Paljonko sodat saastuttavat maapalloa

Anonyymi-ap

Miksi ympäristöaktivistit eivät ota kantaa, paljonko sodat saastuttavat ympäristöä. Ei missään puhuta asiasta. Eussakin näperrellään limsapullojen korkkien ja mehupillien kanssa ja ollaan niin tärkeitä. Ei uskalleta puhua oikeista koko ihmiskuntaa ja maapalloa koskevista asioista. Ei myöskään tiedotusvälineet. Itse olen kiikuttanut keittiön muoviroskat keräyspisteisiin. Hyttysen paska maailmankaikkeudessa. Jotkut helkutin nuijapäät pamauttelevat pommeja, upottavat laivoja,pommittavat kaupunkeja ja ampuvat lentokoneita ja tappavat lapsia ollakseen suuria sankareita...pöljiä raukkoja ovat, kullintatketta yrittävät saada. Mutta eivät hekään täältä mitään mukaan saa kun viikatemies tulee heillekin.

20

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän sitä taas keksitä jotain uusia päästökaupan kohteita ja korotellaan noita energia maksuja niin hommahan hoituu sillä!

      • Anonyymi

        ilmasto anekauppa voi hyvin, kukaan muu ei.


    • Anonyymi

      Merkittävästi.
      Niinistö tapasi putinin ja ehdotti mm soihdutuksen vähetämistä maailman pelastamiseksi. Diktaattoria asia ei kiinnostanut pätkän vertaa kun se mietti jo maailman valtaamista oman tunkion kasvattamiseksi.

      Venäläiset tulevat kehityksessä aina 400 vuotta jäljessä.

      • Anonyymi

        Esittihän ne olevansa kiinnostuneita, mutta huvittavaa nyt ajateltuna miten pieni merkitys sillä olisi sotimiseen ja esim polttoainesäiliöiden polttamiseen verrattuna. Kaikella tietysti merkitystä.


    • Anonyymi

      Tuo olisi YK.n asia, ei yksityishenkilöiden.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä, eloapinoilta kiellettävä mielenosoitukset vankeuden uhalla.


      • Maailma koostuu yksityishenkilöistä. Tarpeeksi suuret joukot heitä käynnistävät muutoksen. Aloitus on täyttä asiaa. Venäjä voisi lopettaa sodan välittömästi ja vetäytyä Ukrainasta niin lakkaisivat öljynjalostamotkin pikkuhiljaa käryämästä. Paitsi siis jos iivana tupakoi huolimattomasti.


    • Anonyymi

      ALOITTAJAN KIRJOITUS IHAN OK
      USEIN OLEN ITSE OTTANUT KANTAA MOOTTORIURHEILUN VAIKUTUSTA ILMASTOON KAADETAAN METSÄÄ JOTTA SAADAAN KOMEIHIN VALMISTUSAINETTA JA PUHUTAAN METSÄKADOSTA
      esin suomi on ollut eu maista puheensaihe kun meillä kaadettu metsiä liikaa ja silti maamme metsien osuus pohjoismaiden suurin.
      se on huvittavaa kun pohjoismaissa, niinkuin pieni suomi tekee hiilipäästöistä ja vesien suojelusta kalliita investointeja
      Muualla maailmalla, Kiina, Intia, Kuuba JA YHDYSVALLAT pahimpia saatuttajia
      AJAA JÄTEVEDET SUORAAN MERIIN MITENKÄÄN SUODATTAMATTA, teollisuus tuottaa kauheat määrät ilman saasteita, tehtaat tupsuttaa ilmaan kauheat savut ja ja sitä ihmiset hengittää, monissa maissa palaa roskat vuodet läpeensä asumusten liepeillä ja roskakasat kaupunkien kokoisia vuoria korkeuksineen ja hehtaaireineen
      Monien maiden laivat tuttavat kovaa kamaa vesistöihin roskineen ja öljyn päästessä karkaamaan huonossa kunnosssa olevien laivojen vuoksi.
      suomessa kova häly paskahuusien tuottamista saasteista , mutta suomessa miljoonat koirat päästelevät suomen luontoon monesti päivässä kaduille ja mielellään naapurin sa porttikonkiin ja pihaporteiille kuset ja paskat mutta ei ole mitään huolta .

      • Anonyymi

        Puhuit todellakin asiaa, vaikkakin hieman epäselvästi. Kun näkee tv-kuvia maailmalta niin Suomessahan jätteet ja roskat, sekä metallit, muovit, sähköromut, lasit biojäte ym. otetaan talteen ja kierrätykseen. Valittajat ovat pelkkiäloisia jotka hakevat lepopaikkoja politiikasta ja siksi pitävät turhaa meteliä. Todella huolestuneet ovat perustaneet jätepisteitä ja romujen talteenottoa.


    • Anonyymi

      Ei ne aktiivit osaa tutkia rintamaolosuhteita kun varusmiespalvelus jäi suorittamatta. Menisivät tykinruuaksi lapio aseena.

    • Anonyymi

      on kato paljon helpompaa vääntää tavallisesta valkoisesta työssäkäyvästä se syyllinen, naputellen nettiin mukatieteellisiä juttuja kampaviineri poskessa.

    • Anonyymi

      Vain Suomi saastuttaa, eivät muut.

    • Anonyymi

      Sodat saastuttavat aivan helvetisti! Miksi sitä täältä kyselet, kannattaa suunnata kyselyt Moskovaan ja Jerusalemiin!

      • Anonyymi

        Musut ja ryssat sotii aina, ne pitäisi hävittää maapallolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Musut ja ryssat sotii aina, ne pitäisi hävittää maapallolta.

        Ai israelilaiset ovat musuja?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai israelilaiset ovat musuja?

        Ai suvajakin mielestä ukrainalaiset ovat ryssia kun puolustautuvat, olet pahasti mielenvikainen.


    • Anonyymi

      Meidän pitää kierrättää joka hllvetin nipsu ja lasin pala, mutta katsoopa miten komeasti saa Israel ja Venäjä tiputella kokonaisia kerrostaloja. Siellä helisee lasi... kierrätetäänkö kaikki varmasti, pestään ja erotellaan? Onko ilmaista ja kannattaa, ei saastuta maata eikä merta? Tikun olam vaan siinä luonto pelastuu. Tekopyhät paskat.

      • Anonyymi

        Ryssat ja musut tekee taidokasta itsemurhaa, tuhoa tulee, mutta lopputulos parempi taas pitkän aikaa.


    • Anonyymi

      WW-2 oli ainakin ympäristöteko, hyvä sellainen.

    • Anonyymi

      Miksi viherpiiperöt ei tee ksokaan mitään hyödyllistä, menisivät ryssapanssareiden eteen tai teloittaisivat putlerin vaikka.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1394
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      52
      1316
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1095
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      120
      1046
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      65
      687
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      165
      646
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      483
    Aihe