Erinomainen keskustelu raamatun tarinoista

Sekä harvinainen pääsy sisään uskovaisen henkilön mielenmaisemiin ja ajatuksenjuoksuun

Y- ou-t-u-be:
Retelling the Greatest Story Ever Told | Dallas Jenkins | EP 509
Dr. Jordan B. Peterson



Itse sanoisin , tai päättelisin, että uskovainen on mieleltään yksinkertainen (kokematon) henkilö joka on törmännyt, sattumalta tai tarkoituksellisesti hakeutumalla, henkimaailmaan ja kokee jonkinlaisen selittämättömän ilmiön ja uskoo saaneensa viestin itse jumalalta. Ja sitten sovittaa kokemansa ilmiön siihen uskontoon jolle on aiemmin altistunut jossain vaiheessa elämäänsä.

3

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mjaah...??? eiköhän me kaikki olla ihan erilaisia ihmisiä, ollaanpa uskossa tai ei olle. Oma asia.

      • Sinä et siis ole itse henkilökohtaisesti kokenut minkäänlaista uskonnollista/henkimaailman ilmiötä? Tulit uskoon ihan muuten vaan? Voiko tuollainen usko sitten olla aitoa ja todellista jos siitä puuttuu henkilökohtainen kokemus, enpä tiedä.


    • Anonyymi

      Jeesus vastasi hänelle Joka juo tätä vettä sen tulee uudelleen jano mutta joka juo minun antamaani vettä ei enää koskaan ole janoissaan . Siitä vedestä jota minä annan tulee hänessä lähde joka kumpuaa ikuisen elämän vettä.

      Joh. 4:14

      Hypetys ei ole merkki yksinkertaisuudesta vaan se on rentoutumista brahmayotissa työskennellen. Elävän veden virtaaminen on päämäärähakuista. Pieni puro etsiytyy suuren joen rinnalle joka joki virtaa mereen asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5298
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4141
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2239
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2078
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1474
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      32
      1293
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1076
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    Aihe