+ 5,4 astetta täälä eteläsuomessa näin "joulu"-päivänä keskiviikkona. Mites sisämaassa

Anonyymi-ap

vieläkö perähikiön perssuti kiistää ilmastonmuutosta .. . täälä ethelässähän on pari minikevättäkin ehtinyt olla ja sillä lailla ...purot tulvivat tällä hetkellä hulvattomina

31

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitään uutta auringon alla 🌞

      • Anonyymi

        jokos pohojanmaan tuluvaat alako hellittää


    • Anonyymi

      Pimiää synkkää syksyä on näin talven keskellä .

    • Anonyymi

      Kärsi !

    • Anonyymi

      Nautin ilmastonmuutoksesta täysillä. Huomenna sähkö max 0,5 senttiä /kwh. Voisi olla myös -40 ja euron kilowatti.

    • Anonyymi

      Voi sinua torveloa.

    • Anonyymi

      Lämpöasteita on ja viimeisetkin lumet sulavat.
      Potkurilla ei voi ajaa, pitää olla pyöräpotkuri.

    • Anonyymi

      Tällä hetkellä +1 täällä Keski-Suomessa. Ai niin, ettekös te ilmastohihhulit viime tammikuussa julistaneet että "sää ei ole ilmasto"? 🤣

      • Anonyymi

        >> "sää ei ole ilmasto"

        kerro, missä ja milloin menee raja, puhutaanko säästä vai ilmastosta !

        Kyllä nyt voidaan täysin puhua ilmastosta ja sen muutoksesta, koska tällaisia "säitä" ei näillä leveysasteilla ennen (sanotaan vaikka koko mittaushistoria) ole koettu paitsi juuri 2000-luvulla.
        Edellinen merkittävä tapahtuma ajoittui talveen 2019-20, jolloin koettiin kapitalistien järjestelmäromahdus. Ko. talvena ei eteläiseen suomeen tullut lunta laisinkaan eikä Säkylän pyhäjärvi jäätynyt laisinkaan koko talvena.

        Kyllä, meidän on hyvä erottaa ilmaston muutos ja paikalliset säätilat toisistaan. Yksi pakkanen ei sitä tee, jatkuvat vesisateen talven kylmimpään aikaan kyllä tekee.

        Kyllä pölkkypäänkin luulisi tämän tajuavan mutta se on sitä perähikiön persujen inttämistä, ei mitään muuta .


    • Anonyymi

      Talvi tulee tammikuussa.

    • Anonyymi

      Punaperssuti ei ymmärrä, että talvi tulee Etelä-Suomeen vasta tammikuun puolessavälissä, jos tulee. Lumettomat jä lämpimät talvet eivät ole harvinaisia etelän rannikolla.

      Ilmastohysteerikot ryömivät koloistaan aina kun ilmat vähän lämpenee. Pakkasta he eivät kestä lainkaan.

      • Anonyymi

        >>Lumettomat jä lämpimät talvet eivät ole harvinaisia etelän rannikolla.

        Perssutin ei pitäisi arvailla, sillä lumettomat talvet ovat erittäin harvinaisia etelärannikolla. Vain yksi sellainen on koettu, viisi vuotta sitten, kuten tuosse ylempänä on kerrottu.

        Ilmastonmuutosta vai pitäisikö sanoa, kapitalistista kaasutusta kovimmillaan. Se panee juoksmaan kovempaa, kun porrrrvari lopputilejä jakaa.


    • Anonyymi

      Joskus 80-luvulla ihmeteltiin, kun jouluaattona aallot löivät Lauttasaaren rantaan ja uuden vuoden päivänä oli Koivusaaren edustalla purjehtijoita.

    • Anonyymi

      Kuka pakkasta ja lunta kaipaisi 🏖 🏕

    • Anonyymi

      Älkää valittako , hyvä jos ilmasto lämpenee meillä muutamia asteita.

    • Anonyymi

      Persvajakkivasurilla se menee joulupyhätkin palstalla itkiessä, vuodesta toiseen.

    • Anonyymi

      Sama lukema vielä tapanina, 26.12.24 ja lumen alta jo pälvet paistaa, toki auraukinokset vielä valkoisena loistaa.

      Tämä on sitä ilmastonmuutosta parhaimmillaan ja konkreettisimmiillaan. Selvimmin muutos näkyy juuri pohjoisilla leveyspiireillä, jossa keskilämpötilat ovat 5-10 astetta korkeammat.
      Mutta täälä pohjoisessahan se KAASUTUSKIN on kiivainta !

      t. haans.sea

      • Anonyymi

        Etelä-lapissa tapanina jopa + 6 astetta ! Ajankohdan keskiarvoon nähden yli 10 astetta korkeampia lukemia !!!!!
        Mutta tosiaan, ilmastonmuutoksen ( =kapitalistisen kaasutuksen) suurimmat vaikutukset ovat juuri pohjoisessa, kuten edellä todettua !

        Päiväntasaajalla kosteus ja meri rajaa lämmönnousun niin, että 30 ei juuri paljoa ylity.
        Tosin sieleä ei ole saastuttajiakaan, nehän ovat pohjoisessa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etelä-lapissa tapanina jopa 6 astetta ! Ajankohdan keskiarvoon nähden yli 10 astetta korkeampia lukemia !!!!!
        Mutta tosiaan, ilmastonmuutoksen ( =kapitalistisen kaasutuksen) suurimmat vaikutukset ovat juuri pohjoisessa, kuten edellä todettua !

        Päiväntasaajalla kosteus ja meri rajaa lämmönnousun niin, että 30 ei juuri paljoa ylity.
        Tosin sieleä ei ole saastuttajiakaan, nehän ovat pohjoisessa

        Eipä nyt höpistä harvinaisuudesta.
        Joulun seudulla on melkein joka vuosi vesikelit etelälapissa.
        Jäänyt mieleen eräs vuosi joskus 20v sitten, valettiin 30 asteen pakkasessa eräs holvi ja joulun jälkeen satoi vettä.
        Minä tiesin tuon vesikelin tulon kun se tulee lähes joka vuosi, niin viime vuonna, niin tänä vuonna ja takuu varmasti ensi vuonnakin.


    • Anonyymi

      Olisi vaan kiva, jos lumet ja jää lähtisi pois Etelä-Suomesta. Silloin olisi kiva kävellä 🚶‍➡️🚶‍♂️‍➡️

    • Anonyymi

      Aloittajaa ihmetyttää kun ei pääse etelä-suomessa dieselillä lunta sulattamaan ja mereen ajamaan. Kyllä se onkin niin ekologista luminen talvi etelässä.
      Miksi näitä ei tehdä sitte lapioilla ja ihmisillä?

      • Anonyymi

        Jos palkat puolitetaan niin jokaiselle löytyy töitä kun niitä ei silloin kannata koneilla tehdä.
        Tai nostetaan yhtiövastikkeita ja kunnallisveroa jotta voidaan maksaa työntekijöiden nykyisiä palkkoja.
        Vai otetaanko velkaa jotta voidaan työllistää ja lapset saavat sitten rakaista tuon velkaongelman, pääasia että nyt saadaan ostella kaikkea kivaa ja asua missä haluaa.


    • Anonyymi

      on sulla huono muisti, jo 2020 tammikuussa oli kuun puoliväliin täysin lumetonta Oulua ja Kajaania myöten, ei edes ensilunta ollut tullut, sen jälkeen lunta ja pakkastakin onkin piisannut joka talvi.

      Vuonna 1989 joulun aika oli ihan yhtä musta kuin nyt, vettä satoi ja lämpöä piisasi. Moni muukin talvi ollut etelässä vähäluminen ja lämmin jo aikaa sitten, välillä taas lunta piisaa ja arvaa miksi, no jos meri ei jäädy, niin kosteus muuttuu lumisateeksi, yllätys?

      Tunge ne vihreet aatteesi syvälle hanuriisi ja lopeta vouhkaaminen. Luontokato taas johtuu jättifirmojen luontoa tuhoavasta toiminnasta, mene niille nillittää.

      • Anonyymi

        Taidat heitellä palturia lonkalta, kuten ilmasto-denialistit aina tekeekin, koska se ymmärrys ei riitä.

        Kylmin paikka 1989
        Kuusamo Kiutaköngäs -37,4 1.1.1989

        vesisateet ei todennäköisiä noihin aikohin etelämpänäkään
        t. haans


    • Anonyymi

      Keskilämpötila joulukuussa oli 50 vuotta sitten esim. Turussa 0,7 astetta vuonna 2024 -4,7 astetta.

      Tilastojen mukaan on kylmennyt.

      • Anonyymi

        Mistäs etukäteen tiedät 2024 keskilämpötilan?


    • Anonyymi

      Onneksi muuttuu lämpöisempään suuntaan. Olisi aika paha jos muuttuisi kylmempään suuntaan.

    • Anonyymi

      Kun ensi viikolla alkaa pakkaset, sitten aloittaja-uuno kommentoi varmaan sen olevan säätä.

    • Anonyymi

      "joulu" tuli ja LUMI SULI, niin siin kävi eteläsuomes, sano persesuti, mitä tahans

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Talven ongelmat alkavat 🥶❄️☃️

      "Hyvin lauhasta jouluviikosta hypätään tavanomaista kylmempään tammikuun alkuun. Lumipyryt ja kipakat pakkaset ovat ajoittain mahdollisia eteläisintä Suomea myöden"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      162
      9704
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7455
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7357
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7326
    5. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7259
    6. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      7208
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6652
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6486
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5710
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5495
    Aihe