SANOKAAPAS!!!

JOS KIRKKO EI PIDÄ RAAMATTUA JUMALAN SANANA JOTA TULEE TOTELLA!!!

NIIN MISTÄ SE OPPINSA AMMENTAA???!!!???
52338
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

SETALTA!

1Äänestä

Raamatun tarinat ovat edelleen kirkon opetuksen taustalla, joten sieltä ammennetaan nykyisin. Sitten jos tuo loppuu, niin voi olla, että katsotaan Suomi24:stä, koska viisaus asuu täällä.

Äänestä
  • Aika vuotavalla kauhalla ammennetaan...

    Äänestä

  • Pikku lisäyksenä vielä, että etenkin juuri niiltä jotka kuuluvat erilaisiin nurkkakuntiin jossa on naristu kirkon toiminnasta 60- luvulta lähtien.

    Äänestä

  • Tolkun.Ihminen kirjoitti:

    Pikku lisäyksenä vielä, että etenkin juuri niiltä jotka kuuluvat erilaisiin nurkkakuntiin jossa on naristu kirkon toiminnasta 60- luvulta lähtien.

    Kirkon opetus juutalaisella uhrikultin syntiopilla on koko kirkollisella kentällä. äsmälleen samanlainen, mutta säätämistä löytyy joka suuntaan, mutta ei ensimmäistäkään uskovaista totuuden puhujaa - vain pienempiä tai suurempia valehtelijoita.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Aika vuotavalla kauhalla ammennetaan...

    Uskontojen lusikka ei ole koskaan ollut kovin tiivis, mutta ammennettua soppaa on alettu kyseenalaistaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Uskontojen lusikka ei ole koskaan ollut kovin tiivis, mutta ammennettua soppaa on alettu kyseenalaistaa.

    Evlut kirkko ei enää ole kristillinen kirkko vaan harhaoppinen maailmaa syleilevä eksyttäjä.

    Äänestä

Setalta
Vihreiltä
Kommunisteilta

1Äänestä

raha kuiskuttelee kirkon korvaan

Äänestä

Mistäkö? No ei ainakaan Raamatusta, kun ei siinä ole mitään "oppia"?

Äänestä
  • Kyllä siinä tasan tarkkaan on kaksikin oppia.

    Jeesuksen opetus hyvänä tietona ja tienä takaisin paratiisiin ahtaasta porttista oman itsen muutoksen kautta

    Sekä juutalaisen Paavalin syntioppi pelastua tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaa palvomalla Jeesusta itsen puolesta kirottuna ja kuoliaaksi kidutettuna uhrina.

    Ja vqin tämä jälkimmäinen on kirkon oppi, ja täysin yksi yhteen Raamatun kanssa Jeesuksen surmasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Kyllä siinä tasan tarkkaan on kaksikin oppia.

    Jeesuksen opetus hyvänä tietona ja tienä takaisin paratiisiin ahtaasta porttista oman itsen muutoksen kautta

    Sekä juutalaisen Paavalin syntioppi pelastua tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaa palvomalla Jeesusta itsen puolesta kirottuna ja kuoliaaksi kidutettuna uhrina.

    Ja vqin tämä jälkimmäinen on kirkon oppi, ja täysin yksi yhteen Raamatun kanssa Jeesuksen surmasta.

    Ja näissä opeissa on jopa eri Jumalatkin, niitäkin on kaksi - Jeesuksen opissa taivasten valtakunnan isä Israelin Jumala ja juutalaisten ja kirkon opissa Jahve, muinainen tulivuori, Jeesuksen sanoin Raamatusta Saatana ja kaiken valheen isä.

    Äänestä

Jotta kirkko olisi kirkko, ainakaan kristillinen kirkko, on sen täytettävä erinäisiä ehtoja.
Onuskottava ja opetettava Pyhää Kolmiyhteistä Jumalaa. On uskottava ja opetettava, että Jumala tuli lihaksi ja syntyi ihmiseksi Neitseestä Mariasta. On uskottava ja opetettava, että Herra Jeesus Kristus kuoli meidän syntiemme täden. On uskottava ja opetettava, että Hän nousi kuolleista kolmantena päivänä. On uskottava, että Jumala on ilmoittanut tahtonsa Pyhässä Raamatussa.

1Äänestä
  • Pyhä kolmiyhteinen Jumala ei ole oppi, vaan selitys siihen, että miksi Jeesus on kirottu kiroukseksi ristille opettamanaan Israelin Jumalana, taivasten valtakunnan isänä.

    Sen vuoksi koska juutalaisten uhrikulttijumala 5.Mooseksen kirja 13 luku, määrää ihmeiden tekijän surmattavaksi, joka houkuttelee toisen Jumalan luo, ja näin Paavali onnistui saamaan pois päiviltä opillaan niin ihmeidentekijän kuin tämän opettaman Jumalankin ristille kirottuna, kun kertoo Raamatussa palvelleensa tällä opilla isiensä jumalaa, joka oli muinainen Baal, Jeesuksen sanoma Saatana

    Äänestä

Onhan se selvää, että "kenen leipää syöt, sen lauluja laulat".

Kirkko kun saa rahoituksensa yhteiskunnan kassasta, niin se joutuu silloin myös toimissaan huomioimaan kaikki tähän aikaan kuuluvat maailmalliset aatevirtaukset.

Äänestä
  • Niiiiin, vaan jos kirkko uskoisi oman Jumalansa sanaa, niin näin ei toimittaisi. Itse Vapahtaja käskytti, että ei tule mukautua tämän maailmanajan mukaan.

    1Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Niiiiin, vaan jos kirkko uskoisi oman Jumalansa sanaa, niin näin ei toimittaisi. Itse Vapahtaja käskytti, että ei tule mukautua tämän maailmanajan mukaan.

    Kirkko on menettänyt uskon ja yhteyden Jumalaan, Jeesukseen. Se on nykyään lähinnä vain yhteiskunnallinen toimija, ja Vapahtaja esiintyy vain tyhjissä juhlapuheissa.

    Saatanan lapsia ja pedon (yhteiskunnan) kumartajia sen työntekijät on.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kirkko on menettänyt uskon ja yhteyden Jumalaan, Jeesukseen. Se on nykyään lähinnä vain yhteiskunnallinen toimija, ja Vapahtaja esiintyy vain tyhjissä juhlapuheissa.

    Saatanan lapsia ja pedon (yhteiskunnan) kumartajia sen työntekijät on.

    ...palkasta sen papit opettavat, maksusta sen profeetat ennustavat.

    Kuitenkin he muka luottavat Herraan ja sanovat: »Herra on meidän keskellämme. Onnettomuus ei voi kohdata meitä!»

    - Miika 3 -

    Äänestä

  • No viidesläiset ja Sley voisivat näyttää nyt mallia miten ollaan suoraselkäisiä ja vastataan puheistaan mutta kovin tuntuu heillekin kelpaavan kirkon rahat vaikka se olisi saanut ne mistä.
    Eipä ole enää ollut lähtöuhkauksia vaan on kiltisti palattu riviin ja ristitty kädet kyynärpäitä myöten, että vielä sai jäädä :d

    Äänestä

  • Tolkun.Ihminen kirjoitti:

    No viidesläiset ja Sley voisivat näyttää nyt mallia miten ollaan suoraselkäisiä ja vastataan puheistaan mutta kovin tuntuu heillekin kelpaavan kirkon rahat vaikka se olisi saanut ne mistä.
    Eipä ole enää ollut lähtöuhkauksia vaan on kiltisti palattu riviin ja ristitty kädet kyynärpäitä myöten, että vielä sai jäädä :d

    Tuossa olet oikeassa. Kaikkihan ne pyrkivät, olivat sitten lipilaareja tai konservatiiveja, jopa Helluntaikirkkoa myöten, kirkoksi kirkon paikalle, että pääsisivät nauttimaan toimintojensa runsaasta rahoituksesta valtion pussista.

    Äänestä

  • Olen aina ihmetellyt että niitä uskonnon muotoja on niin monia , siis mikä on se soikea kun ihmiset palvovat milloin mitäkin , eikä siinä jo tulisi mieleen hieman että kuka on viemässä ja minnekin .jos maailmassa on yksi ainoa jumala kaikkivaltias niin miksi ihmiset parveilevat lahkoissa .
    Aika sekaisin maailman asiat kun uskovaiset haukkuvat toisiaan .
    Ja mitä ihmeellisimpiä heidän juttunsa ovat .
    Lapsia pelotellaan kaiken maailman tekosyyllä mitkä liittyvät uskomuksiin . Eikö sen vertaa anneta lapsien olla lapsia että saisivat kasvaa aikuisiksi. Ilman tuputtamista uskonnosta. Sitten kun lapsi on täysi ikäinen niin hän voi ihan itse valita mihin uskoo. Ei ole lapsen rakkautta peloitella heitä kaiken mailman synti jutuille ja kadotuksella j että jumala muka näkee heidän ajatuksensakkin .
    Se on liikaa vaadittu kasvalata lapselta että heidän pitäisi pohtia asioita joita joku kynöniekka on aikaansaanut kun raamattua on rustattu

    Äänestä

  • Tolkun.Ihminen kirjoitti:

    No viidesläiset ja Sley voisivat näyttää nyt mallia miten ollaan suoraselkäisiä ja vastataan puheistaan mutta kovin tuntuu heillekin kelpaavan kirkon rahat vaikka se olisi saanut ne mistä.
    Eipä ole enää ollut lähtöuhkauksia vaan on kiltisti palattu riviin ja ristitty kädet kyynärpäitä myöten, että vielä sai jäädä :d

    Kaikkihan on rahasta kiinni nykyään , monen ystävyyskn on rahasta kiinni. Sekin ollaan huomattu. Jos ihminen todella tarvitsee tule ja apua niin uskovaiset katoaa kun kaatuvat keilat kaikki yhtä aikaa.

    Äänestä

Rauhaa!

.... mitä sinä näet Jeremia. Minä vastasin . Minä näen MANTELIPUUN OKSAN. Herra sanoi minulle . Sinä olet nähnyt oikein. SILLÄ MINÄ VALVON SANAANI TOTEUTTAAKSENI SEN ....

Esim. Tämän sanan Galatalaisille

EI OLE MIESTÄ EIKÄ NAISTA, EI VAPAATA EIKÄ ORJAA, EI JUUTALAISTA EIKÄ KREIKKALAISTA VAAN KAIKISSA ON KRISTUS JA KAIKKI OVAT KRISTUKSESSA.. .

Kristus on lihaan tullut sana on Antikristukselle myrkkyä. Siksi Luterilaiset taistelee ja voittaa Antikristillisyyden. Tuo antikristus menee JUMALAN temppeliin ja julistaa olevansa raamatun säännöt kirjoittanut Jumala.

Mutta Galatiaa se ei hätkähdytä.

Äänestä
  • Jeremiassa puhuu Israelin Jumala, miten sinä sotket sen Paavalin Galatalaiskirjeeseen, kun juutalaisten Jumala on muinainen Baal-jumala Jeesuksen sanoin Saatana?! Hullut!

    Äänestä

  • Ja sitten lukemaan Paavalin 1.Korinttolaiskirjeen 3.luvun viimmeinen jae, kun kaikki ovat Kristuksessa, niin Kristus (tosi Jumala Jeesuksen kirottuun nimeen kirouksena Gal.3:13) - Kristus onkin juutalaisten uhrikulttijumalan, jonka Jeesus sanoo Raamatussa olevan Saatana ja kaiken valheen isän.

    Äänestä

Tarkoittaako aloittaja Kirkon olevan kuin Uudestisyntynyt Jeesuksen seuraaksi itsensä julistanut, joka ei käytä hänelle siunattuja Mark.16:ssa kerrottuja tunnustekojaan kaikkien sairaiden ja haavoittuneiden lähimmäistensä parantamiseen maailmassa panemalla kätensä heidän päälleen.
Uudestisyntynyt, joka kertoo rakastavansa Jumalaa yli kaiken, vaivautumatta kuitenkaan elämään kaikessa elämässään Herran Raamatussa ilmoittamalla tavalla.

Äänestä
  • Kirkko elää täysin yksi yhteen uskovaisten kanssa Paavalin Jumalan sanalla ja syntievankeliumilla, johon Jeesus kuuluu vain kirottuna, kuoliaaksi kidutettuna ja syötynä uhrina.

    Äänestä

Iisebelin oppi on kirkon oppi.Setalla ryyditettynä.

Äänestä
  • Ettei mainitsemasi opit kuitenkin ole herätysliikkeesi syvimpään olemukseen kuuluvaa uskonne ydintä

    Äänestä

"Itse Vapahtaja käskytti, ettei tule....". Mutta kun se 'itse Vapahtaja', jonka piti vapauttaa ihmiset juutalaisten sadistiselta syntiuhrikultilta, missä uhrattiin lapsia Moolikille, taivasten valtakunnan isä Jumalan opetuksin moraalilla ja etiikalla, on juuri sen kirkon kuoliaaksi kidutettu uhri tosi Jumalanabopilla, että pelastuu juutalaisella syntiopilla kirkon uskonnon luonen juutalaisen mukaan tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaa (Room.7), kuten paavikin sanoi - Jeesus epäonnistui.

Äänestä
  • Taatusti maailman kieroin ja röyhkein kuvio.

    Äänestä

Kai kansansatua voi välillä vaihtaa toiseen.
Entinen onkin kaluttu loppuun koko naurettavuudessaan. Hirveä härdelli yhden teiniraskauden selittämiseksi parhain päin.

Äänestä

Vielä sata vuotta kirkko ammensi oppinsa Raamatusta ja Lutherilta, mutta nykyään kirkko ammentaa oppinsa liberaaleilta wokettajilta.

1Äänestä
  • Totta, kyllä konservatiivien aito Saatana oli ainakin rehellisempi ja Raamatun mukaan totuudellisempi oppi kuin lukemattoman monella hevosella ratsastaminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Totta, kyllä konservatiivien aito Saatana oli ainakin rehellisempi ja Raamatun mukaan totuudellisempi oppi kuin lukemattoman monella hevosella ratsastaminen.

    Kun nyt nuo 'härdelli teiniraskaus satutarinoitsijat' edes ymmärtäisivät, että helvetti vieköön tämän tarinan Jumalana on Saatana.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Kun nyt nuo 'härdelli teiniraskaus satutarinoitsijat' edes ymmärtäisivät, että helvetti vieköön tämän tarinan Jumalana on Saatana.

    Ihan pokkana tehdään uskonto ja siihen kirkko Raamattuun perustuen, tosi Jumalan kiroamiseen Jeesuksen nimeen, äärimmäisen julmalla tavalla pahoinpideltynä kuoliaaksi saatananpalvontana, eikä kukaan huomaa missään mitään vikaa?! Amen, amen!

    Ja uskovaisen ovat hurskaita Jeesuksen seuraajia, eivätkä edes tajua mihin seuraavat.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Ihan pokkana tehdään uskonto ja siihen kirkko Raamattuun perustuen, tosi Jumalan kiroamiseen Jeesuksen nimeen, äärimmäisen julmalla tavalla pahoinpideltynä kuoliaaksi saatananpalvontana, eikä kukaan huomaa missään mitään vikaa?! Amen, amen!

    Ja uskovaisen ovat hurskaita Jeesuksen seuraajia, eivätkä edes tajua mihin seuraavat.

    Kyllä juutalaiset osaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Ihan pokkana tehdään uskonto ja siihen kirkko Raamattuun perustuen, tosi Jumalan kiroamiseen Jeesuksen nimeen, äärimmäisen julmalla tavalla pahoinpideltynä kuoliaaksi saatananpalvontana, eikä kukaan huomaa missään mitään vikaa?! Amen, amen!

    Ja uskovaisen ovat hurskaita Jeesuksen seuraajia, eivätkä edes tajua mihin seuraavat.

    Tämä hulluus on jotakin niin totaalisen uskomatonta!!!

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Tämä hulluus on jotakin niin totaalisen uskomatonta!!!

    Se on justiin niin kuin natsi-Saksan propagandaministeri Goebbels sanoi, jonka juutalainen vaimo Magda oli jo ennen toista maailmansotaa perustamassa juutalaisille omaa valtiota, että kun huijaus on tarpeeksi suuri, sitä ei pystytä enää edes näkemään.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Se on justiin niin kuin natsi-Saksan propagandaministeri Goebbels sanoi, jonka juutalainen vaimo Magda oli jo ennen toista maailmansotaa perustamassa juutalaisille omaa valtiota, että kun huijaus on tarpeeksi suuri, sitä ei pystytä enää edes näkemään.

    Ja tämä saa vain maailmassa jatkua ja jatkua ja jatkua, ja luodaan aina vain enemmän tyhmyyttä ja hulluutta, ja sitten silmät ympyrskäisinä ihmetellään, että miten se Jumalan valittu kansa nyt onkaan tuollaista?!

    Kyllä tässä nyt Jumalan sanan profeetiatv varmasti toteutuu, kun eivät usko itse luomansa messiasjumalan kuoliaaksi kiduttamiseen ja kiroamiseen tosi Jumalana, eivätkä syökään itse tätä teurastamaansa uhrilammasta Herran kuoleman julistamiseksi, vaan ainoastaan kristityt Gobbelsit juutalaisine hitlereineen.

    Äänestä

  • Kyllä, Martti Luther ammensi oppinsa Raamatusta, ja tänä päivänäkin vielä lukee hänen 500 vuotta sitten kirjoittamanaan ev.lut. sivuilla Vähä katekismuksen liitteessä, että KASTEELLA ASETETAAN PERKELE IHMISEN KIMPPUUN KOKO TÄMÄN ELÄMÄN AJAKSI.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Kyllä, Martti Luther ammensi oppinsa Raamatusta, ja tänä päivänäkin vielä lukee hänen 500 vuotta sitten kirjoittamanaan ev.lut. sivuilla Vähä katekismuksen liitteessä, että KASTEELLA ASETETAAN PERKELE IHMISEN KIMPPUUN KOKO TÄMÄN ELÄMÄN AJAKSI.

    Onko kukaan nyt kysynyt kastetilaisuudessa yhdeltäkään luterilaiselta papilta, että mitä hän ajattelee asettaessaan Perkeleen nyt minunkin pienen vauvelini kimppuun koko tämän elämän ajaksi?!

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Onko kukaan nyt kysynyt kastetilaisuudessa yhdeltäkään luterilaiselta papilta, että mitä hän ajattelee asettaessaan Perkeleen nyt minunkin pienen vauvelini kimppuun koko tämän elämän ajaksi?!

    Ja jatkakaahan taas Pyhän uskontonne hurskasta julistamista juutalaisten käskystä näiden luoman Jeesuksen kirottuun nimeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Onko kukaan nyt kysynyt kastetilaisuudessa yhdeltäkään luterilaiselta papilta, että mitä hän ajattelee asettaessaan Perkeleen nyt minunkin pienen vauvelini kimppuun koko tämän elämän ajaksi?!

    Olisit kysynyt koska vain sinulle on käynyt niin!

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Ja jatkakaahan taas Pyhän uskontonne hurskasta julistamista juutalaisten käskystä näiden luoman Jeesuksen kirottuun nimeen.

    Ja sitten, kiitos, ne ohjukset!

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Ihan pokkana tehdään uskonto ja siihen kirkko Raamattuun perustuen, tosi Jumalan kiroamiseen Jeesuksen nimeen, äärimmäisen julmalla tavalla pahoinpideltynä kuoliaaksi saatananpalvontana, eikä kukaan huomaa missään mitään vikaa?! Amen, amen!

    Ja uskovaisen ovat hurskaita Jeesuksen seuraajia, eivätkä edes tajua mihin seuraavat.

    Tuhoudut vihaasi.

    Äänestä

  • Nykykirkko ajaa vain wokettajien asiaa eli kirkosta on tullut vain poliittinen toimija mikä epää myös uskoontulemisen mahdollisuuden ihmisiltä.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Nykykirkko ajaa vain wokettajien asiaa eli kirkosta on tullut vain poliittinen toimija mikä epää myös uskoontulemisen mahdollisuuden ihmisiltä.

    Ei se haittaa, valtio on siirtänyt kaikkien vainajien siunaamisen kirkolle fyysiseen ylösnousemukseen maailmanpalon liekkeihin, joten kaikki saavat kyllä oman uhrilammasosansa ilman uskoakin.

    Äänestä

  • Anonyymi00046 kirjoitti:

    Tuhoudut vihaasi.

    Ja otan sinutkin, sarvipään, mukaan kuin konsanaan Paavalin sanoin kaikki saavat kuolemalla uskossa Jeesuksen kanssa saman osan

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Olisit kysynyt koska vain sinulle on käynyt niin!

    En tiennytkään, että olin 500 vuotta sitten jo niin tunnettu, että Lutherkin minusta jo puhui silloin. Jestas.

    Äänestä

Tuohon huutoraivo aloitus kysymykseen ei jaksa mitään vastata. Rauhoitu ensin

Äänestä
  • Vastasit jo.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

JOS KIRKKO EI PIDÄ RAAMATTUA JUMALAN SANANA JOTA TULEE TOTELLA!!!

NIIN MISTÄ SE OPPINSA AMMENTAA???!!!???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu