Mitkä ovat keskeisimmät periaatteet, asiat, tavat?
Miten teidän mielestänne pääsee taivaaseen?
Mikä on Pyhän Hengen ominaisuus teille?
Mikä on syntiä teidän mielestänne?
Miten vanhollislestadiolaiset eroavat?
Onko lestadiolaisuus jakautunut eri ryhmiin? Milaisiin?
Kaikkea muutakin tietoa kaivaten, ??
Kiitos!
Miten teidän mielestänne pääsee taivaaseen?
Mikä on Pyhän Hengen ominaisuus teille?
Mikä on syntiä teidän mielestänne?
Miten vanhollislestadiolaiset eroavat?
Onko lestadiolaisuus jakautunut eri ryhmiin? Milaisiin?
Kaikkea muutakin tietoa kaivaten, ??
Kiitos!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Lukisitko ensin noita vanhempia keskusteluja, siellä on selitetty aika paljon. Tulisi nimittäin aika laaja juttu jos alkaisi perusteista asti kaiken kertomaan. Jos vaikka sitten kyselisit jos joku jää epäselväksi:)
Alla löytyy vastauksia kysymyksiin. Jos siinä esiintyy asiavirheitä, niin korjailkaa ne jotka tietävät paremmin.
Mitkä ovat keskeisimmät periaatteet, asiat, tavat?
Kaikkein keskeisin asia on anteeksianto. Kun synti väkisellä tarttuu, pitää sitä laittaa poiskin. Kun on synnit anteeksi saa taas voimia kamppailla sitä vastaan. Syntejä ei kuitenkaan saa suoraan anteeksi Jumalalta, vaan ne pitää pyytää anteeksi uskovaiselta ihmiseltä. Ei ole niin syntistä ihmistä, ettei saisi vikojaan anteeksi. Kaiken saa anteeksi ilman ehtoja.
Anteeksiantaminen ja -pyytäminen kiteyttävät oikeastaan uskomme pähkinänkuoreen. Tavoista voisin senverran sanoa, että yritämme parhaamme mukaan elää Raamatun oppien mukaan. (kymmenen käskyä).
Miten teidän mielestänne pääsee taivaaseen?
Se on hyvin yksinkertaista. Pyytämällä synnit anteeksi uskovaiselta ihmiseltä. (vl). Kun on pyytänyt syntejä anteeksi Jumala unohtaa KAIKKI syntisi ja olet taivaskelpoinen. Ihmiseltä ei siis vaadita muita tekoja, kuin parannuksen tekoa.
Mikä on syntiä teidän mielestänne?
Kymmenen käskyn rikkominen. Sitten on tulkinnanvaraisia juttuja, mitkä eivät ole suoranaisesti syntiä, mutta haluamme vain pitää etäisyyttä tähän maailmaan. Esimerkkinä vaikka TV. Ei sen katsominen ole syntiä, me vain vierastamme sen sisältöä ja arvomaailmaa ja siksi emme halua katsoa sitä.
Miten vanhollislestadiolaiset eroavat?
Tähän kohtaan voisi esittää vastakysymksen, mistä? Oletan, että tarkoitat tällä eroamista Vanhoillislestadiolaisista. En tiedä tarkkaa käytäntöä, mutta luulen että joku käy rakkaudella neuvomassa eksynyttä lammasta, jos hän ei siitä huolimatta halua uskoa hän on vapaa elämään miten haluaa. Takaisin otetaan mielellään, mutta emme myöskään voi uskoa kenenkään puolesta. Ainakin täälläpäin uskostamme eronneisiin suhtaudutaan ihan normaalisti.
Onko lestadiolaisuus jakautunut eri ryhmiin? Milaisiin?
On jakautunut. Tiedän ainakin esikoislestadiolaiset, vanhoillislestadiolaiset ja uusherännäiset.
Kiitos vastauksista, (!!)!
Mutta eikö Raamattu ole Pyhä Kirja, ja Totuus teille? Eikö kaikki sen sisältö ole totta?
Tarkoitan tällä, että raamatussahan puhutaan toisin pelastumisesta (pääsystä taivaaseen)?
Tarkoitin kysymyksellä 'miten vanhollislestadiolaiset eroavat, lestadiolaisista' Kiitos kuitenkin tästäkin vastauksesta!!!
Olisin kysynyt sulta tuosta, että "vierastatatte TV:n sisältöä ja arvomaailmaa", mites sitten internet, mielestäni täällä sitä vasta onkin aikamoista törkyä!! ???
Minua ihmetyttää kun puhutaan internetistä
törkylähteenä. Netissä voi valita itse osoitteensa
mihin menee. Kyllä sitä törkyä löytyy jos etsimällä
etsii. Aivan kuin kioskilla saat valita ostatko
pornolehden vai jonkun muun.
Internet on tärkeä tiedonvälityksen lähde, eikä
tarkoitus ole eriytyä nykymaailmasta lopettamalla
internetin käyttö.
TV:sta on vaikeampi valita mitä katsoo, kun ohjelman
sisältö voi paljastua vasta katsoessa.
Mutta selitys oli aika ontuva.
Tv:n voi aina sulkea.Kuten internetinkin:)
Tässä on kyse siitä, että internet tuli niin yhtäkkiä joka kotiin ilman että olisi ollut tietoa, mitä täältä löytyy. Toisaalta, internetin käytön voi suojata salasanoin niin, etteivät lapset pääse käyttämään sitä ilman vanhempien valvontaa. Tv:ssä tätä mahdollisuutta ei ole. Kun vanhemmat ovat poissa kotoa, lapset voivat katsoa tv:stä mitä törkyä haluavat, sitä ei voi rajata salasanoin tai muutenkaan.
Tuntuu, että haluatte erota epäuskoisista vain tavalla, jotka teille itsellenne sopivat. Tahdotte pitää etäisyyttä maailmaan olemalla meikkaamatta ja katsomatta telkkaria. Miksi internet, joka tavallaan yhdistää kaikki ihmiset yhdeksi internetin käyttäjämassaksi, ei ole sellainen asia, jossa haluatte erota muista? Nettiä käyttää yhtä hyvin pahin pedofiili kuin pieni lapsikin. Tuntemani lestadiolaiset hakevat musiikkia, lyhytelokuvia yms. netistä, joka sinällänsä on kaikkea muuta kuin tiedon etsimistä. Se on jotenkin korviketta tv:lle.
Sitten tuo väite, että tv:stä on vaikea katsoa vain haluamanlaisiaan ohjelmia. Kuullostaa ihan joltakin seuroissa uskovaisiin istutetulta ennakkoluulolta. Jos ohjelmistossa lukee: uutiset, tietovisailu tai dokumenttiohjelma, ei ole kovin vaikea arvata, mitä ohjelmat sisältävät. Jos taas menee katsomaan joskus pikkutunneilla esitettäviä kummallisen kuuloisia ohjelmia, ei ole mikään ihme, jos silmien eteen tupsahtaa pornoa tai väkivaltaa. Kuitenkin itsensä hallitseva ihminen voi jättää katsomatta törkyohjelmat, jos haluaa. Aivan yhtälailla netissä sivut voivat sisältää mitä tahansa muuta kuin olisi kuvitellut ja myös voi jättää klikkaamatta seksisivujen linkkejä, jos haluaa.
Ei tv:n ohjelmien valikointi ole sen hankalampaa. Jos oikeasti ei óle kiinnostunut väkivallasta tai muista synneistä, on niiden välttäminen yhtä helppoa netin kuin tv:nkin kanssa.
Toinen asia on, jos luulee olevansa "parempi" uskovainen, kun katselee alastonkuvia netissä kuin että se tekisi tv:n edessä.
Cherry,sulla oli ihan aiheellisia kysymyksiä ja kommentteja. Tuli mieleen ala-aste ajat ja eräs biologian tunti. Telvisiosta tuli luontodokumentti,joka oli tarkoitus koko luokan katsoa. Minä,silloin 8vuotias koululainen,en katsonut. Painoin pääni pulpettiin ja suljin silmäni.
Opettaja kysyi,onko minulla huono olo,kun pitelen päätäni. Jotakin siihen vastasin,en muista enää,mitä.
Tuokin tapahtuma oli aivopesun tulosta. Pieni lapsihan imee vanhemmiltaan ja ympäristöstään käyttäytymis-säännöt.
Telvisio oli syntiä.Ja minä en katsonut,koska en halunnut tehdä syntiä. Näin jälkikäteen ajateltuna käytökseni oli outoa,mutta tein,niinkuin seuroissa oli sanottu. Ja uskoin sen,mitä oli sanottu. Onneksi nykyään uskallan käyttää omia aivojani.Ikävä kyllä,suurin osa lestaadiolaisista ei aivojaan käytä. Puhujasedät sanovat,mikä on syntiä ja he uskovat kuulemansa. Ehkäisy,kevyt musiikki,alkoholi... Kieltolista on pitkä
Niin ja jos lestd. vanhemmille asiastapuhuisi, he vain sanoisivat, että se on Pyhä Henki mikä lapsella on vielä 8-vuotiaana toiminut. Aivopesua ei ikinä myönnetä. (Kumpaahan se oikeasti on ...hmm..)
Mutta entäs sellainen juttu, että internetin käyttöä vanhemmat voivat rajoittaa. Jos vanhemmat laittavat esteeksi salasanan, eivät lapset pääse nettiin silloin kuin haluavat. Televisiosta lapset voivat katsella mitä ikinä haluavat kun vanhemmat ovat poissa kotoa.
Tiedän lestadiolaisia, joilla on videot tai televisio. Itse en niitä hankkisi, mutta en myöskään tuomitse kaikkia sen perusteella, että heillä ko laitteet on. Jos he tuntevat pystyvänsä hallitsemaan käytön, se ei ole uskon este. Tämä tv-juttu on vain nostettu muiden kuin lestadiolaisten piiristä näkyvimmäksi erottavaksi tekijäksi.
ei tulla koskaan pääsemään vlestadiolaisten ja ei-lestadiolaisten välillä yksimielisyyteen ja yhteisymmärrykseen. Aina ne yrittää etsiä porsaanreikiä, vaikka luulis olevan parempaakin tekemistä ihmisillä.
Asia on vain niin että sen voi vain uskon kautta ymmärtää!!!
Arvon lestaadiolaiset: Älkää millonkaan ihmetelkö esim.islamilaisten terroritekoja. Sillä hekin uskovat juuri sillä tavalla,kuin on opetettu,kuten heidän "omatuntonsa" sanoo. Islamilaisten tekojakin voi vain uskon kautta ymmärtää....
Heips!
Vertauksesi lestadiolaisten tv-kannasta islamilaisten terroritekoihin on todella ontuva. Niillä on kyllä tosi vähän tekemistä keskenään. Pinnallisesti ajateltuna logiikka ehkä näyttää olevan sama, mutta syvällisemmin ajateltuna ei stemmaa. Onhan se eri asia jos lestadiolaiset keskenään sopivat HEITÄ ITSEÄÄN "rajoittavista" asioista kuin islamilaiset jotka TUHOAVAT/TAPPAVAT mielestään vääräuskoisia omalla tunnollaan perustellen. Mieti nyt vähän, mitä vertaat keskenään!!
Olen joskus miettinyt sitä, että mikä tässä lestadiolaisuudessa niin "pistelee" ihmisiä. Lestadiolaiset ovat kuitenkin rauhaa rakastavia ihmisiä ja haluavat elää sovussa ihmisten kanssa, eivät tuputa uskoaan,ellei joku itse halua kysyä. Jos joku ryhmä haluaa elää omien periaatteittensa mukaan, josta ei muille aiheudu haittaa eikä se elämäntapa ole yleisesti hyväksyttyjen yhteiskuntanormien vastaista, miksi niin ei voisi tehdä? Eikö se ole arvostettava asia? Onko ei-lestadiolaisilla sittenkin pieni epäilys mielessään, että entäpä jos he kuitenkin ovat oikeassa?
Kuinkas sinä asian nyt tuolla tavalla ymmärsit?
Tarkoitus oli tuoda esille "sen ymmärtää vain uskon kautta"-klisee. Ja se ymmärrys uskon kautta koskee aika paljon laajempaakin aluetta,kun pelkkää telkkaria. Kuten ehkäisy,kuten alkholi kohtuullisestikin nautittuna...
Ei ilamilaisten tekojakaan voi ulkopuolinen ymmärtää.Se,joka on aivopesty ko.uskontoon,ymmärtää kyllä.
Sama koskee lestaadiolaisia. Ei heitä voi ymmärtää,kuin toinen aivopesty lestaadiolainen.
Eli: Jos islamin uskoiselle luvataan seitsemän neitsyttä paratiisissa,he ovat valmiita uhraamaan vaikka oman henkensä uskonnon eteen tekemällä jonkun järkyttävän terroriteon.
Ja samalla tavalla lestaadiolaiset ovat valmiita uhraamaan vaikka äidin hengen jatkuvilla raskauksilla ja synnytyksillä,sillä heillehän on luvattu paikka taivaassa.
Ei ylläolevia esimerkkejä voi ymmärtää,kuin uskon kautta...
Heips!!
Vastauksellani halusin vain kumota sinun esittämäsi vertauksen islaminuskoisten terroritekojen ja lestadiolaisten tv-kannan välillä. Siis sen ettei niitä voi verrata toisiinsa. Kyse ei ole samasta asiasta. Jos lestadiolainen ei halua katsoa tv:tä ja islaminuskoinen murhaa vääräuskoisia ei ole sama asia, vaikka omalla tunnolla molemmat niitä perustelevat. On eri asia laittaa "rajoituksia" itselleen kuin tappaa muita ihmisiä, olivatpa motiivit mitä tahansa.
Jos joku ihminen/ryhmä ei halua katsoa tv:tä tai juoda alkoholia tai istua iltoja ravintolassa, mitä siitä on kenellekään haittaa? Vai pitäisikö mielestäsi kaikkien tulla "samaan mutaan" pulikoimaan?
>>Mutta entäs sellainen juttu, että internetin käyttöä vanhemmat voivat rajoittaa. Jos vanhemmat laittavat esteeksi salasanan, eivät lapset pääse nettiin silloin kuin haluavat. Televisiosta lapset voivat katsella mitä ikinä haluavat kun vanhemmat ovat poissa kotoa.
Miksi ihmeessä ihmiset noin vihaisella ja halveksivalla sävyllä puhuvat asiasta? Esimerkiksi väitellään merkityksettömistä asioista ja sitä paitsi mitä se teitä haittaa jos lestat tekee miten tahtoo TV:n ja internetin kanssa?! Hankkikaa elämä ja tehkää parannus! ;)
Heips!
Salasanan käyttö on varmaan mahdollista sekä internetissä että tv:ssä. Mutta kyllä olen silti sitä mieltä että Tv ja internet ovat erilaisia viestimiä niin että internet sopii uskovaiseen kotiin oikein käytettynä. Vaikka tv:ssäkin on hyviä ja katsottavia ohjelmia,niiden määrä on vähäinen. Esim. erään tutkimuksen mukaan vuorokauden aikana eri tv-kanavilta tuli n. 200 väkivallantekoa,joista suuri osa oli murhia. Tv:n hyötykäyttö vuorokautta kohti olisi siis todella olematon. Internetistä voi katsella ja etsiä hyödyllistä ja hyvää tietoa vaikka kellon ympäri ja sisällön voi valita itse. Hyvin monet käyttävät internettiä työntekoon ja elantonsa hankkimiseen, mihin tv:stä ei ole.
Korostan vielä sitä, että lukuisissa tutkimuksissa on todettu tv-ohjelmien vahingollisuus jo lapsiin, joka pahimmassa tapauksessa häiriinnyttää ihmisen normaalin mielenterveyden, kuten esim. Saksan muutaman viikon takainen verilöyly koulussa osoittaa. Malli aseeseen ja toimintaan oli haettu väkivaltaisista elokuvista. Liekö poika-poloinen katsellut niitä yksin kotona ilman vanhempien kontrollia kaikista mahdollisista salasanoista huolimatta?
Muuten, useat ei-lestadiolaisetkin perheet ovat päätyneet tv:stä luopumiseen, kun ovat todenneet sen hyödyttömäksi ja turhaksi.
...jotka ovat syntyneet muissa maissa sen jälkeen kun Lars Leevi aloitti hienon ja tuloksekkaan saarnatoimintansa LApissa? Ts. uskovatko lestadiolaiset tosiaan, etta vanhoillislestadiolaiseen ryhmään kuuluminen tai vanhoillislestadiolaisen kohtaaminen oikeasti on pelastumisen edellytys?
Jeesus on myös minun (syntisen ihmisen) Herrani. Olen syntejäni katunut, ja jatkuvasti kadun niitä joita tunnun edelleen tekevän, ja tunnustanut myös ihmisille, jotka tunnustavat Jeesuksen Herrakseen (koska sitä ei voi kukaan Raamatun mukaan tehda kuin Pyhän Hengen vaikutuksesta aidosti)
Itse uskon, etta lestadiolaiset Kristukseen Herranaan turvaavat varmasti pääsevat taivaaseen, ja etta he yllättyvät vallan positiivisesti, kun siellä lienee muitakin sitten :-) - uskoisin, etta minäkin sinne varmaan pääsen, kun uskon, ettei Herra omaansa hylkaa, kuten ei tavallinen isäkään lastaan, vaikka aihetta siihen mun kohdalla monesti olisi ollutkin :-)
Lestadiolaisia vastaan minulla ei ole tosiaankaan mitaan, hiljaista ja tunnollista sekä työteliästä väkeä ovat kaikki he, jotka tunnen. (Olen kotoisin lestadiolaisvoittoiselta alueelta).
Mukavaa kesää!
kyllä pystyy säätämään mitä katsotaan
Tietoa löytyy osoitteesta www.srk-oulu.net
...ynnä osoitteesta http://www.makkeri.bravepages.com/
Nii mun mielipide on se et kukin tehköö mite haluu mite ihmisii voi yksinkertasest ees kiinnostaa toi noin paljo!!
Meillä ei kotona oo telkkarii eikä hankitakaan swen tiedän et hyvii ohjelmiiki tulee mut harvoin.. Ei sieltä nykyää tuu muuta ku paskaa.. Vaik sitä mielellää kattooki.. Sisko asuu lähellä ja siellä joskus tulee "jäätyy kiinni" siihe vekottimee mut lopulta huomaa ettei se oo mitää antanu vaan pahaolo jää siitä.... Et parempi ja helpompi olla ees kattomatta/hankkimatta ku on kuitenki se houkutus aina lähellä.. Ja niitähä me vältetää. Kyl mä tajuun et epämeiket ei tuu ikiin tajuu näit meijä juttui.. Uskon kautta senki ymmärtää niinku nää kaikki muutki=)
Et tämmöstä mulla.
Ja varmaa aika monet meikäläiset osaa samaistuu tähä.. Vai?
Palataa!!