Ruotsista tiukka vaatimus – Näin Naton on pysäytettävä Venäjä Itämerellä
Ruotsin puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Peter Hultqvist esittää, että Suomi ja Ruotsi pyytävät Naton 4. artiklan aktivointia. ”Nyt on kyse siitä, että otetaan aloite Itämerellä, eikä vain toimita tapahtumakohtaisesti”, hän sanoo Iltalehdelle.
Ruotsin parlamentin puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Peter Hultqvist vaatii, että puolustusliitto Naton 4. artikla aktivoidaan.
– Suomen, Baltian maiden, Puolan ja Ruotsin tulisi yhdessä pyytää Naton perustamissopimuksen 4. artiklan aktivointia, Hultqvist esittää Iltalehden haastattelussa.
Ruotsin puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Peter Hultqvist esittää, että Suomi ja Ruotsi pyytävät Naton 4. artiklan aktivointia. ”Nyt on kyse siitä, että otetaan aloite Itämerellä, eikä vain toimita tapahtumakohtaisesti”, hän sanoo Iltalehdelle.
Ruotsin parlamentin puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Peter Hultqvist vaatii, että puolustusliitto Naton 4. artikla aktivoidaan.
– Suomen, Baltian maiden, Puolan ja Ruotsin tulisi yhdessä pyytää Naton perustamissopimuksen 4. artiklan aktivointia, Hultqvist esittää Iltalehden haastattelussa.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Pohjois-Atlantin sopimuksen 4. artikla kuuluu seuraavasti: ”Osapuolet neuvottelevat keskenään aina, kun jokin osapuolista katsoo jonkin osapuolen alueellisen koskemattomuuden, poliittisen riippumattomuuden tai turvallisuuden olevan uhattuna.”
Hultqvistin esitys tarkoittaisi sitä, että Naton neuvosto kokoontuisi puolustusliiton päämajassa Brysselissä.
Neljännen artiklan aktivointi on Ruotsin puolustusvaliokunnan puheenjohtajan mielestä välttämätöntä vallitsevassa tilanteessa.
– Mielestäni on tärkeää edetä tätä tietä tilanteessa, jossa hybriditapahtumat seuraavat toisiaan Itämerellä.
Viesti antagonisteille
Hultqvist painottaa, että neljännen artiklan aktivoinnin jälkeen aloitettavissa neuvotteluissa pitää päättää konkreettisista ja yhteisistä vastatoimista.
– Naton sisällä tulee kehittää kokonaisvaltainen strategia Itämerellä tapahtuvia hybridihyökkäyksiä vastaan. Se voisi esimerkiksi sisältää Naton alusten suuremman pysyvän läsnäolon Itämerellä. Päätöksiä pohjustava konsultaatio Pohjois-Atlantin neuvostossa antaisi kaikelle tälle tarvittavan painoarvon, Hultqvist korostaa.
Venäjän sabotoivat varjolaivat ovat eksistentiaalinen uhka Itämeren Natomaille 4. artikla aktivoitava
Kaapeleita katkovat laivat ja pian mahdollisesti öljyvahinkosabotaasin tekevä Venäjän varjolaiva ovat eksistentiaalinen uhka Itämeren Natomaille!
NATOn tulee ottaa 4 lähtöön välittömästi
Naton on paras lähteä itämereltä, ennekuin veri virtaa.
Välittömästi
Hyvä Ruotsi
Naton 4 aktivoitava heti
Millon sitä hyökätään sinne Äänislinnaan? Siellä komsomolski-tytöt jo odottaa!
Komsomoletskien Uazitkin on rikki!!!!
Välittömästi
Suomen ja Ruotsin välillä menee tärkeitä kaapeleita.
... joita Nato-suomalaiset kaivurkuskt on katkoneet taajaan.
r......ä on vakava uhka
Heti
Hyvä
r.....ä on paniikissa
Hyvä
Oikein
Todella hienoja yksisanaisia mielipiteitä tullut vastauksena avaukseen.
Mahtavaa että Länsi vastaa uhkaan
Ihanaa
mahtavaa
No siitähän olisi eniten vahinkoa Suomelle ja heti toisena Ruotsille.
r.....ä on vakava uhka Lännen turvallisuudelle,
Naton tulee vastata nopeasti r.....än uhkaan
Mutta ei se vastaa. Rutte paskoo jo nyt housuunsa.
Siis hetkinen.. Oletko sä, vastaillu omaan, postaukseesi?
Varjolaivasto on kerättävä talteen kuleksimasta. Kuinka tuollainen on yleensä päässyt syntymään. Ei laivat saa katkeilla aallokossa, seilaavatpa sitten minkä lipun alla hyvänsä. Ja jos joku Karibian saari sen hyväksyykin, niin ei Itämerellä eikä Välimerellä. Salmet kiinni romulaivoilta, heti !
Ei oo enää laivoille laskeutujia. 😁
Kerää ny sitte, vaikka ittes - sohvaperuna. 🤡
Nato-ruatti voi kyllä vaatia venäjältä, mutta sen on huano mennä siltä mitää ottamahan.
Ruotsista tiukka vaatimus - vai takamus?
No takamus se ei taatusti ole.
Mutta ei se vaatimuskaan voi olla, koska Nato-ruotsi ei tee vaatimuksensa eteen mitään toimenpiteitä.
😁👉👌✌
Nato-ruotsi ei sa edes katujengejään kuriiin. 🤡
Miten näet niitä "nuoria" yön pimeydessä? Et mitenkään!
Sama Hesoissa. Mustia spurguja et näe yöllä missään. Et missään.