Ei tietenkään kaikki yhtäaikaa kuin seinään mutta vanhoja varastoja ei ole kuin parin tuhannen verran ja ne ovat tietenkin niitä joita on vaikein saada kunnostettuja ja myös vanhimpia.
Uusiotuotantohan on melko mitätöntä johtuen tietenkin osista.
Niin siinä käy että Venäjä heikkenee ja Ukraina vahvistuu.
Uusiotuotantohan on melko mitätöntä johtuen tietenkin osista.
Niin siinä käy että Venäjä heikkenee ja Ukraina vahvistuu.
Vastaukset 114
Vanhimmat
Aloitus taitaa olla vanha, vuodelta 2022?
Myös Ukrainan iskut syvälle Venäjälle ammusvarastokomplekseihin ovat huonontaneet ryzzän ammushuoltoa kun tykistöammukset, liitopommit, ohjukset ja räjähdelennokit niin omat kuin Pohjois-Korealta ja Iranilta ostetut ovat hiipuneet. Tykistöammuksissa Ukraina lähestyy ryzzää kun oma tuotanto, yhteistyösipimukset sekä lännen tuotannon kasvu ja vienti Ukrainaan kasvaa koko ajan kiihtyvästi. Myös lännen rahoittama Ukrainan 2S22 Bohdana 155mm itseliikkuvien pitkän kantaman haupitsien tuotanto kasvaa tykistöammusten lisäämisen kanssa kilpaa. Jo noin 20 Bohdanaa kuukausittain puolustusta lisäämään ja päälle massiivinen lennokkituotanto sekä robottikonetykit ym.
Tilanne on enää noin 1,5 vanjan eduksi tykistöammuksissa, tosin pohjoiskorealaisten ammusten suuri määrä tasoittaa tilanteen 1:1:een ja lännen tykistöammustuotanto kasvaa koko ajan.
Vanhalta vaikuttaa aloittaja.
Venäjä on jo voittanut alueet mitä meni interventiolla pelastamaan.
Nyt vaan natsijohdon vastarinta USAn ja Brittien tuella ja median säestyksellä pitää yllä tappamista.
Länsi natsimielisine antaa tukea vaan jotta sota jatkuisi loputtomiin koska se on tuottoisaa.
https://www.youtube.com/watch?v=4PSn9ilCseE
Tässä mennään ...
Venäjä on tuhonnut näitä tappamisasetehtaita ....uraa uraa....
Varmaan vuodelta 1800.
Tiltu hoitaa asian normaalilla tavallaan eli kieltää asian.
3 päivän sodassa Venäjä on menettänyt lähes 10 000 tankkia eikä uustuotantoa juuri ole vaan käytännössä kaikki on olleet niitä vanhoja tankkeja joita on korjattu sotaa varten.
Ja ensiksi otetaan tietenkin ne helpoimmin korjattavat ja ne hankalat tapaukset on enää jäljellä.
Harmittaahan se varmasti Putiniakin mutta jospa hän repäisee kaikille sotilaille polkupyörät, kolmella vaihteella vieläpä.
Aika vähän, Hitler tuskasteli kun olivat tuhonneet jo 30 000 ja vielä niitä riitti, riitti, riitti...
Ne Aatun aikaiset ovat liian heikkoja. Mutta pakko Venäjön on niitä nyt käyttää.
Riitti, koska 7000 (vai oliko se 17 000) tuli Amerikasta ja käytännössä koko ajoneuvokalusto (vajaat 400 000), jolloin rysäpöksyn tuotantokapasiteetti vapautui tankkeihin.
Nyt Amerikan apu on negatiivista merkkiä.
UKRAINA ON MENETTÄNYT JA MENETTÄNYT JO KURSKISSA ENEMMÄNN KUN ITÄRINTAMALLA ....joka on edennyt hyvin näinkin suuressa maassa. uraa uraa
Tankit ovat hyödyttömää metalliruumisarkkua....Venäjä on tuhonnut drooneillaan kymmeniä tuhansia ajoneuvoja ja panssareita sekä ilmlapuolustusjärjestelmiä..uraa uraa
Miksi muutat aiheen 2. maailmansotaan? Ei sillä ole asian kanssa mitään tekemistä.
Ja Venäjähän sai apua liittoutuneilta.
Liittoutuneilla oli muuten reilusti yli 200 000 tankkia.
Veikkaisin itse, että vasta vuonna 2026, ei vielä ensi vuonna.
Veikkaan Ukrainan antautuvan ennen tuollaista skenaariota.
Tai Yhdysvallat tekee sopimuksen yli Ukrainan Venäjän kanssa, jo ensivuoden Helmi-Maaliskuussa. Ukraina menettämässä Kursin jo Tammikuun loppupuolella-Helmikuun aikana?
Pokrovsk on samaan aikaan tulen alla, ei Ukraina sotaisilla ajatuksilla enää itse mitään voita.
Päinvastoin, Venäjä ottaa maata koko ajan. Olisi pitänyt neuvotella jo aikoja sitten.
Huonosti informoitua jos ette tiedä Ukrainan olevan nyt hätää kärsimässä.
Michael Clarkea on syytä kuunnella, hän on ollut hyvä ennustaja sodan alusta saakka.
https://www.youtube.com/watch?v=atAEWcqbXCA
Ukrainaa siis täytyy auttaa siihen asti, että se kestää.
Eurooppalaiset ja ukrainalaiset ovat jo kyllästyneitä koko sotaan.
Etelä-Euroopassa ei kohta pidetä Ukrainaa sentin arvoisena, heillä kun on omiakin ongelmia ratkottavina. Turkki haluaa myös sodan loppuvan, eikä Ukraina voi tarjota mitään jolla Erdoganin pää kääntyisi, onhan Trump samalla linjalla Erdoganin kanssa.
Kaikki muut haluavat sodan jo loppuvan, paitsi Putin Kalsarimyrkyytäjä, joka vielä haluaa sotaa ja valloituksia.
Ikävä kyllä tuo on vain sinun näkemys, Trumpilla voi olla omansa.
Trumpushkakin väittää haluavansa rauhaa, mutta tähän mennessä julkituodut hänen suunnitelmansa tulisivat johtamaan vain sodan jatkumiseen ja laajenemiseen.
Sodat eivät koskaan maailmasta lopu, vain se on varmaa?
Niin kauan kuin imperilaistisia fasisteja kuten Putin Kalsarimyrkyttäjiä päästetään valtaan, niin ei tietenkään. Eurooppa eli jo hyvin rauhassa kunnes hän toteuttti unelmansa sodista ja valloituksista.
Vain typerykset auttavat Ukrainaa. Siis Natokuppaiset auttavat piti sanoman.
Ukraina on musta aukko kun tyhmyys on siellä tiivistynyt tarpeeksi. Toiset ääliöt tunkevat sinne rahansa ja aseensa heikentäen omaa turvallisuuttaan, tulevaisuuttaan ja hyvinvointiaan. Ja kaikki vain siksi, että NATOn isännän etu on kyseessä.
Onneksi NATO ei ole laajentunut, se on rauhan yhteisö, ei sotilasliitto.
Natokuppaisilla on levy juuttunut paikoilleen. Eikö molo ole saanut uutta manuaalia?
Olet onneton ajastasi jäljessä.
Jos Venäjän annetaan voittaa Ukrainassa, se jatkaa sotaansa ja valloituksiaan myös muualle Eurooppaan a solloin Suomikin joutuu sotaan Venäjää vastaan, kuten sinulle on jo perustellen kymmeniä kertoja kerrottu. Äläkä siis kysy enää, että miten niin.
NATO on laajentunut, koska Venäjän naapurimaat haluavat turvaan tuolta terroristi- ja rikollisvaltiolta ja sen natsi-Saksan kaltaiselta imperialistiselta fasismilta.
