Aluksen polttoainelasti pitää tuomita menetetyksi valtiolle, alusta voi käyttää merimasliohjusten harjoitusmaalina suomenlahdella, tästä lähtien pakolliset luotsit aluksiin suomenlahdella,eipä tässä muuta
Eagle S miehistö syytteeseen terrorismista
Anonyymi-ap
70522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 70
Vanhimmat
Näin 👍👍👍👍👍
Tankkeri pitää upottaa ryssille ihan malliksi, loppuupahan vatnikkien ankkurien raahaihu 🤣🤣🤣🤣
Sielä on nyt kaapeliin reitillä aikas saatanan monta laivaa ankkurisssa.
Kaapelit katkeeee sähköö kulkemaan et saa - data kaaapelit katkeeeeee bitti jumissa on taas...
Miks ihmeessä mehukas lasti pitäs upottaa. ???
Varmaan tarkoitti että ensin tyhjennetään bensalasti ja jaetaan meille köyhille autoilijoille.
Näin 👍
Juuri niin lasti talteen ja käyttöön laiva romuttamolle.
Vastavetona kalingradin sähkökaapelit poikki ja välittömästi
Näin 👍👍
Siinä vaiheessa kun Nato-suomi suorittaa polttoaineen anastus operaatiotaan, niin saattaa jostain tulla kipinä, staattista sähköä tai jotain ja se sytyttää vapautuneen fossiili höyryn ja KABOOOOOOOOM!
Ja sitten... Erikoisjoukot hakee uutta verta ranniikkovartioston aluksille. Vanha pääsi kuivahtamaan.
Vain energisiä Nato-Tiltuja. Suomi24:n velliperseet älkööt vaivautuko nousemaan kotisohviltaan.
"Siinä vaiheessa kun Nato-suomi suorittaa polttoaineen anastus operaatiotaan,...."
Jotenkin tuntuu että sinä se et taida ihan suomalaisuutta edustaa kirjoitatko pietarista vai oletko vaan perse aukinen rys..sä kelan rahojen perässä rikaassa kauniissa lännessä 😁
Et sä ymmärrä polttoaineista mitään.
sulku Tanskan salmiin niin loppuu tällainen ryssän masinoima tuhotyö.
Minkäsmaalaiset rasvaiset, pienet sormet näpyttelivät tuon aloitusviestin? Suomalainen et kyllä ole.
Upeaa tulli on takavarikoinut lastin !!!!
Oikea ratkaisu. Myyntiin ja tulot Ukrainalle
Jumankekka! Tullillahan on teräspallit!! Hienoa!! Myös itse laiva on tuomittava rikoksentekovälineenä valtiolle!! Bensalla saa maksettua kaapelinkorjaukset ja laivan voi sulattaa tykinkuuliksi!! Kerrankin löytyi MIEHIÄ eikä marjanpoimijoita!!
Kiitos Tulli!! Löitte Peskoville juuri luun kurkkuun. Kansalaiset tulkaa katsomaan! Tätä kieltä Venäjän Federaatio kuuntelee herkällä korvalla. Suomalaista miestä aseen kanssa edessään laivan kannella silmiin tuijottaessa.
Lloyd’s List (taustatietona: lontoolainen meriliikenteen uutisia välittävä lehti. Se on perustettu vuonna 1734, ja se on näin yksi maailman vanhimmista yhtäjaksoisesti ilmestyneistä sanomalehdistä) kirjoitti tänään artikkelin tästä laivasta. Sen tietojen mukaan alusta on käytetty aikaisemminkin vakoilu ja signaalitiedustelutehtävissä länttä vastaan. Lloyd'sin tietojen mukaan vakoilijat olivat olleet turkkilaisia, venäläisiä ja intialaisia.
Ja Suomen poliisihan paljasti tänään että osa miehistöstä oli juuri intialaisia. Tavallisia merimiehiä vai signaalitiedustelumiehiä?
https://www.lloydslist.com/LL1151955/Russia-linked-cable-cutting-tanker-seized-by-Finland-was-loaded-with-spying-equipment
Aivan uusi ulottuvuus tähän tarinaan ja alukseen!
Nyt vaan tankkeri ulapalle ja merimaaliohjus perään, videot upotuksesta pyörimään twitteriin niin eiköhän viesti mene ryssille perille
Nerokasta. Nato-Tiltulla on voittaja viilis?
https://musicboxtheatre.com/sites/default/files/styles/page_images/public/db70003656b55196b6c0152fa33e7bde.jpg?itok=h0D_jS8e
Murrosikäisen lousketta.
Vähemmän Venäjää on enemmän rauhaa, hyvinvointia ja vakautta.
Vanha romualus nyt vuotaa enemmän tai vähemmän
Rauhallisesti vaan eteenpäin. Olemme oikeassa.
Ei muuta
Höpö höpö persu mene hoitoon heti
Kapteeni olisi pitänyt ampua ja luotsin olisi tarvinut ohjustaa alusta?
Ei ampua vaan tuomita terrorismista vankilaan
Palstaryssä tumputtaa kaapelin katkojille sekä matkustajakoneen ampujille
Eivät ole syyllisiä vain pakotettuja henkensä uhalla ei taukki tätäkään ymmärrä. Lusikalla annettu.
Elinkautinen vankeus terroristeille!
Tiltu: Uli uli uliiiiii 🤣🤣🤣🤣
Maksimaalinen tyhmyys on valtava ongelma taloudellisesti. Näkymä on synkkä.
Ei valoa tunnelissa
Suolen tyhmin 🤗🙏🙏🙏😂
On ollut tulee aina olemaan 🙏🙏🙏
Keskusrikospoliisi takavarikoi Eagle S -säiliöaluksen.
Terrorismi syytteet tulossa
Ratsattu rahtilaiva täynnä vakoilulaitteita – Asiantuntija: ”Tietoa on pidettävä luotettavana”
Tiltun mielestä laivan henkilökunta ei ole osallinen mihinkään 🤣🤣🤣🤣🤣
Vakoilulaitteet USAan tutkittavaksi, kyllä sotakääpiötä korpeaa
Julistetaan alus ja sen miehistö ulkomaiseksi agentiksi sotakääpiön mallin mukaan, syytteet vakoilu ja terrorismi
Eagle S -aluksen omistussuhteet ovat kiemuraiset.
– Lloyd’s Listin jutussa tuodaan hyvin esiin se, että todelliset omistajat ovat mitä ilmeisimmin venäläistahoja. Omistajatahoilla on silloin linkki Venäjän tiedusteluorganisaatioihin, asiantuntija kertoo.
Nautin kun Suomi pääsi kyykyttämään vatnikkia,ihanaa ❤️❤️❤️
Samoin, voin tuntea miten palsta tiltu kihisee raivosta kun terrorilaiva jäi kiinni vakoilulaitteet sisällään
Mitali sille jolla oli kanttia käskeä aluksen haltuunotto. Hienosti tehty!
Näin 👍
Äkkiä se naapurin mielipide vaihtui, ensin koko asia oli Peskovin mielestä niin kapea-alainen ettei kuulu presidentin hallintoon ja nyt ollaan jo laittamassa saattueet kauppalaivoille. Oikeasti Venäjän akilleen kantapää on juurikin energiavienti eli öljyputket, jalostamot, terminaalit ja tankkerit, jossa pitkät etäisyydet ja toisaalta isot keskittymät jalostamojen ja terminaalien osalta.
Tyypillistä ryssää luoda ensin itse ongelma ja sen jälkeen ehdottaa että mitä jos heidän armeija korjaisi sen
Kansallistetaan heti alkuun lukoil/Teboil, ahvenmaa konsulaatti kiinni. Keksitään joku uusi jääluokitus yms jota ryssän paskatankkerit eivät täytä ja estetään niiden seilaus itämerellä. Tämä kaapelin paskominen saattoi olla ryssän osalta virhe jota se ei osannut odottaa
Aaltola on oikeassa ja tämä oli loistava veto käyttää voimaa oman infran puolustamiseksi. Meidän pitää kuitenkin ottaa venäjältä aloite pois eli lopettaa vastaaminen heidän aloitteisiin ja olla itse aloitteellinen. Nyt se Ahvenanmaan konsulaatti kiinni, pysyvä NATOn tukikohta sinne, kaksoiskansalaisuuden poistaminen, venäjän passin omaavien poistaminen maasta, venäläisten kiinteistöjen pakkolunastukset, rajan linnoitus, itämereltä venäläiset laivat pois, itärajan ylimenevän tietoliikennekaapelin katkaisu… keinoja on kymmeniä. Sodassa menestyy se, jolla on aloite.
Nyt osuit oikeaan! 👍 Sen verran ryzzän botteja ulisemassa että tässä hyvä lista mitä tulisi tehdä asap.
Kai maakaapelit Kaliningradista Venäjälle on merkitty niin hyvin, että lintuparvet eivät vahingossa törmää niihin?
Poikki vaan
Ryssä hakee avointa konfliktia nyt kun heidän terroriin on puututtu ja sotilastiedustelu jäi kiinni housut nilkoissa
Venäläiset voivat kokeilla ankkurin laahaamista Turkin salmissa. Ne pojat eivät jää ihmettelemään. Ampuivat hävittäjän alas heti.
Pisivät luun kurkkuun ryssille kerralla, ilmatilan loukkaukset loppuivat kuin seinään
Aluksen haltuunotto taisi tulla yllätyksenä? Airiston Helmestäkin löytyi kaikkea mielenkiintoista, koska oletettiin että 🇫🇮 rohkeus ei riitä paikan ratsaamiseen.
Minne nämä paatit ulosteensa ym pästää, mereen tietysti.
Nyt suomalaiset kiltisti lastaa paskaa pois, ja miehistö naureskelee tyhmyyttä.
Takavarikkoon lastit ja sillä sipuli.
Kyllä tästäkin miehistöstä jokunen löytyy ja kertoo tarinansa. Ei tarvita kuin tukku ja turvapaikka ja mukava loppuelämä täällä.
Katkotaan kaapelit vetämällä 100 km ankkuria perässä....
Eagle S:n kapteeni HS:lle: ”Normaali meritapahtuma”
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Toivottavasti hukkuuvat paskaansa siellä aluksellaan
💩💩💩💩💩💩💩
Varmikkien terrosistilaivan ankkuri löydetty!
Yle: Eagle S:n ankkuri on löydetty
Ylen mukaan ankkuri on Suomen viranomaisten hallussa.
Siis vatnikkien
No ainakin joku ankkuri on löydetty. Nyt se on nimetty Eagle S:n ankuriksi..
Ryssä on kaiken takana
VENÄJÄN duuman jäsen Aleksander Kazakov vaikuttaa sanovan suoraan, että Venäjä on Itämeren kaapelirikkojen takana.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010947194.html
Tavoitteemme on ”vapauttaa” Itämeri itsellemme. Se on sotaoperaatioiden näyttämö. Se, mitä tapahtuu, on eskalaatio vastauksena Ukrainan aggressiivisiin toimiin.
– Meidän ihmisemme sanoivat, ”vahingoitetaan Natoa, katkaistaan esimerkiksi heidän kaapeleitaan.” Siitäs saatte, katkomme niitä!
Me provosoimme heitä eskalaatioon Itämerellä, jotta meillä on jotain, johon vastata.
Tutkija Georg Mirzajan sanoo väliin, että ”hyökätään sitten Viroon”.
– Miksi vain Viroon? Viro, Latvia ja Liettua, Kazakov vastaa.
Näin se vaan toimittaja tekeee omia päätelmiä asiasta. Ja natorollit niitä levittelevät totuuksina täällä saitilla.
"Sitten kansanedustaja näyttäisi myöntävän suoraan, että Venäjä on merenalaiseen infrastruktuuriin kohdistuvan sabotaasin takana"
Joko merirosvot on vangittu?
Helsingin käräjäoikeus on tehnyt Eagle S:n rikosjutussa äärimmäisen kiinnostavan päätöksen.
Käräjäoikeudesta odotettiin tänään ratkaisua, jolla oikeus olisi tuominnut merimiehet tai hylännyt heitä kohtaan nostetut syytteet.
Yle uutisoi perjantaina aamulla, että käräjäoikeudella ei ollut toimivaltaa käsitellä Eagle S:n rikosjuttua.
Käräjäoikeus vahvisti Ylen uutisen myöhemmin.
Se tarkoittaa sitä, että oikeus jätti kokonaan tutkimatta syytteet, joita merimiehiä vastaan oli nostettu.
Syyttäjä oli vaatinut, että Eagle S:n kapteeni Davit Vadatchkoria sekä perämiehet Robert Egizaryan ja Santosh Kumar Chaurasia on tuomittava vähintään 2,5 vuoden ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.
Oikeus ei ota kantaa siihen, ovatko merimiehet syyllistyneet rikoksiin, joista heille vaadittiin rangaistusta.
Käräjäoikeus käsitteli asiaa elokuun lopusta lähtien, ja oikeudessa kuultiin useita todistajia sekä esitettiin kirjallista näyttöä.
Keskusrikospoliisi tutki tapausta noin puoli vuotta.
Vatio joutuu nyt maksamaan merimiesten oikeusavustajien palkkiot, jotka ovat yhteensä noin 195 000 euroa.