Meinataanko yhteiskunta hävittää?

Anonyymi-ap

Itse ainakin pysyn luterilaisessa kirkossa. Ei ainakaan mikään muu tule tilalle. Ainakin hautausmaat ovat kirkon pitämiä, joten oleellinen tehtävä siinä.

Kirkko voisi tehostaa esim. ruoka-apua ja suojia, jos kodittomia on. Jossa voi yöpyä ja saa jotain ruokaa.

10

281

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse en ole paljoa käynyt tilaisuuksissa, mutta Pyhä Ehtoollinen on ollut niinä kertoina kun olen käynyt ainutlaatuinen kokemus. Kristus elää Pyhässä Ehtoollisessa ja tulee varmuus hän on ylösnoussut.

      Usein olen kritisoinut kirkkoa vanhaksi ja paikoilleen jämähtäneeksi mutta myös uudistuksia kuten naispappeutta ja kuitenkin sen keskellä olen tavannut kaikkein mielenkiintoisimmat, ihanimmat ja arvollisimmat persoonat. Jokainen jumalanpalveluksissa käyvä on sävyisä ollut kuin vain voi olla.

      Kun kerran kirkko on sellainen löytää sinne tiensä ennemmin tai myöhemmin jokainen jota utopistinen ihanneyhteiskunta ja sen rakentaminen kiehtoo. Vaikka siihen kuluisi paljonkin aikaa vielä.

      • Anonyymi

        Joku voisi sanoa että Neuvostoliiton kommunismi osoittaa muuta. Kommunismi oli islamia käytännön läheisenä. Jopa Sudanin Mahdi kehotti kannattajiaan liittymään siihen jos muu ei ollut mahdollista. Islamillakin on paljon Utopioita yhteiskunnan rakentamiseksi ei pelkästään Kristuksella. Kommunismi oli myös jossain määrin toteuttamassa Gnostilaista käsitystä että sadan vuoden välein tulee uusi taivas, uusi maa ja Uusi Aadami eli uusi ihmisrotu. Sosialistit muistuttavat ulkonäöltään usein toisiaan ollen kuin uusi ihmisrotu.

        Kristuksen ja islamin lisäksi myös muilla uskonnoilla on omat Utopiansa. Mutta Kristus on kaiken perusta myös islamin ja Intian uskontojen. Ja kuten jo mainitsin se utopia joka on Kristus perustuu kristillisen ihmisen sävyisyyteen ja persoonaan eikä niinkään ulkoisiin puitteisiin.

        Kun etsitään yhteiskuntaa joka koostuu ihmisjoukosta eikä infrastruktuurista niin Kristillinen Väki on huipulla sävyisyydessä ja muissa ominaisuuksissa.


    • Anonyymi

      Hautaustoimi, väestökirjanpito, avustustoiminta jne. ovat kaikki yhteiskunnan tehtäviä, jotka pitäisi vapaasti kilpailuttaa.

    • Anonyymi

      Siinä menisi rikkaille sekin raha.

    • Anonyymi

      Yhteiskunta mieluummin, kuin roistot.

    • Anonyymi

      Miten joku muu tulisi tilalle? Ateisti on yleensä se vaikein käännytettävä. :D

      Mitä tärkeää on hautausmaiden ylläpidossa? En ole koskaan ymmärtänyt mätänevien ruumiiden palvontaa. Täyttä resurssien ja hyvän maa-alan haaskausta.

      Miksi ruoka-apuun tarvitaan erillistä organisaatiota? Yhteiskunta voisi järjestää kodittomille patjamajoituksen sosiaalitoimen palveluna.

    • Anonyymi

      Hyvä. Luterilainen kirkko on Pohjoismaissa tärkeä historiallinen, yhteikunnallinen, kulttuurinen sekä hengellinen instituutio. Se ei ole täällä merkityksetön edelleenkään. Kymmenen käskyn periaatteille on lainsäädäntö ja arvomaailma täällä rakentunut.

      Jeesuskaan ei käskenyt seuraajiaan hylkäämään juutalaisuutta.

      Hyvä idea. Toki myös valtion vastuulla on saada kodittomuus poistettua yhteiskunnasta. Kolmannen sektorin edustajat ja kirkko omalta osaltaan toki tekevät myös hyvää työtä ongelman eteen.

      Voimia!

      • Anonyymi

        Nykyinen luterilainen kirkko potkisi suvaitsemattoman Jeesuksen ja apostolit pihalle ensi töikseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyinen luterilainen kirkko potkisi suvaitsemattoman Jeesuksen ja apostolit pihalle ensi töikseen.

        Jeesus kohtaa henkilökohtaisesti jokaisen. Edelleen Hän vuorollaan puhuttelee jokaista ja tarjoaa pelastusta. Voimia!


    • Kirkko ja valtio ovat erkaantuneet toisistaan tuollaiset 150 vuotta. Ei tässä mitään syytä ole pelätä sen kehityksen jatkumista. Hautausmaissa voi tapakulttuuri mennä oikealta ohi eli tuhkan sirottelu yleistyy, tai sitten noita aletaan siirtää kunnille tai sote-alueille.

      Sehän nyt on aika selvää, että kirkkoon kuuluvien osuus tulee edelleen laskemaan tuollaista reilua prosenttiyksikköä vuodessa. Johtaahan sekin väistämättä muutoksiin, ei vuodessa eikä kahdessa, mutta vuosikymmenten mittaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1865
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      144
      1381
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1326
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      165
      1323
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1096
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      882
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      804
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      681
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      24
      635
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      625
    Aihe