Riippumaton venäläismedia Moscow Times uutisoi, että Kazakstanin lentokoneturma saattoi pudota venäläisjoukkojen ilmapuolustusjärjestelmän ammusten osuttua siihen.
Kazakstanilaiset tiedotusvälineet ovat kirjoittaneet kaasupullon räjähdyksestä turmakoneessa. Moscow Times kirjoittaa, että turmapaikalta otetuissa videoissa ja kuvissa lentokoneen pyrstössä näkyy reikiä, jotka muistuttavat ilmatorjuntaohjusten tai niistä peräisin olevien sirpaleiden jälkiä.
– Juuri tältä ilmatorjuntajärjestelmän aiheuttamat vauriot näyttävät, venäläinen sotabloggari Juri Podoljaka Telegramissa.
Podoljaka kiinnittää huomiota siihen, että samanlaisia reikiä näkyy myös koneen rungossa.
Moscow Timesin mukaan Venäjän ilmapuolustus torjui samoihin aikoihin drooni-iskua Tšetšenian alueella.
– Näyttää siltä, että lentokone otti osumaa toisesta Groznyiin kohdistuneen hyökkäyksen torjunnasta, Podoljaka kirjoittaa.
Kazakstanilaiset tiedotusvälineet ovat kirjoittaneet kaasupullon räjähdyksestä turmakoneessa. Moscow Times kirjoittaa, että turmapaikalta otetuissa videoissa ja kuvissa lentokoneen pyrstössä näkyy reikiä, jotka muistuttavat ilmatorjuntaohjusten tai niistä peräisin olevien sirpaleiden jälkiä.
– Juuri tältä ilmatorjuntajärjestelmän aiheuttamat vauriot näyttävät, venäläinen sotabloggari Juri Podoljaka Telegramissa.
Podoljaka kiinnittää huomiota siihen, että samanlaisia reikiä näkyy myös koneen rungossa.
Moscow Timesin mukaan Venäjän ilmapuolustus torjui samoihin aikoihin drooni-iskua Tšetšenian alueella.
– Näyttää siltä, että lentokone otti osumaa toisesta Groznyiin kohdistuneen hyökkäyksen torjunnasta, Podoljaka kirjoittaa.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Venäjällä on toki paljon kokemusperäistä kokemusta aseettomien siviililentokoneiden alasampumisesta alkaen suomalais lentokone Kalevasta v.1940
Korean Airin lento 007
"Korean Airin lento 007 oli Neuvostoliiton ilmavoimien 1. syyskuuta 1983 Japaninmeren yllä alas ampuma Korean Airin Boeing 747 -matkustajalentokone. Alun perin New York Citystä Souliin Anchoragen kautta matkalla ollut kone poikkesi vahingossa Kamtšatkan niemimaan yli Sahalinin saarelle ja joutui siten Neuvostoliiton ilmatilaan.
Neuvostoliiton ilmavoimien Suhoi Su-15 -hävittäjä ampui matkustajakoneen alas ohjuksella Moneronin saaren lähellä, kun hävittäjän lentäjä sai suoran käskyn johdolta. Kaikki 269 matkustajaa ja miehistönjäsentä saivat surmansa, mukaan lukien yhdysvaltalainen poliitikko Lawrence ”Larry” McDonald.
Välikohtaus hiersi entisestään Yhdysvaltain ja Neuvostoliiton välejä kylmässä sodassa ja herätti kansainvälistä pahennusta Neuvostoliittoa kohtaan"
https://fi.wikipedia.org/wiki/Korean_Airin_lento_007
Vaikuttaa siltä että Ukrainalaiset sissit kävivät ampumassa Venäjällä venäläisellä ohjuksella koneen alas ja juoksivat sitten kuin Viren takaisin kotiinsa.
Sarkasmi menee hukkaan täällä.
Mutta onhan se ihmeellistä että sota-alueilla, kuten venäjällä, edelleen lentää siviilikoneet.
-sp
Millä sota-alueella?
Kyseessä on lyhyt, 3 päivän erikoisoperaatio.
Venäläisen ilmatorjunnan vika kun eivät ampuneet alas kaikkia lintuja koneen tieltä.
venäläisyys on tappamista kokoaikaista
Suomalaisasiantuntijalta tyrmäys Venäjän lentoturmaselitykselle: "Ihan huuhaata"
– Lintutörmäys on ihan huuhaata. Eiväthän linnut lennä niin korkealla, missä ne ongelmat alkoivat
Asiantuntijan mukaan on kuvista käy kuitenkin selväksi varmasti se, että koneen takaosaan syntyneet reiät ovat peräisin koneen ulkopuolelta tulleista iskuista.
– Jos reiät olisivat syntyneet koneen sisältä tulleista iskuista, niin pintamateriaali törröttäisi ulospäin. Nyt reiät ovat kääntyneet sisäänpäin.
Eloonjääneiden mukaan lentokone yritti laskeutua Groznyiin kolme kertaa. Viimeinen yritys keskeytyi räjähdyksen ääneen.
– Siellä oli räjähdys. En sanoisi, että se olisi ollut koneen sisällä, koneen kyydissä ollut matkustaja sanoo Venäjän valtionmedia RT:lle.
Venälällä on kauheet tappamishalut ja aina ollut tappaja valtio.
