Puolueista riippumatta tulisi rauhanliikkeiden nousta manalasta.  
Jotkut väittävät kropassa olevaan sotageeniin, eivätkä oleta rauhantyöllä mitään saatavaksi.
Voiko porvaria saada rauhan asialle?
44
602
Vastaukset
- AnonyymiKyllä voi. Niitä on Suomessakin ollut koko itsenäisyyden ajan. 
 Tämänkin sotakiihkovaihe on jo ohimenevää tavaraa. Sotaintoon hairahtuneet palailevat siviilielän piiriin.
 Otettakoon oppia ettei hairahduta uudelleen.
 Vihreät puolue taitaa olla mennyttä. Siellä oli kova sotakiihko. Vihreät tuhosivat kaiken hyvän mitä luonnon monimutkaisuuteen kuuluu. Terveet vihreät muuttavat luultavasti siviilielämää kunnioittavien puolueiden huomaan.
- AnonyymiNormaalit tavanomaiset porvarit eivät tue sotaa. Ehkä osa heistä saatiin sumutettua kolme vuotta sitten. Nyt he sanoutuvat irti erehdyksestään. 
 Kokoomus näyttää olevan suurin sotahaukka. Kokoomuksen varakkaammassa päässä löytyvät pahimmat sotajermut.- AnonyymiKokoomus sotii ihan mielellään koska sodan siivellä voidaan tehdä bisnestä ja vaurastua lisää. Rahvas lystin maksaa, ei porvari 
 
- AnonyymiKun porvari ei ole sotakiihkoinen, hän on normaali kansalainen. Tekee työtä, opiskelee eikä keksi valheita levitettäväksi. 
 Näissä keskustelufoorumeissa esiintyvät enimmäkseen sotaan ihastuneet porvarit. Sotaporvarit kasvattavat lapsistaankin usein sodan ihannoijaksi.
- AnonyymiEi voi porvari tykkää sotia ja alistaa aina - AnonyymiSun aivot kyllä tarvitsevat kunnon aivopesun. 
 
- AnonyymiKyllä voi. Tuhannet heikäläiset toimivat aktiivisesti sotaa vastaan. He haluavat maailmasta rauhan tyyssijan. 
 3-4 tänne kirjoittelevaa porvaria vaati itku suussa oikeutta sotaan, tappaa ja tuhota. On hirvittävää lukea heidän tekstejään.- AnonyymiKyllä punikit ovat kovia valehtelemaan. 
 Olen porvari ja antipunikki, enkä tunnista itseäni em ,,,mutta ukrainalaisille taistelijoille ja koko kansalle täystuki ja voimia taistella oikean asian puolesta.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kyllä punikit ovat kovia valehtelemaan. 
 Olen porvari ja antipunikki, enkä tunnista itseäni em ,,,mutta ukrainalaisille taistelijoille ja koko kansalle täystuki ja voimia taistella oikean asian puolesta.Mene porvarin nulikka sitten Ukrainaan taistelemaan, äläkä huutele täällä täystukea. Tyypillinen kaksilla rattailla ajava porvari 
 
- AnonyymiKokoomus-Perussuomalaiset-Vihreä liitto hurahtivat kokonaan sotakoneiston tukijoiksi. Suomea ja Eurooppaa viedään sodan tielle. - AnonyymiSulla on väärä suunta, Venäjä on vienyt Euroopan sodan tielle Ukrainassa. 
 
- AnonyymiNäyttää Kokoomuksen edustajat mainostavat sotaa keskustelupalstoilla. Aikamiehet ja kouluja käyneet riekuvat sodan puolesta. Ihmeellistä mutta totta. 
 Saattaa olla niinkin että orpolaiset ovat sotaintoisempia kuin purralaiset.
- AnonyymiKyllä porvari hyvinkin olla mukana rauhanliikkeessä ja onkin. 
 Se olisi surkea tilanne jos kaikki suomalaiset porvarit kalistelisivat kiväärin perää.
 Porvareissa on paljonkin kansalaisia rauhan asialla ja niin pitää ollakin.
 Ajatelkaa, jos kaikki Euroopan porvarit nousisivat sotajalkaan toisiaan vastaan. Maalaisjärki jo sanoo, että valtioiden välillä tulee olla neuvottelumekanismi.
- AnonyymiPorvarius edustaa politiikassa tiettyä yhteiskunnallista toimintaa. 
 Kapitalistiluokka luetaan sellaiseksi jonka toimeentulo hoituu lisäarvon mukana.
 Porvarisluokka on suurikokoinen.
 Kapitalistiluokka pienilukuinen mutta valtiossa määräävä väestön osa,- AnonyymiPorvareita on joukottain rauhanliikkeissä. 
 Ukrainan sodan tiimoilta johtavat porvarit pakottavat puolueidensa jäseniä vaikenemaan tai parjaamaan vain yhtä osapuolta.
 Kokoomus on ottanut omakseen viime kuukausina periaatteettoman parjauksen.
 Toimivat kuin vihaiset lapset.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Porvareita on joukottain rauhanliikkeissä. 
 Ukrainan sodan tiimoilta johtavat porvarit pakottavat puolueidensa jäseniä vaikenemaan tai parjaamaan vain yhtä osapuolta.
 Kokoomus on ottanut omakseen viime kuukausina periaatteettoman parjauksen.
 Toimivat kuin vihaiset lapset.Taas tuli hömppälyyliltä oikea aivopieru. 
 
- AnonyymiMikä olisi muka parempi bisnes kuin sota?Pieni n.5% rikkain väestönosa on vastuussa sodista,ei loppuosa väestöstä,mutta hyötyjät ovat nämä ökyrikkaat! - AnonyymiItsenäisyyttään puolustavaa kansaa ei pidä syyllistää sodasta, kun hyökkääjä on 
 aggressiivinen sotavaltio.
 Suomi hyötyi aikoinaan kun kansa taisteli Suomen itsenäisyyden puolesta.
 Hömppälyyli saa pitää mölyt mahassaan.
 
- AnonyymiPorvaripuoluetta äänestävä voi hyvinkin olla rauhan asialla ja heitä onkin. Loppujen lopuksi fanaattisia sotahirmuja on vähän. 
 Ukrainan sodan kulku on mielenkiintoinen. Ensin nousi valtava sotahuuma. Nyt siitä ei ole jälkeäkään paitsi muutamaa natsia.- Anonyymi"Sotahirmuja" jos ei ollenkaan, suomalaiset ovat rauhaa rakastava kansa ja haluavat elää rauhassa. 
 Suomalaisten selvä enemmistö antaa tukensa Ukrainan taistelijoille.
 Sotahurmaa ei ole koskaan suomalaisissa ollut, silloin ollaan taisteltu kun on ollut välttämätöntä,, ja hyvin ollaan selvitty.
 Samaa toivotaan ukrainalaisille.
 
- AnonyymiSuuret joukot porvareissa ovat rauhaa rakastavia suomalaisia. 
 Ällöttävällä sotapropagandalla heitä pelotetiin nurkkaan. Monien asioiden tultua ilmi, kansalaiset ovat päässeet irti järjettömän sodan alta.
 Yhä enemmän lauletaan laulua; rauha parempi ois.- AnonyymiSkp::n "rauhanlaulut" valuvat Putinin sota-alttarille palvelemaan sotahullun diktaattorin mielettömiä tavoitteita. 
 Silloin taistellaan kun on tarvetta taistella oikean asian puolesta, kun sota loppuu tulee rauha, toivotaan oikeudenmukaista rauhaa.
 
