Tuntemarttoman sotilaan alku on jonkin soritin huumoria

Tuntemattoman sotilaan aloitus on huumoria. Että "niin kuin hyvin tiedetään, on Jumala kaikkivaltias, kaikkitietävä ja kaukaa viisas..."

Joten alokas voi antaa juhlallisen vakuutuksen ilman uskonnollista julistusta kaikkivaltiaasta ja kaikkitietävästä.

Minkä sortin huumoria tuo avaus on?
23448
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

"niin kuin hyvin tiedetään..." - Vaikuttaa sarkasmilta sillä eihän tätä nykyään "hyvin tiedetä".

Äänestä

Porvari osaaja sodankäyneen Linnan sarkasmia

Äänestä

Ironia eli salaiva myös mahdollinen.

Äänestä

...koska Hän antoi sytyttää metsäpalon, joka tuotti paloaukean, jonne oli tehty harjoituskenttä, jossa konekiväärikomppaniakin harjoitteli...

Äänestä
  • Kyllä on suunnitelmallista juttua. Tiesi etukäteen, kuinka Hietaelle kävisi. Tai oli päättänyt, ei vain tiennyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Kyllä on suunnitelmallista juttua. Tiesi etukäteen, kuinka Hietaelle kävisi. Tai oli päättänyt, ei vain tiennyt.

    Mutta tiesikö Linna jo alussa sen?

    Äänestä

Jos Linna olisi ollut ruotsalainen tai ehkä suru hän olisi saanut nobelin

Äänestä

Onhan tuo nyt aivan selvää ironiaa.

Pohjantähdessä Linna kuvaa kyllä Akselin vanhemmiten jäävän kuuntelemaan radiohartautta eikä kirjan ainoa ateisti ole erityisen mukava hahmo. Tuntemattomassakin ainoa ateisti on kommunisti, joskin toisaalta oikeassa muiden naureskellessa evoluutioteorialle ja hoitaa kyllä osansa sodassa.

Taas toisaalta, eipä kai realistinen kirja noilta vuosilta olisi voinut sisältää montaa vapaa-ajattelijaa.

Äänestä
  • Lahtista ja konekivääriä kaivattiin.

    1Äänestä

Se on realismia, ei siis hjuumoria ! - huom !

Äänestä

Ironiaa eli salaivaa.

Äänestä

Mäntysalo: Tuntemattomassakin ainoa ateisti on kommunisti, joskin toisaalta oikeassa muiden naureskellessa evoluutioteorialle ja hoitaa kyllä osansa sodassa


Näyttelijä Veikko Sinisalon kivessä on risti
Tähtitieteilijä Liisi Oterman kivessä on risti

totta vai naurettavaa valetta?

Miten muuten Mäntysalo kun Jussi K Niemelän ja Sampo Syreenin aikoihin käytiin Valehdessä keskustelua burqatvilttuunvai eli ei niin miksi tämä ei enää
kiinnosta vapareita tai miksi se silloin kiinnosti?

Äänestä

Ol nyt hullu viisas. Talvisodan päättymisestä 85 vuotta ja jatkosodan päättymisestä 80 vuotta ja 7 kuukautta. Lapis sodan päättymisestä pian 80 vuotta. Kannattaisiko muista jaa ja jopa juhklia rauhansopimuksa eikä muistella aina vain sodan syttymistä?

Äänestä
  • " Kannattaisiko muista jaa ja jopa juhklia rauhansopimuksa eikä muistella aina vain sodan syttymistä?"

    Ongelma on kekkosausi-YYA

    rysänmiehitys Karjalassa ja Petsamossa ja venäläisten perheiden
    varkaudet, kun veivät asunnot ja tilat käyttöönsä suomalaisilta maksamatta,
    rajansiirto ei muuta omistussuhteista eli ei rauhasta voinut keskustella

    Kreml yritti napata keskustelijat keskitysleirille
    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/venajalta-kaannytetyn-dramaattinen-paluu-pakeni-aeroflotin-koneesta/2333108

    Silvennoinen ei jäänyt noutajaa odottamaan, vaan hän ryntäsi koneen henkilökunnan vastusteluista huolimatta ulos koneesta, ja pakeni terminaaliin suomalaisten rajatarkastajien luokse. Mitään laillista oikeutta lentokoneen henkilökunnalla ei ollut passin takavarikkoon, he olivat saaneet ohjeet Moskovasta lähdettäessä.

    Äänestä

Sarkasmia vai ironiaa.

Äänestä
  • Miten muuten Mäntysalo kun Jussi K Niemelän ja Sampo Syreenin aikoihin käytiin Valehdessä keskustelua burqatvilttuun vai miten se oli

    niin miksi tämä ei enää
    kiinnosta vapareita tai miksi se silloin kiinnosti?

    Eikö muslimi-invaasion edessä pitäisi kiinnostaa nyt?

    Äänestä

Pyynikin kesäteatterissa taas.

Äänestä

Ironiaa sarkastisesti

Äänestä

Sarkastista ironia.

Äänestä

Näin sen ajattelin ja huvituin huumorista.

Äänestä

Kakkahuumoria.💩

Äänestä

Msalo: Tuntemattomassakin ainoa ateisti on kommunisti, joskin toisaalta oikeassa muiden naureskellessa evoluutioteorialle ja hoitaa kyllä osansa sodassa https://keskustelu.suomi24.fi/t/18759233/#comment-136036744

Joo, muinaisia aikoina. Nykyiset Valiiton sossujuntit eivät tiedä evoluutiosta sen enempää,
vaan jauhavat virheistä raamatusta ja osa vielä kannattaa naurettavia
monisukupuolisuushöpöjä biologisia faktoja vastaan, jotka evoluutiobiologi Dawkins tyrmää
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19487553/ajankohtaista-elokuu-2026#comment-143806081

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tuntemattoman sotilaan aloitus on huumoria. Että "niin kuin hyvin tiedetään, on Jumala kaikkivaltias, kaikkitietävä ja kaukaa viisas..."

Joten alokas voi antaa juhlallisen vakuutuksen ilman uskonnollista julistusta kaikkivaltiaasta ja kaikkitietävästä.

Minkä sortin huumoria tuo avaus on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu