Onko "rasistista" haluta elää terrorittomassa yhteiskunnassa?

Anonyymi-ap

Saksan tapahtumat (jälleen kerran) palauttavat meidät peruskysymysten äärelle: onko väärin sanoa, että ei halua kotimaahansa terrorismia? Entä onko taas toisen puolen (islam- ja maahanmuuttomyönteiset) mielestä mitään ylärajaa terrorismille, jonka jälkeen jopa heidänkin suvaitsevaisuutensa on löytänyt äärensä? Mielestäni "vasemman" ja "oikean" laidan tässä asiassa voi erottaa hyvin näin: oikean laidan mielestä "maahanmuutosta on pakko puhua", johon vasen puoli toteaa "mutta onko meidän pakko, ihan oikeasti?"

7

202

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todellisuutta ymmärtämätöntä politiikkaa... Monen vuosikymmenen naivisti, idealismi politikoinnin tulos on tämä Yli-velka-Suomi !!
      - Suuri ongelma on ollut vero rahan ja valtion lainarahan kiihtyvä katoaminen ulkomaille, veroparatiiseihin,
      Sekä nato ja eu hovien ylläpitoon,, ja yksityiseen busines terv hoito kiskontaan,,, se on suonen isku Suomelle.
      - Enää ei saada omia asioita hoidettua, esim. kohtuu hintaista terv. hoitoa ja energiaa !
      Vaan arktisessa kylmässä maassa olemme jumalattoman , kiskonnan ja keinottelun uhreina ( --syynä se markkina liberalismi uskonto.. sekä super naivismi viher vas...).
      - myös työ on kadonnut Suomesta. Massa-työttömyys on ollut osa sisäpolitiikkaa jo 1990-2025. - Se on "sisäinen devalvaatio malli", tulonjako malli. Tasa-verot ja massa-työttömyys ovat hyvätuloisten ja rikkaiden etu. Tulonjako malli siis.
      Näin politikoiden ja toimien Suomi selvästi taantuu ei itsenäiseksi, eu nato kehitysmaaksi. Johon lisäksi eu pakolla dumpataan elättejä vuotavalta Eu-etelärajalta. Miljardi kulut / vuosi..!!
      Ja näin toimien Suomi muuttuu, askel askeleelta, turvattomaksi kehitysmaaksi myös kulttuurisesti.
      Se on täys tuho !!
      Matemaattinen jatkuva, nopeutuva muutos. Miksi ? - Kenen etu ?

      • Anonyymi

        Kaikki tuo voidaan ratkaista maahanmuutolla. Tosin Berliinin ja Lontoon poliitikot sanovat sinulle, että mukana saattaa tulla sitten terrorismia; vähän kuin nollavian siivellä voi tulla hajonneita termostaatteja taloon. Mutta jos haluat elää kämpässä, jossa on sähköt, niin tuo riski sinun on otettava.


    • Anonyymi

      Ainakin Suomen vasemmisto on sitä mieltä, että jos uskaltaa arvostella niiden puolustavaa pakolaiskiintiö ym. maahantulopolitiikkaa on vähintäänkin rasisti. Nyt ovat olleeet ihmeen hiljaa, kun Saksassa tapahtui muslimivastainen hyökkkäys joulutorilla. Samaa tuhoamistako haluavat harjoittamallaan politiikalla tännekin?

      • Anonyymi

        Eihän niiden mielestä saa puhua maahanmuutosta ennenkään kuin sattuu & tapahtuu toreilla, kuten aloituksessa sanottiin.


    • Anonyymi

      Maailmahan on suuri. Suomi on pieni. Me ei todellakaan haluta terrorismia ja rikollisuutta. Jeesus tapettiin poliittisten mielipiteidensä takia, saarnasi Jumalan valtakuntaa Rooman hallitsemaalla territoriolla. Hallitsijat kokivat uhkana.


      Paras tapa olisi rakentaa yhteiskunta, jossa heikoimmistakin huolehditaan, jossa saa sanoa, jossa ketään ei syrjitä perustetta. Ainoastaan lainrikkojat saavat rangaistuksen. Eivät samanväriset. Tai eihän se toteudu. Kun valkoihoinen minkä maan kansalainen tahansa tekee rikoksen, ei se ole meidän kaikkien valkoisten vika! Se puoli on hoidettu! Värillisten kohdalla hoitamatta!

      Meidän on laajennettava ajatteluamme, jotta rauha ja turvallisuus lisääntyisivät. Kullekin ansionsa mukaan. Ja muut olisivat turvassa, ilman pelkoa. Pelko luo väkivaltaa!

      • Anonyymi

        Onko mielestäsi Saksan, Ranskan, Englannin tai Suomen ongelma liian pienet rangaistukset?


    • Anonyymi

      Rasistista on leimata joku kansa tai sen osa syylliseksi yhden tekemään rikokseen. Tässä tapauksessa äärioikeistolaiseen islaminvastaiseen mielenvikaiseen.
      Syyrialaiseen lääkäriin Saksassa. Niitähän on siellä 5000!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8301
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      460
      7493
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      218
      5657
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      91
      4647
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4592
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4442
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4162
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3820
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      17
      2980
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2700
    Aihe