- AnonyymiRehti työtä tekevä porvaripuoluetta äänestävä tekeekin rauhantyötä. 
 Ääriporvarit venkoilevat sodan puolesta. He eivät sääli omia eikä toisen menetyksiä.
 Rikas ja köyhä ovat tervetulleita astua sotajunkkareiden varpaille.
 Sadat tuhannet ukrainalaiset nuoret valitsivat sodan vastaisuuden ja pakenivat ulkomaille mm. Suomeen. Myös Venäjältä nuoria pakeni muille maille.
 Sotaporvarismi ei ole ennen nähnyt näin suurta sodanvastaisuutta kuin nyt.- AnonyymiUkrainalaisia sotaa pakenevat miehet tuntevat piston sydämessään kun ovat poissa puolustamasta maataan, tietävät tekevänsä väärin muita kohtaan, kehtaavatko enää palata maahansa kun muut ovat taistelleet Ukrainan itsenäisyyden puolesta. 
 Venäjämieliset ovat asia erikseen heitäkin on, ovat kai menneet Venäjälle.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ukrainalaisia sotaa pakenevat miehet tuntevat piston sydämessään kun ovat poissa puolustamasta maataan, tietävät tekevänsä väärin muita kohtaan, kehtaavatko enää palata maahansa kun muut ovat taistelleet Ukrainan itsenäisyyden puolesta. 
 Venäjämieliset ovat asia erikseen heitäkin on, ovat kai menneet Venäjälle.Voidaanko olettaa että Ukrainan sodan päätyttyä valtiollinen poliisi etsii paluumuuttajista sotapakolaiset ja asettaa ne vuosikausiksi vankilaan. 
 Ukrainasta pakeni sotaa n. 10 miljoonaa kansalaista. Sotaan kelpoisia nuorukaisia saattoi olla niistä miljoona. He vastustivat sotaa jaloillaan.
 Suomi varmaan antaa heille turvapaikan? Eikö niin? Vai rupeatteko parjaamaan heitä.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Voidaanko olettaa että Ukrainan sodan päätyttyä valtiollinen poliisi etsii paluumuuttajista sotapakolaiset ja asettaa ne vuosikausiksi vankilaan. 
 Ukrainasta pakeni sotaa n. 10 miljoonaa kansalaista. Sotaan kelpoisia nuorukaisia saattoi olla niistä miljoona. He vastustivat sotaa jaloillaan.
 Suomi varmaan antaa heille turvapaikan? Eikö niin? Vai rupeatteko parjaamaan heitä.Syyrian naapurimaihin on YK:n mukaan paennut 5,5 miljoonaa syyrialaispakolaista, joista Turkkiin on paennut noin 3,3 miljoonaa syyrialaista. Lisäksi 1,3 miljoonaa syyrialaista on paennut muualle, lähinnä EU-alueelle. Esimerkiksi Saksassa asuu yli 850 000 syyrialaista turvapaikanhakijaa. 
 Tämä on eräs sodan esimerkki, joka edustaa raakuutta. Lähi-idän valtiot ovat kaikki porvarillisia valtioita. Rikkaat natomaat vievät sotaa jo ennestään sotahaluisten luo mutta keräävät varallisuutta muslimeja ryöstäen.
 Kannattaako? Onko se inhimillistä.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Voidaanko olettaa että Ukrainan sodan päätyttyä valtiollinen poliisi etsii paluumuuttajista sotapakolaiset ja asettaa ne vuosikausiksi vankilaan. 
 Ukrainasta pakeni sotaa n. 10 miljoonaa kansalaista. Sotaan kelpoisia nuorukaisia saattoi olla niistä miljoona. He vastustivat sotaa jaloillaan.
 Suomi varmaan antaa heille turvapaikan? Eikö niin? Vai rupeatteko parjaamaan heitä.Sotaa paenneet miehet saavat kantaa häpeänsä itse jos kehtaavat enää palata takaisin synnyinmaahansa jota omat isät ja veljet ovat puolustaneet roistovaltio Venäjää vastaan. 
 Ei ole helppoa heilläkään kantaa syyllisyyttä lopun elämäänsä joka varmasti vaivaa jokaista sotakarkuria, isänmaa on kuitenkin kaikille isänmaa.
 Kommunisteilla ei olekaan mitään isämaata olemassakaan.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sotaa paenneet miehet saavat kantaa häpeänsä itse jos kehtaavat enää palata takaisin synnyinmaahansa jota omat isät ja veljet ovat puolustaneet roistovaltio Venäjää vastaan. 
 Ei ole helppoa heilläkään kantaa syyllisyyttä lopun elämäänsä joka varmasti vaivaa jokaista sotakarkuria, isänmaa on kuitenkin kaikille isänmaa.
 Kommunisteilla ei olekaan mitään isämaata olemassakaan.Sotaisia aikuiseksi kasvaneita on vaikea saada rauhantyöhön. He olettavat, että sankaruus on tappaa sodassa laillisesti. 
 Näistä osa saattaa kasvaa väkivaltaisiksi. Nuorten väkivaltaisuus on kasvanut. Osasyynä on olemassa olevien sotien väkivaltaisuus.
 
- AnonyymiPorvareita tulee saada rauhantyöhön. Ilman heitä sodat jatkuvat ikuisesti. 
 Vain murto-osa porvaripuolueita kannattavista on sotahurmioinen.
 Kaikissa valtioissa väestön enemmistö haluaa elää rauhan maailmassa.
 Ukrainassa sodan alettua suuret joukot nuorisoa karkasi ulkomaille sotaa pakoon. He eivät halunneet tappaa vierasmaalaisia eikä eikä muutenkaan osallistua sotatoimiin.
 Ehkä tästä lähtee yleismaailmallinen sodanvastainen liike.
 Valtioiden sotalait kumotaan ja kauppaa käydään ympäri maailmaa ilman aseita.- AnonyymiMitäpäs jos tasapuolisuuden vuoksi toveri tekee vielä samanlaisen vertailun ja tarinankerronnan venäjän porvareista ja heidän halustaan rauhantyöhön? Siis omassa maassaan, äiti-venäjällä? 
 Vai onko todella niin että toverin mielestä venäläiset porvarit ja varsinkin oligarkit ovat niitä parempia porvareita ja parempia oligarkkeja?
- AnonyymiMuista toveri, sodat loppuvat maailmasta sitten kun ihmiskunta häviää pois kokonaan maailmasta. 
 Demokratiaa vahvistamalla, tehdään hyviä rauhansopimuksia se on paras tie saavuttaa rauhaa maailmalle.
 Sodat tulevat vähenemään mutta eivät koskaan loppumaan.
 
