Mauno Suuri teki selväksi että yhdelläkään puolueella ei ole Moskovan takaamaa mandaatti paikkaa hallitukseen kuten maalaisliitolla oli kekkosdiktatuurin aikana.
Eläköön Honkaliitto!
Kevään 1987 hallitusratkaisusta
21
226
Vastaukset
- Anonyymi
"Suomisen elämäkerta kertoo joukon tapahtumia maalis–huhtikuulta 1987, jolloin kokoomusjohtajalle alkoi vähitellen kirkastua presidentti Koiviston kuviot porvarihallituksen murskaamiseksi.
Suomiselle asiasta vihjaisi ensiksi tämän niin sanottu kotiryssä Felix Karasev aamupalalla 24. maaliskuuta. Suominen oli puhunut, että Suomessa olisi pian porvarihallitus, ja Karasev paljasti Suomiselle aivan toista.
– Mutta Ilkka, Moskovassa kerrotaan ihan toista. Suomeen on tulossa sosiaalidemokraattien ja kokoomuksen hallitus, Karasev oli todennut Suomiselle."
Ei tarvinne enempää kertoa.Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
Katkeraa on maalaisliitolle vielä liki 40 vuoden jälkeen.
Arkadia seura johon kuului demareita ja kokoomuslaisia oli pohjustanut hallitusyhteistyötä jo 1980-luvun alusta alkaen.
- Anonyymi
Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
Katkeraa on maalaisliitolle vielä liki 40 vuoden jälkeen.
En tiedä maalaisliitosta. Minulle tuo nostaa vienon hymyn huulille. Mauno oli niin koominen.
- Anonyymi
Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
Arkadia seura johon kuului demareita ja kokoomuslaisia oli pohjustanut hallitusyhteistyötä jo 1980-luvun alusta alkaen.
Panes pilkut paikalleen!
- Anonyymi
Säälittävä viritelmä koko Honka-liitto. Olisi onnistuessaan johtanut sekamelskaan.
Ossi, oikea SOTILAS - Anonyymi
koiviston tunaroiti tuli kalliiksi,samoin 2019-23 poseeraus hallitus!
- Anonyymi
Mauno Suurikin käsitti vasta ensimmäisen presidenttikautensa lopulla, että maalaisliitolla ei tule olla mandaattipaikkaa hallitukseen.
- Anonyymi
Honkaliitto oli paljon aikaisemmin kuin 1987!
- Anonyymi
Mutta persutrolli, mites tää liittyy palstan aiheeseen?
Älä amis sekaannu aikuisten keskusteluihin. Keskity vein kiristämään muttereita.
Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
Älä amis sekaannu aikuisten keskusteluihin. Keskity vein kiristämään muttereita.
Ja vielä amis. Nyt saat luvan kertoa mikä liittyy pastan aiheeseen?
Tuhannetta kertaa laittamasi spämmit n uorisosäätiöstä ja Sipilästä?
Sori vaan painit nyt väärässä sarjassa.- Anonyymi
Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
Älä amis sekaannu aikuisten keskusteluihin. Keskity vein kiristämään muttereita.
Kommunisti, Kommunisti, Kommunisti...
- Anonyymi
Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
Ja vielä amis. Nyt saat luvan kertoa mikä liittyy pastan aiheeseen?
Tuhannetta kertaa laittamasi spämmit n uorisosäätiöstä ja Sipilästä?
Sori vaan painit nyt väärässä sarjassa.Mutta persutrolli, eikös tämä olekaan Suomen Keskustan palsta?
Siis persutrolli, en todellakaan ole "amis", mutta ihmettelen suuresti, miksi suomen keskustan palsta on tarkoitettu ainoastaan muutaman trollin yksityispalstaksi, jonka päätarkoitus herjata, haukkua ja varsinkin solvata!! Anonyymi kirjoitti:
Mutta persutrolli, eikös tämä olekaan Suomen Keskustan palsta?
Siis persutrolli, en todellakaan ole "amis", mutta ihmettelen suuresti, miksi suomen keskustan palsta on tarkoitettu ainoastaan muutaman trollin yksityispalstaksi, jonka päätarkoitus herjata, haukkua ja varsinkin solvata!!Itsehän sinä amis herjaat ja solvaat persutrolleksi.
Ja kyllä tämä on meidän yksityispalsta. Jos ei miellytä perusta oma palsta.
Jos kevään 1987 hallitus ratkaisu ei liity pastan aiheeseen kerro amis mikä liittyy?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887
