Mikä idea on näissä sankareissa?

Suomeen paenneet jotka ovat sotilasiässä, asetetaan suomalaisessa mediassa johonkin "pyhimyskastiin".
Käykö noin jokaiselle joka maansa hylkäisi? Hyvä tulevaisuus, kun toiset kuolevat taistelukentillä?
https://yle.fi/a/74-20128678
5236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Molokin kunnioitettuja tiltuja.

Äänestä

Maansa pettäneet kunniakansalaiset?
Rahaa heillä on ollut, moni ukrainalainen ei pääse muualle Ukrainaan turvaan rahan puutteen vuoksi. Heillä on ollut ilmeisesti rahaa maksaa välittäjille, koska sota on aina liiketoimintaa?

Äänestä

Suomalaisten tulee ymmärtää heitä, vaikka jos kysymyksessä olisi suomalainen paennut perhe, he saisivat heti maapetossyytteet?
Jep, kannattaa siis paeta sotaa käyvästä maasta ja toivoa samaa kohtelua jos tuo kohtalo Suomeen tulisi?

Kunniakansalaisena on helppo elää ja palata vaatimaan sitä mitä olisi omistanut?

Äänestä
  • Tulisiko Ukrainan ottaa omaisuus pois niiltä jotka Ukrainasta olisivat pois menneet?
    Hyvä ajatus?

    Äänestä

Metsäkaartilaisiako lisää , ukrainasta .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomeen paenneet jotka ovat sotilasiässä, asetetaan suomalaisessa mediassa johonkin "pyhimyskastiin".
Käykö noin jokaiselle joka maansa hylkäisi? Hyvä tulevaisuus, kun toiset kuolevat taistelukentillä?
https://yle.fi/a/74-20128678

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu