Onko muilla kokemusta? Tänään taas tuntunut toivottomalta ja etten jaksa elää. En jaksa tavata juurikaan ketään. Joulun sentään vietin perheen kans.
Raskaus yksin ja masentuneena
2
232
Vastaukset
- Anonyymi
Saman kokeneena voin lohduttaa sinua sillä, että raskaus aiheuttaa omilla hormonitason muutoksilla muutoksia myös mielialaan, omiin tunteisiin, reaktioihin jne. Oireet korostuvat ja lisääntyvät silloin, jos ja kun on elämäntilanteessaan yksin, tai kokee olevansa yksin.
Sinun kannattaa puhua omista tuntemuksistasi ja tilanteestasi läheisille. Tai avautua niistä ainakin jonkin verran. Voit myös hakea vertaistukea somesta ja vastaavista.
Ajattele enemmän positiivisia asioita. Tee itsellesi mieluisia asioita. Suunnittele tulevaisuutta pienin askelin. Mieti, mitkä asiat ovat hyvin tällä hetkellä elämässäsi. Mitkä asiat tekevät sinut onnelliseksi.
Itsetuhoisista ajatuksista kertominen terveydenhuollossa ei ole kaikista paras vaihtoehto. Koska silloin joutuu vain mitä todennäköisimmin suljetulle osastolle ja pakkohoitoon.
Jos nyt on vaikeaa, niin ei tule olemaan aina. Jonakin päivänä kaikki on paremmin ja on valoisampaa. Omalla ajattelulla on ratkaiseva merkitys sille, että jaksaa ja selviytyy. Luovuttaminen on aivan liian helppoa, eikä siitä ole mitään hyötyä kenellekään. Se aiheuttaisi tuskaa kaikille läheisille.
Sinä olet tärkeä ja arvokas. Nk. on elämäsikin. Hei,
Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi tosiaan keskustella ja hakea niihin apua. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Joka viikko maanantaista keskiviikkon klo 15-19 ja torstaina klo 15-21 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p294967Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504750Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2104732Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184571Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133670Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192354Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32128- 661657
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241514- 1901235