Archie Bunkker oli Persun arkkityyppi

70-luvun sarjoja katselleet muistavat tuon äärivanhoillisen purnaajan lukuisine stereotypioineen. Tytär ja vävy koettivat häntä aina välillä sivistää, mutta persu pysyi persuna..
28234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Ja sillävälin DEMARI nihluaa marinna ja tuhoaa kaiken..

Naishallitus oli sysipaska velanottaja lisään avaukseeni...

Äänestä
  • Siinä oli taas loistavat parodia persusta.

    Äänestä

Joo, vävy oli myös mainio karikatyyri pesunkestävävästä pitkätukka - olkalaukku - vihervasuri - kommarista.

Äänestä
  • Punavihreä demariongelmainen vävy, joka 50 vuotta sitten ruikutti kaikista ongelmista. Tänä päivänäkään ei ole vieläkään nämä punavihreät demariongelmaiset onnistunut tuomaan ongelmiin ratkaisuja. Valitusta riittää.

    Äänestä

Roolihahmon tarkoitus ei ollut kuvata 25 vuotta myöhemmin perustettavan Perusduomalaiset-puolueen jäseniä.

Roolihahmo kuvasi amerikkalaista arkea. Te natoniilot vain ette ymmärrä sitä.

Äänestä
  • Keksitkö ihan itse tuon .menikö kauankin aikaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Keksitkö ihan itse tuon .menikö kauankin aikaa?

    Et näemmä tiedä mistä keslustellaan. Elämäsi tarina, aina ulkona.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Et näemmä tiedä mistä keslustellaan. Elämäsi tarina, aina ulkona.

    Anna nyt krapulan haihtua kunnolla, jotta tulisi virheetöntä tekstiä!

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Anna nyt krapulan haihtua kunnolla, jotta tulisi virheetöntä tekstiä!

    Voi pientä. Eskariope? (Eskariopehan on melkein kuin opettaja 🤣)

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Voi pientä. Eskariope? (Eskariopehan on melkein kuin opettaja 🤣)

    Osaatko Hermanni muitakin emojeja.? Teillä jonneillahan on tuo hallinnassa...itte on jo vanha räähkä...

    Äänestä

Pitäisikö jokaisen olla samasta muotista kuten punikit haluaa? Eihän se ole mitään demokratiaa

Äänestä
  • Punikit tahtoo että ihminen on mitäänajattelematon robotti joka tekee mitä käsketään. Aivoton harmaa massa.

    Äänestä

Oli ihan parasta huumoria tuossa, kuten myös Benny Hilillä

Äänestä

Archie puhui asiaa. Ja Edith oli symppis höpsö :)

Äänestä
  • Archien tuoliin ei saanut kukaan muu istua :D

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Archien tuoliin ei saanut kukaan muu istua :D

    Tuskinpa olisi halunnutkaan ....nuuh...

    Äänestä

Suvakki ei osaa edes kirjoittaa roolihahmon nimeä oikein.

Äänestä
  • No tulihan se sieltä ketjun vipana tuo väärä k-kahdennus.....meinasin jo pettyä.

    Äänestä

Mustat miehet sai kyytiä Archielta, kuten se naapurin pahansisuinen murjaani

Äänestä
  • Archhie oli rasisti joo..

    Äänestä

Suvakkien olis hyvä vilkasta Youtubesta Kamala Harrisin kannattajien käytöstä Trumpin kannattajia kohtaan ja raivarivideot kun tieto Trumpin voitosta tuli, nuoko muka niitä hyviä ihmisiä?

Kamala Harrisin aivopesemiä, suomessa samaa jengiä edustaa Sanna Mariinin aivopesemät ääliöt.

Etkö löydä videoita, no en kyllä ihmettele, elättehän kuplassa.

Äänestä

Polakki-läskipää piti sarjan loppuvaiheissa peruukkia kun tukka tippui päästä :D

Äänestä

Eikös vassut ole näitä sohvien miehiä ja naisia?

Äänestä

Aloittaja on oikeassa. Vanhimmat persut ovatkin niitä, jotka katsoivat lapsena Perhe on pahin-sarjaa ja ottaneet oppia Archiesta.

Jo silloin aikoinaa, vaikka ei ollut nettiä, Archiesta tuli matkittu hahmo. Hahmoa esittänyt näyttelijä joutui tekemään televisioon vetoomuksen, jossa hän painotti, että kyseessä on parodiahahmo eikä esikuva. Ihmiset, siis jotkut miehet, nimittäin alkoivat käyttää Archien herjoja työpaikoilla, kaupoissa ja kirjoitella niitä yleisönosastoille lehtiin siinä määrin, että koko Yhdysvaltojen olisi voinut luulla olevan muuttumassa läpirasistiseksi maaksi.

Persuilu ei siis ole mikään aivan uusi ilmiö. VALITETTAVASTI.

Tuosta katsottavaa persuille jouluksi:

https://www.youtube.com/watch?v=Z3HBR4r9r-g

Äänestä

Archien tytär oli hyvin seksikäs blondi, ei mikään muu sukupuolinen

Äänestä

"Arttuhan" toi Texasista vierailulle tulleiden Glorian ystäville kotoisan tunteen sillä heidän isänsä rähisivat samalla tavalla. Heidän isänsä toisaalta olisivat pitäneet "Arttua" kommarina siitä syystä kun asuu New Yorkissa.

Äänestä

Vävy poika edustaisi nykypäivänä wokelaisuutta, eli mielenvikaisuutta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

70-luvun sarjoja katselleet muistavat tuon äärivanhoillisen purnaajan lukuisine stereotypioineen. Tytär ja vävy koettivat häntä aina välillä sivistää, mutta persu pysyi persuna..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu