Yleensä maan tapa on ollut että Jouluaattona kaupat aloittaa jouluherkkujen alennusmyynnit. Joulusuklaat, kinkut ja muut myydään pois vähintään miinus 50 % alennuksella, halvemmallakin. Kuitenkin tänä aamuna paikallinen Prisma ja Tokmanni myi jouluherkkuja hintaan, joihin vain miljonääreillä on varaa. Katkesi pitkä perinne että on joulusuklaata ja kinkkua. Ainoa joulun piristys on Tokmannista Malvialan joulutortut 50 senttiä 6 kappaleen rasia.
Tuli ankea Joulu.
Anonyymi-ap
41392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Kiva satu.
Totuus ei ole satu. Kyllä max 50 euroa pitäisi riittää helposti kuukauden ruokiin. Jos ei noudata tiukkaa kulukuria niin sitä on konkurssissa. Kaupassa työtön ex työtoveri oli ostoksilla, ei ostanut käytännössä juuri mitään ja 35 euroa meni. Järkyttävää, säilyttää hänen puolesta.
Mitä säilytät?
Ahaa...AUTOCORRECT taisi ylempänä liittyä taas mukaan keskusteluun :D
LAMA syvenee nyt vauhdilla, KAPITALISTIT haluavat sinulta joka pennin !
Sinänsä kritiikkini ei ole hallitusta vaan kauppoja kohtaan. Kaupat ovat tänä jouluna ahneita, heiltä puuttuu joulumieli kun tällaisista vakiintuneista käytännöistä ei pidetä kiinni. Tavarat jää kauppoihin ja joulun jälkeen kauppojen pitää pyrkiä joulutavaroista eroon.
Älä puhu paskaa, mamuilla on varaa ostaa täydellä hintaa.
Prisma ei edes karkkipussia lahjaksi laittanut kuten edellisinä jouluna verkkokaupan vakio asiakkaille.
Varsinkin Prismasta on tullut ahne kauppa joka hakee yhä suurempia voittoja omistajilleen. Omistajilla en tarkoita näitä bonus asiakkaita jotka ei ole omistajia vaan hyväksi käytettyjä hölmöjä, jotka kuvittelee hyötyvänsä.
Osuusjäsenmaksu on yksi pantin sovellus
Onhan S-ryhmän kaupat paljon edullisempia kuin K-ryhmän, joissa hinnat vielä kymmeniä prosentteja kalliimmat ja Cittarikauppiaat tulokuninkaita. Jopa Lidl on nostanut hintojaan Prismoja korkeammiksi. Ja kun saat K-bonuksia jokusen euron kuukaudessa niin S-bonuksia tulee samalla ostomäärällä 29-30 euroa kuukausittain S-tilille huomattavasti edullisempien hintojen ohessa. K-ryhmän kaupoista en osta kuin korkeintaan plussatarjouksia.
20-30 euroa siis.
Jätä kaljat ja tupakat pois, aloita terveellinen liikunta. Rahat riittävät varmasti ruokaan.
Kaljaveikot ja tupakanpolttajat valittavat kuinka ei ole rahaa ruokaan.
Aivan oma valinta.
En lottoa, polta tupakkaa, käytä alkoholia, en ole moneen vuoteen ostanut ensimmäistäkään mehu tai limonadi pakkausta, en osta ilotulitteita.
Tammikuussa tein uuden vuoden lupauksen etten osta tänä vuonna vaatteita, uusia tai vanhoja. No ostin kuitenkin tarjouksesta 3 sukat ja kumikengät.
Kahvi kanssa poies senkin kahvikofeiini narkkarit!
Kahvia ostetaan tarjouksesta, nytkin alle 3,5 euron paketteja jemmassa kaappi täynnä. Se että luovunko kahvista jotta on varaa kinkkuun ja joulusuklaaseen niin valitsen kahvin.
Kulutus minimiin niin saadaan Hallitus kyykkyyn.
Eiköhän se vassuilla ole aivan liikaa kelatuilla.
Saatanan itsekkäät köyhät paskiaiset, niillä ei ole eettisiä arvoja ja moraalia ollenkaan, elämiä pitäisi vielä tappaa, jotta näille saadaan kinkkuja!
Esitätkö possun takareiden amputoimista kinkun poistoa varten, jottei tarvitse possua tappaa?
Proteesi takaraajaksi possulle....
Jep, esi-isäsi kasvattivat täällä salaattia ja porkkanoita vuoden ympäri.
Tokmanni koskaan meilläpäin myynyt kinkkuja.
Tokmanni ei ole koskaan meilläpäin myynyt kinkkuja.
Tällä palstalla kun aletaan puhua faktoista, niin sivu häviää salaman nopeasti, kun totuus ei kaikille kelpaa.
Paikallisessa S-marketissa oli kinkut jo eilen puoleen hintaan.
Ylihinnoittelu on Suomen ongelma. Ahneus on liian läpinäkyvää ha tympeää.
Vain ylihinnoiteltua ei tuntipalkoissa näy tavallisen duunarin tilipussissa.
Onkos sellaista käsitettä enään olemassa, kuin inflaatio?
Kahen kilon kinkku maksoi Lidlissä vitosen
"Kahen kilon kinkku"?? ...mistä minipossusta??? 2 kg:n "Kinkku" on verkkoon sullottuja lihanpaloja!
Ei kauppiailla ole mikään velvollisuus myydä alennuksilla ennen joulua, kun sesonkikaan ei ole vielä ohi.
Itse ainakin myisin pienemmälläkin katteella kun heittäisin roskiin.
Kaupat ei pitäneet edes salaattibaareja auki, jotta porukka ei sais hamstrattua kohtuuhinnalla lohisalaattia. Kasvatuslohen hinta karannut aivan käsistä.
Ootas kun OrpoPurra nostaa ensi vuonna suklaan alv:n 25,5%:iin. Jo nyt 180-200g Fazerin suklaalevy maksaa noin 4,20 euroa, joten jää ostamatta. No suklaa vapauttaa mielihyvähormoneja, joten tietenkin OrpoPurran oikeistohallitus haluaa estää niiden syönnin köyhällistön ja duunarien roskaväeltä.
Kyllä kauppojen omistajat mielellään ryöstää köyhiltä viimeisetkin rahat, mikään ei riitä. Sitten kun ryöstetty saa pari euroa kuussa bonusta niin kuvittelee olevansa suurikin talousnero. Rosvot nauraa partaansa.
Nauti terveellisestä ruoasta ja etenkin jouludietistä.
Ei sitä miljoonatuloja muuten saisikaan. Terveisin Citymarket-kauppias
En elätä cittarin porhoja. Kierrän kaukaa...
Palkansaajan verotus (ansiotulo&kulutusverot) nostettu nyt korkeimmiksi 10 vuoteen EVA:n mukaan. Se on kauppa, yrittäminen ja omistaminen joka nyt kannattaa entistä paremmin laskevin veroin.
Lopettakaa nyt jouluksi se ainainen mutina ja valittaminen. Tehkää enemmän töitä tai säästäkää vuoden aikana jos ei muutoin joulueväisiin riitä varat. Joulua voi viettää monellakin eri tapaa eikä kaikki vaadi kulutusta. En minäkään osta jouluksi pöytää täyteen kaikkea vaikka töissä olenkin.
Kulutus minimiin niin saavat isot rosvotkin maistaa lamaa.