Sotakiima ja tuhoamisvimma tuntuu venäläisillä olevan tällä hetkellä hirmuinen.
Hyvä että lentokoneen pilotit (he kuolivat molemmat) onnistuivat tuomaan koneen Kazakstanin puolelle. Venäjällä totuus olisi salattu ja koneen mustat laatikot tuhottu, mutta nyt on olemassa jonkinlainen mahdollisuus että tapahtumaa edes vähän selvitetetään.
Azerbaijanin hallituslähteet ovat vahvistaneet että Azerbaijan Airlines Embraer E190 koneen ampui alas venäläisten Pantsir-S ilmatorjuntajärjestelmä.
Ne ei rysäpöksyt saa alas sotilaskoneita, niin ampuvat siviilejä.
Humalassahan ne enimmäkseen ammuskelee.
Kuka muu sen olisi tuolla alueella alas ampunut?
No se vihainen lintuparvi niinkuin venäläiset taitavat vieläkin väittää.
Venäläiset jatkavat samalla linjalla pudotuksen suhteen. Peskov kertoi ettei Kreml ole kykeneväinen arvioimaan tippumisen syytä ennen virallista tutkimustulosta. Peskovilta kysyttiin onko hän tietoinen Azerien vaatimuksesta pyytää anteeksi pudotusta, Peskov kertoi olevansa tietoinen pyynnöstä mutta hänellä ei ollut asiaan mitään lisättävää.
Azerbaidžan keskeyttää Venäjän-lentoja – Kreml sanoo turmatutkinnan jatkuvan
Azerbaidžan keskeyttää lentoliikennettä Venäjälle. Aikaisemmin joulupäivänä Venäjälle lentänyt azerbaidžanilaiskone syöksyi maahan Kazakstanissa.
Tähän voi lisätä että myös Israel ja Kazakstan ovat keskeyttäneet joitakin lentoreittejään Venäjälle. Ainakin Tel Aviv-Moskova ja Astana-Jekaterinburg menivät tauolle.
Venäläiset propagandaviranomaiset julkaisivat "hauskan" videon jossa Moskovan ilmatorjunta ampuu alas (länsimaisen) Joulupukin poroineen ja rekineen taivaalta.
Tilanne ja ajantaju taas kerran venäläisillä kohdillaan. Tai no tuolla osoittavat vaan ettei ihmishenki merkitse heille yhtään mitään vaan on vitsin aihe.
Da, kreml.
Venäjä ammuskelee mitä sattuu.
Tosin välillä se myrkyttää ja räjäyttää.
Ilahduttavan vahvasti ovat useat venäjälle "ystävällistenkin" maiden lentoyhtiöt reagoineet laittamalla lennot venäjälle tauolle toistaiseksi.
Putin pyysi anteeksi Venäjän ilmatilassa tapahtunutta ”traagista tapahtumaa”, joka johti lentoturmaan
Kazakstanin lentoturma|Kremlin mukaan Azerbaijan Airlinesin matkustajakone yritti laskeutua Tšetšenian Groznyihin samaan aikaan, kun Venäjän ilmapuolustus torjui Ukrainan lennokkeja
Venäjän presidentti Vladimir Putin on pyytänyt anteeksi sitä, että joulupäivänä matkustajalentokoneen putoamiseen johtaneet tapahtumat sattuivat Venäjän ilmatilassa.
38 ihmistä kuoli, kun Azerbaijan Airlinesin matkustajalentokone putosi maahan joulupäivänä. Kone oli matkalla Azerbaidžanin pääkaupungista Bakusta Venäjälle kuuluvan Tšetšenian pääkaupunkiin Groznyihin. Kone putosi Aktaun kaupungin lähelle Kazakstanissa.
Putin on keskustellut turmasta Azerbaidžanin presidentin Ilham Alijevin kanssa puhelimitse, kertoo Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass. Keskustelun yhteydessä Putin pyysi Alijevilta anteeksi sitä, että koneen putoamiseen johtanut välikohtaus tapahtui Venäjän ilmatilassa.
Kremlin mukaan kone yritti laskeutua Groznyihin samaan aikaan kun Venäjän ilmapuolustus torjui Ukrainan lennokkeja.
”Vladimir Putin pyysi anteeksi sitä, että traaginen tapahtuma sattui Venäjän ilmatilassa, ja ilmaisi jälleen kerran syvän ja vilpittömän osanottonsa uhrien perheille ja toivotti pikaista paranemista loukkaantuneille”, Kremlin lehdistöpalvelu kertoi lausunnossaan venäläisen uutistoimiston Interfaxin mukaan.
Useat asiantuntijat ovat pitäneet Venäjän ohjuspuolustusjärjestelmän osumia todennäköisimpänä syynä Kazakstanissa pudonneen koneen turmaan.
Esimerkiksi uutistoimisto Reutersin haastattelema azerbaidžanilaisen tutkintaryhmän työn tunteva lähde kertoi, että alustavat tutkimukset näyttävät koneen jälkien viittaavan venäläiseen Pantsir S -ilmatorjuntajärjestelmään.
Venäjän ilmailuviranomainen ilmoitti tuoreeltaan joulupäivänä, että todennäköisesti lintuparvi aiheutti turman.