(Tekoälyä käytetty)
Filosofia ei ole mitä tahansa pohdiskelua tai mielipiteiden esittämistä ilman perusteltua ajattelua. Se ei myöskään ole pelkästään subjektiivista tai irrationaalista spekulaatiota. Tarkemmin sanottuna:
1. **Filosofia ei ole tiedettä, mutta sillä on yhteyksiä siihen.**
Filosofia ei käytä kokeellisia menetelmiä samalla tavalla kuin luonnontieteet. Se ei esimerkiksi tutki luonnonilmiöitä laboratoriossa, vaan analysoi asioita käsitteiden, logiikan ja argumenttien avulla. Filosofia kuitenkin tukee tiedettä esimerkiksi selkeyttämällä tieteellisiä periaatteita ja kysymyksiä.
2. **Filosofia ei ole uskonto.**
Vaikka molemmat käsittelevät suuria kysymyksiä, kuten olemassaolon tarkoitusta ja eettisiä arvoja, filosofia perustuu rationaaliseen argumentointiin eikä uskonnolliseen auktoriteettiin, dogmeihin tai uskomuksiin.
3. **Filosofia ei ole mielipiteiden julistamista.**
Filosofiset näkemykset eivät perustu vain yksilön henkilökohtaisiin tuntemuksiin tai mieltymyksiin, vaan ne vaativat systemaattista perustelua ja kriittistä arviointia.
4. **Filosofia ei ole pelkkää "elämänviisautta" tai käytännön neuvoja.**
Vaikka filosofia voi auttaa ihmisiä elämään merkityksellistä elämää, se ei ole sama asia kuin itseapukirjallisuus tai yksinkertaisten vastausten tarjoaminen monimutkaisiin kysymyksiin.
5. **Filosofia ei ole pelkkää historiaa.**
Vaikka filosofian historia (esim. Platonin tai Kantin ajatukset) on tärkeää, filosofia ei ole vain vanhojen ajatusten opiskelemista, vaan elävä ja kehittyvä ala, jossa luodaan uusia näkemyksiä.
6. **Filosofia ei ole dogmaattista.**
Filosofia ei tarjoa "lopullisia vastauksia", joita ei voi kyseenalaistaa. Se on jatkuvaa kysymistä, analysointia ja argumenttien punnitsemista.
Filosofia on ennen kaikkea kriittistä, rationaalista ja järjestelmällistä ajattelua, eikä se pidä mitään kysymystä liian pyhänä tai arkaaista kyseenalaistettavaksi.
Mitä filosofia EI ole
8
306
Vastaukset
- Anonyymi
Filosofia on Nooan uponnut arkki.
Arkissa oli myös tekokuituäly.- Anonyymi
VarmaTieto kirjoitti:
Oikein hyvää Joulua. Muista levätä.
Anna joululahja ja
mene lepäämään ikiunta. Anonyymi kirjoitti:
Anna joululahja ja
mene lepäämään ikiunta.Poju on nyt hyvin vihainen. Joulupukki tulee illalla
- Anonyymi
jumala on vale , mikä jumala on ?
Lue kirjoituksiani niissä selitän mikä jumala on. Kirjoitat jatkuvasti jumala on vale. Eivätkö ihmiset usko että jumala on vale kun sinun täytyy jatkuvasti sitä toistaa ?
- Anonyymi
Uskovaiset usein sekoittavat filosofian ja teologian keskenään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark874683Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2034608"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1063066Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223057Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p962980Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382268Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332167- 892143
- 202112
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi371909