- AnonyymiVenäjän porvarien tulee ilman muuta tulla rauhantyöhön mukaan. Ei se vetele olla heilläkään sotajermu. Koko maailma täytyy saada vapaaksi sodan hurmoksesta. 
- AnonyymiVain Suomessa äärimmäiset sotaporvarit olettavat sodan olevan ainaisesti ja ihmiskunnan sitä itsen tahtova. 
 Käsityskanta on fasistinen. Ei yhtään vähempää. Niinpä tuleva maailma katkoo sodan kahleet ja fasismin lokalammikkoon.- AnonyymiSuomessa ei ole sotaporvareita, yhtään ei ole tullut vielä vastaan. 
 Venäjällä niitä on, koko valtiohan on läpeensä militaristinen fasistinen sotavaltio.
 Kommunisti ei halua myöntää, että nyt on käynnissä taistelu demokratian puolesta fasismia vastaan.
 
- AnonyymiSuomessa on satoja tuhansia porvareita äänestäviä, jotka eivät kannata sotaa ristiriitojen selvittäjäksi. 
 On väärin sanoa, että kaikki porvarit olisivat sotahaukkoja.
 Persupuolue ei ehkä hyväksykään rauhanomaisia kansalaisia mutta se lienee ainoa sotahumioistunut.- AnonyymiEimutta toverihan laukoo ihan paskoo sotaporvarihan on tuossa nurkan takana moskovassa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Eimutta toverihan laukoo ihan paskoo sotaporvarihan on tuossa nurkan takana moskovassa. Mistä tietää varmuudella, että kirjoittaja on fasisti? 
 Seikka on yksinkertainen. Hänellä menee pakulat ja tai kosteat takamuksiin.
 Eräs holokaustin kieltänyt sotaporvari kertoi idean. Hän ei hoksannut, että paljastui itse märkähousuiseksi natsiksi.
 
- Me porvarit ollaan aina rahan asialla.💰🕊️👍 - AnonyymiRahan perässä juokseminen tuo rahaa yhteiskuntaan siitä hyötyvät kakki. 
- Anonyymi kirjoitti:- Rahan perässä juokseminen tuo rahaa yhteiskuntaan siitä hyötyvät kakki. - Aamen. Siitä hyötyy kakki.💩 
 
- AnonyymiOrpo ja persunketkaleet tekevät kaikkensa rikkaiden lymyilevän omassa kastissaan ja työläisten kaukana heistä. 
- AnonyymiMaailma on tehnyt rahantyötä vuosisatoja mutta heikoilla tuloksilla. Aikaisemmin aineelliset tuhot olivat paljon pienemmät- 
 Nyt maailman olemassaolo on kokonaan vaarassa. Tuhoaseet ovat mittavat.
 Puoluekannasta ja kansallisuudesta riippumatta rauhantyötä tarvitaan entistä enemmän.
 Ukrainan sodan kulut ovat yli biljoonan euron.
 Suomessa enää pieni ydinryhmä natsismiin kallistuneita kannattaa armeijoita ja sotaa.- AnonyymiKyllä Suomen kansasta enemmistö kannattaa puolustusvoimia. 
 Suomen kansa on puolustustahtoista kansaa, mutta ei kannata hyökkäyssotaa.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kyllä Suomen kansasta enemmistö kannattaa puolustusvoimia. 
 Suomen kansa on puolustustahtoista kansaa, mutta ei kannata hyökkäyssotaa.Sodan kannatus täytyy laskea lähelle nollaa. Muutama sotahurtta pysynee kauan tapetilla. 
 Reilut porvarit ovat yhtä rehtejä rauhan kansalaisia kuin vasemmistolaiset.
 Aloitetaan yhdessä ihmiskunnan kääntäminen rauhan tielle. Kyllä se onnistuu.
 Sotahurtat katoavat rauha tulee maahan.
 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset737814
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti895717
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut403855
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät283271
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi403189
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112965
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään202906
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962805
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422800
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu892614