimään "sanon sinulle tänään". Vartiotornin kannalta ongelma on mm. se, ettei heidän mukaansa Jeesus mennyt kuollessaan paratiisiin, eikä ihmisellä ole kuolematonta sielua.

    Äänestä

Eeden oli maanpäällä,katosi veden paisumuksessa, ijankaikkinen elämä on jeesusen yhteydessä, taivaassa.

Äänestä

Nainen sius tehtiin miehen kylkiluusta toisen kertomuksen mukaan. Eli hänestä tuli miehen naispuolinen klooni.

Äänestä

Missä on se Lemmen seitsemäs taivas?

Äänestä

Mitä teet sillä tiedolla, lahkolainen.
JT uskoo oikealla tavalla!

Äänestä
  • No mitäpä itse ajattelet Paavalin vierailusta kolmannessa taivaassa ja paratiisissa? Tästä ei hirveästi kaiketi todistajuudessa puhuta?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    No mitäpä itse ajattelet Paavalin vierailusta kolmannessa taivaassa ja paratiisissa? Tästä ei hirveästi kaiketi todistajuudessa puhuta?

    Paavalin kuvailema vierailu kolmanteen taivaaseen on todistajille jossain määrin kiusallinen raamatunkohta ja on vaatinut järjestöltä melko lennokasta selittelyä, esimerkiksi

    "2. Korinttilaiskirjeen 12:2:ssa mainittu ”kolmas taivas” on todennäköisesti messiaaninen valtakunta, jonka johdossa ovat Jeesus Kristus ja 144 000. Siitä käytetään myös nimitystä ”uudet taivaat” (2. Piet. 3:13).

    Se on ”kolmas taivas”, koska valtakunta on korkein ja ylivertainen hallintomuoto.

    ”Paratiisi”, johon Paavali ”temmattiin” näyssä, tarkoittaa todennäköisesti 1) kirjaimellista paratiisia, joka on maan päällä tulevaisuudessa, 2) tulevaisuudessa vallitsevaa hengellistä paratiisia, joka on laajempi kuin nykyinen hengellinen paratiisi, ja 3) taivaassa olevaa ”Jumalan paratiisia”. Nämä kaikki ovat yhtä aikaa todellisuutta uudessa maailmassa.

    Tuleva uusi maailma käsittää siis sekä ”uudet taivaat” että ”uuden maan”. Tähän uuteen järjestelyyn kuuluvat Jumalan valtakunta, joka hallitsee taivaassa, ja ihmiset, jotka palvelevat Jumalaa paratiisimaassa."
    - Vartiotorni (tutkittava) 2018 joulukuu s. 8 "Lukijoiden kysymyksiä"

    Vartiotornin selitys osoittaa mm. tietämättömyyttä tai välinpitämättömyyttä juutalaisten maailmankuvasta ja erilaisista taivaista, ja on mielivaltainen yritys liittää Paavalin kuvailema vierailu Jehovan todistajien oppiin ja tulevaisuuden odotuksiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Paavalin kuvailema vierailu kolmanteen taivaaseen on todistajille jossain määrin kiusallinen raamatunkohta ja on vaatinut järjestöltä melko lennokasta selittelyä, esimerkiksi

    "2. Korinttilaiskirjeen 12:2:ssa mainittu ”kolmas taivas” on todennäköisesti messiaaninen valtakunta, jonka johdossa ovat Jeesus Kristus ja 144 000. Siitä käytetään myös nimitystä ”uudet taivaat” (2. Piet. 3:13).

    Se on ”kolmas taivas”, koska valtakunta on korkein ja ylivertainen hallintomuoto.

    ”Paratiisi”, johon Paavali ”temmattiin” näyssä, tarkoittaa todennäköisesti 1) kirjaimellista paratiisia, joka on maan päällä tulevaisuudessa, 2) tulevaisuudessa vallitsevaa hengellistä paratiisia, joka on laajempi kuin nykyinen hengellinen paratiisi, ja 3) taivaassa olevaa ”Jumalan paratiisia”. Nämä kaikki ovat yhtä aikaa todellisuutta uudessa maailmassa.

    Tuleva uusi maailma käsittää siis sekä ”uudet taivaat” että ”uuden maan”. Tähän uuteen järjestelyyn kuuluvat Jumalan valtakunta, joka hallitsee taivaassa, ja ihmiset, jotka palvelevat Jumalaa paratiisimaassa."
    - Vartiotorni (tutkittava) 2018 joulukuu s. 8 "Lukijoiden kysymyksiä"

    Vartiotornin selitys osoittaa mm. tietämättömyyttä tai välinpitämättömyyttä juutalaisten maailmankuvasta ja erilaisista taivaista, ja on mielivaltainen yritys liittää Paavalin kuvailema vierailu Jehovan todistajien oppiin ja tulevaisuuden odotuksiin.

    Juutalaisten maailmankuva ei ole kovin tieteellinen tämän päivän näkökulmasta, joten siitä on parempi koettaa vaieta ja selitellä asiaa muulla tavoin.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Juutalaisten maailmankuva ei ole kovin tieteellinen tämän päivän näkökulmasta, joten siitä on parempi koettaa vaieta ja selitellä asiaa muulla tavoin.

    Nämä samat ihmiset (ei pelkästään JT:t), jotka lyövät toisia Raamatulla päähän silloin kuin heille sopii, jättävät sujuvasti huomiotta muinaisen juutalaisen maailmankuvan kummalliset, epätieteelliset käsitykset kun haluavat. Raamatusta poimitaan se, mikä omiin tarpeisiin sopii, muu ohitetaan tai selitellään pois.

    Äänestä

Paavalin kokemus jakeissa 2 Kor 12:2-4, jossa hänet temmattiin "paratiisiin" eli "kolmanteen taivaaseen". Se on välitila Kristuksessa kuolleiden sieluille
ryöväri ristillä tuli olemaan paratiisissa samana päivänä, kun Jeesus keskusteli hänen kanssaan

ilm. 7:4 Ja minä kuulin sinetillä merkittyjen luvun, sata neljäkymmentä neljä tuhatta merkittyä kaikista Israelin lasten sukukunnista:
ilm. 7:9 Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä,

144 000 ilmoittaa, että Jumala ei ollut hylännyt Israelin kansaa, vaikka se tuolloin eli luopumustilassa

Äänestä

Paratiisi on maapallossamme, joka uudistetaan uudelleen lopun aikojen jälkeen!

Äänestä
  • Harhoissasi elät. Vartiotorniharhoissasi.

    Äänestä

Anonyymi00021 2026-07-02 05:38:50

"Paratiisi on maapallossamme, joka uudistetaan uudelleen lopun aikojen jälkeen!"

Niin, vartiotorni piirroksellisesti todistaa että jellonat siellä hymyilevät, vaikka puuttuu suupieltä hymyyn vetävä lihas.

Mutta poikasia pitää jellonien saada, koska ne ovat somia näyttää lapsille vartiotornipiirroksissa.
Entä tuleva tilan puute syntymien johdosta, maapallohan on rajallinen ? Jehova tulee sitten aikanaan paljastamaan salaisuutensa.

Äänestä

Aatamin ja Eevan Paratiisi oli maan päällä, näin tulee olemaan jatkossa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jeesuksenhan sanotaan sanoneen jotain tämän tapaista toiselle kanssaan teloitetulle ja Paavali kuvaa reissuaan kolmanteen taivaaseen ja paratiisiin tempaisua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu