Suvullisen lisääntymisen valta-asema osoittaa, että eliöitä ei ole suunniteltu älykkäästi

Anonyymi-ap

Suvullinen lisääntyminen on valta-asemassa maapallon elokehässä. Jopa bakteerit tai amebat, jotka eivät varsinaisesti lisäänny suvulllisesti "vaihtavat" keskenään perintöaineista, niin, että sukupolvien myötä populaation geenit sekoittuvat ja syntyy uusia kombinaatioita. Erityisesti olosuhteiden muuttuessa uusista kombinaatioista on etua.

AINOA rationaalisesti peruste suvulliselle lisääntymisen valta-asemalla on se, että se mahdollistaa hyödyllisten geenimuotojen (mutaatioiden) rikasstumisen populaatiossa ja nopeuttaa populaatio sopeutumista eli evoluutiota. Jos mänty, kanttarelli, hauki tai hirvi olisi "suunniteltu älykkäästi" ja niiden perimä olisi "täydellinen", niin järkevä ("älykkäästi suunniteltu") lisääntymistapa olisi itsensä kloonaaminen. Suvullinen lisääntyminen vie paljon energiaa ja siitä pitää siis olla myös vastaava hyöty. Se hyöty on se, että suvullinen lisääntyminen mahdollistaa nopeamman evoluution.

8

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutaatiot heikentävät kelpoisuutta.

      • Anonyymi

        Tuo perustelematon möläytys ei liittynyt mitenkään avaukseen.
        Jos hyödyllisiä mutaatioita ei ole, niin sitä idioottimaisempaa on käyttää valtavasti energiaa siihen, että geenejä sotketaan uusiksi kombinaatioiksi seuraavassa sukupolvessa.

        Miksi kreationisteilta ei saa järkevää - tai edes avaukseen liittyvää - vastausta mihinkään?


      • Anonyymi

        Kretujen ajatuspaja ei lepää joulunakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kretujen ajatuspaja ei lepää joulunakaan.

        Kyllä ne ovat olleet kanveesissa jo 100 vuotta. Aina silloin tällöin vain tulee joku epämääräinen refleksi nykäisy.

        Tästäkin örinästä voisi kreationisti ruveta avaamaan, miksi sitten "älykkäästi" luotiin suvullinen lisääntyminen, jos se aiheuttaa vain harmia? Mutta en jää turhaan toiveikkaana odottamaan minkäänlaista selvitystä.

        Luulisi olevan helppo vastata kenen hyvänsä kreationistin näihin kysymyksiin, kun ei tarvitsisi muuta kun kysyä siltä luojalta.
        Ainakin itse jos on kysymys laitteesta, niin kysyn valmistajalta, ja saankin kattavan vastauksen.


    • Anonyymi

      "Älykäs suunnittelu" on sovittamattomassa ristiriidassa suvullisen lisääntymisen valta-aseman kansssa.

      Jos vaikkapa kanttarellin genomi olisi suunniteltu "täydelliseksi" olisi järjetöntä suunnitella ne käyttämään energiaansa suvulliseen lisääntymiseen, josta ei ole mitään hyötyä.

      • Anonyymi

        Evoluutio kehittää sellaista, mistä ei ole mitään hyötyä ja kelpoisuus huononee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Evoluutio kehittää sellaista, mistä ei ole mitään hyötyä ja kelpoisuus huononee.

        Evoluutio on prosessina lyhytnäköinen ja siksi monen populaation evoluutio on törmännyt ja tulee törmäämään umpikujaan. Siksi yli 95% kaikista maapallolla joskus eläneistä eliöistä on kuollut sukupuuttoon.

        Sukupuuttojen määrä ja laajuus on taas yksi asia, joka on sovittamattomassa ristiriidassa luomistarun ja "älykäs suunnittelu" -uskomuksen kanssa.


    • Anonyymi

      Taas kerran KONKREETTINEN havainto elollisesta luonnosta, joka on ristiriidassa luomisuskon kanssa ja johon kreationistit eivät osaa sanoa ENSIMMÄISTÄKÄÄN vasta-argumenttia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      108
      7765
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      368
      6860
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      77
      4229
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3939
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      202
      2408
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      26
      2118
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      75
      1937
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      19
      1823
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1690
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1687
    Aihe