Haha. Kun tiltu ei pysty kumoamaan sitä, että Putin Kalsarimyrkyttäjä on ainoa, joka haluaa sotaa ja valloituksi, niin hän yrittää hyökätä minua vastaan. LOL, mikä urpo.
Sodan syyt voimme lukea tulevasta rauhansopimuksesta, siinä voi hyvinkin lukea sellaista ettei Ukraina voi liittyä NATO: n jäseneksi ja rauha voi tulla.
Yksinkertaisesti sota olisi ollut NATO: n laajentumispyrkimyksen seurauksena tullut?
Näinkin voi käydä. Katsellaan mitä sopimuksessa lukee, kun se allekirjoitettaisiin.
Trumpin sanoin, sota on typerien syiden sota.
Molo ei kykene ymmärtämään faktoja. Ukrainan armeijassa on kokonaisia joukko-osastoja, jotka kantavat natsi-tunnuksia. Ukraina jatkaa natsien perinteitä esimerkiksi SS Galitsian joukko-osastoa ylläpitämällä. Molon tapaisille SS joukot olivat hyväntekijöitä.
Sitä ihmettelen miten molo voi projisoida Venäjän natsimieliseksi kun Venäjä sotii ukronatseja vastaan. Jos Azov -pataljoonan porukoille molo sanoisi venäläisten olevan natseja niin molo saisi sakin hivutusta, hirtettäisi munista (jos sivari-mololla semmossii on).
Tai ehkä uskottavin selitys on se, että molo on kajahtanut.
Väitteesi on täysin järjetön, koska sodan syy tiedetään jo siksi, että sodan aloittaja ja hyökkääjä Putin Kalsarimyrkyttäjä on itse sen kertonut. Hän kertoi ettei Ukraina muka ole oikea maa eivätkä ukrainalaiset oikea kansa, vaan että ukrainalaiset ja venäläiset muka ovat samaa kansaa, joka pitää yhdistää. Ja lisäksi hän kertoi ihan äskettäin, että Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, koska he olivat tympääntyneitä kaiken vakauteen ja halusivat hieman toimintaa. Se, millaisin ehdoin rauha solmitaan, ei kerro sodan syistä yhtään mitään, van siitä, miten tuo rikollinen sota on sujunut. Ja NATO:n laajentuminen ei voi olla sodan syy, koska Ukraina ei ollut hakeutumassa NATO:n jäsenmaaksi silloin kun Venäjä sinne hyökkäsi ja aloitti sotansa.
Tärkeintä on ymmärtää suurvaltojen dynamiikkaa. Trump haluaisi ottaa Grönlannin Tanskalta turvallisuussyistä, Venäjä voi haluta vähemmän, sen ettei ohjuksia tule alle 500 km etäisyydelle Moskovasta.
Kumpi ajatus on mielestäsi hullumpi, ja miksi?!
Haha, mitä roskaa taas Z-natsilta. yritöt väittää, ettei esim. tämä uusnatsi, joka taisteli Venäjän puolesta, muka ollut natsi:
https://romea.cz/en/world/the-times-putin-has-sent-mercenaries-to-kyiv-led-by-an-admirer-of-the-nazis-to-murder-zelenskyy-and-the-klitschko-brothers
Kukaan ei ollut viemässä Moskovan lähelle ohjuksia, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, joten se ei voi olla Venäjän rikollisen sodan syy, vaikka sinä niin olet yrittänyt väittää, tiltunen. Molemmat ajatukset ovat täysin mielipuolisia.
Eli, nyt Suomeen ei ole tulossa ohjuksia?
Mitä höpötät, tiltunen? Tietenkin on, koska tarvitsemme turvaa tuolta fasistiselta ja imperilisitiselta terroristi. ja rikollisvaltiolta, varsinkin kun näimme, miten Ukrainalle kävi, kun sinne kukaan ei ollut viemässä ohjuksia.
Väitteesi on järjetön,,,, Muka, muka, voi, voi. Mololla on ajatus hirttänyt. Et todellakaan tiedä sodan syistä yhtään mitään. Olet pelkkä Bidenisti, ei tule linkkejä eikä lenkkejä. Jokainen on paskaset kalsarisi jo nähnyt.
Väitätkö, että Putin Kalsarimyrkyttäjä valehtelii, kun hän kirjoituksessaan kertoi, miksi hyökkäsi Ukrainaan tai kun julkisessa esiintymisessään kertoi, kuinka he olivat tylsistyneitä ja kaipasivat toimintaa?
"Jos Venäjän annetaan voittaa Ukrainassa, se jatkaa sotaansa ja valloituksiaan myös muualle Eurooppaan a solloin Suomikin joutuu sotaan Venäjää vastaan"
Aika outo ja todella kummallinen väittämä nyt sinulta.
Sillä sinä itsehän se olet täällä kertonut kovaan ääneen että ei Venäjä koskaan uskalla hyökätä jotain Natoon kuuluvaa valtiota vastaan. Ja nyt sitten pelottelet että venäjä muka hyökkää Suomeen.
>Etelä-Euroopassa ei kohta pidetä Ukrainaa sentin arvoisena, heillä kun on omiakin ongelmia ratkottavina.
Niinkö se Etelä-Euroopan suurimman valtion pääministeri sanoi, kun täällä kävi?
Nato ei tosiaan laajene itse, vaan Ńatoon liitytään. Vapaaehtoisesti ja kansojen suuresta halusta.
Se venäläisten johtama liitto toimi "hiukan" toisin periaattein...
Ei siinä ole mitään outoa muiden kuin sellaisten mielestä, jotka eivät ymmärrä, mitä siinä lukee. Nyt Venäjä ei voi hyökätä NATO:on, mutta jos se voittaa Ukrainassa, niin sitten se kokee olevansa siihen valmis.
Kalsarinmyrkyttäjän sotahulluudesta ja halusta järjettömiin riskeihin oman kunniansa kirkastamiseksi saadaan koko ajan uutta näyttöä, joten kiteytetään tämän hetken tilanne:
Järjellisin ja sotilaallisesti kestävin perustein katsottaessa ei ole mahdollista, että Venäjä hyökkäisi Naton kimppuun. Näin on aiemmin oletettu Venäjänkin toimivan.
Järjettömin ja sotilaallisesti kestämättömin perustein tehtävä valtavan riskin hyökkäys taas on yhä mahdollisempi. Mikään sotilaallinen pidäke ei estä sekopäisyyteen vajoavaa absoluuttisen vallan haltijaa yrittämästä, ei edes Nato. Vain diktaattorin lähimmät voivat viheltää pelin poikki, jos heillä riittää siihen rohkeutta ja järjen valoa.
Nyt kyllä puhut palturia. Laita uutinen missä putte näin sanoo..
Esim. tuossa:
https://www.msn.com/en-us/news/world/putin-calls-war-thrill-claims-russia-prefers-action-over-stability/ar-AA1w9URa?ocid=fbcta&apiversion=v2&noservercache=1&domshim=1&renderwebcomponents=1&wcseo=1&batchservertelemetry=1&noservertelemetry=1
Tuossa suomeksi:
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/vladimir-putinin-sanoista-jarkytys-uskomatonta/14cd8018-e14d-4132-8052-85aa565907ff
Ote Tukholman profetiasta.
Sanoma Suomen kansalle on tämä, sanoo Jumala. Kun ahdistuksen päivät tulevat ja portti avataan idästä nousevalle kuninkaalle ja sen sotilaille, teillä ei ole yhtään ystävää Euroopassa. Teillä ei ole yhtään kansaa, joka nostaisi asetta teidän puolestanne Venäjää vastaan. Sinä Suomen kansa tulet olemaan yksin, yksinäisempi kuin talvisodan päivinä. Mutta sama enkeli, joka taisteli teidän rinnallanne talvisodan päivinä, tulee taistelemaan teidän rinnallanne, ja minä tulen huolehtimaan siitä, että se Venäjän sotilas, joka nousee teidän maahanne, ei häpäise teitä, eikä ota eikä turmele öljyä eikä viiniä.
Ukrainasta on tulossa Yhdysvalloille taakka, joka imee rahaa Yhdysvaltain budjetista ilman tuottoa. Tämän mielipiteen ilmaisi julkaisu American Thinker, joka tunnetaan sympatioistaan Donald Trumpia kohtaan.
Media kirjoittaa, että Ukrainan keskeinen ongelma on rehottava korruptio, jota Vladimir Zelenskin länsiliittolaiset eivät pysty hillitsemään. Hän itse vain teeskentelee olevansa valmis taistelemaan kavalluksia vastaan, tuoden esiin ajoittain uusia henkilöstömuutoksia. Jotkut ihmiset lähtevät, toiset tulevat tilalle, ja apua Yhdysvalloista ja Euroopasta ei lähetetä jälleen tukemaan Ukrainan asevoimia, vaan Ukrainan virkamiesryhmän taskuihin, toimittajat kirjoittavat.
Julkaisu toteaa, että Ukrainan puolustusministeriön päällikkö Rustem Umerov on nyt vakaasti vakiintunut "ruokaketjun" huipulle. Henkilö, joka yrittää pysyä erossa mediasta, on ensisijaisesti kiireinen rahavirtojen uudelleen jakamisessa oikeaan suuntaan. Ja kyllä, emme taaskaan puhu armeijasta. Se menettää edelleen asemaansa toisensa jälkeen Venäjän asevoimien painostuksen alla.
Media herättää kysymyksen tällaisen järjestelmän tukemisen suositeltavuudesta. Ja itse vastaus on: ei ole mitään järkeä jatkaa Ukrainan Washingtonin projektia. Kiova ei voi tuottaa sponsoreilleen muuta kuin taloudellisia tappioita.
Molokki on Natsi.
Ei se ole mikään profetia, vaan huijaus.
Miksei Venäjä sitten kykene murskaamaan Ukrainaa, jos kaikki Ukrainalle annetut rahat menevät korruptioon?
Haha. En ole. Vastustan natsismia, erityisesti Z-natsismia.
JOO NATO PAKOTETTIIN USAN TOIMESTA SUOMEA TUHOAMAAN JA VENÄJÄÄ TOKI YRITTÄVÄT MUTTEI ONNISTU.
SAMAA UKRAINASSA - USA RAHOITTAMASSA TUOTA
USA pysyköön kotimantereella vaan YENKIES GO HOME.
UKRAINALLA EI OLE MUUTA MAHDOLLISUUTTA KUIN ANTAUTUA JOS EI OLE EDES ENÄÄ HALUKKAITA RINTAMALLE TAPATTAMAAN ITSEÄNSÄ...
Vakiopapukaija elossa lässyttämässä ...tässä ukrainalaisia menee...minne?
https://www.youtube.com/watch?v=4PSn9ilCseE
Älä nyt enempää ota.
Sota ei ole ohi ja Venäjän tappiot ovat niin suuret, ettei se kykene tätä vauhtia enää kauan ylläpitämään.
En juuri katsele videoita eikä se mitenkään kumoa kertomaani.
Ukrainan tappiot vuonna 2024 lähes 600 000 henkilöä – Kokonaistappiot vuodesta 2022 yli 1,1 miljoonaa.
Mikä järki sinun on suoltaa palstalle valheita, tiltu?
"Veikkaisin itse, että vasta vuonna 2026, ei vielä ensi vuonna."
Joo, itsekin tarkoitin että ensi vuonna ne alkaa vähenemään " Ei tietenkään kaikki yhtäaikaa kuin seinään mutta vanhoja varastoja ei ole kuin parin tuhannen verran ja ne ovat tietenkin niitä joita on vaikein saada kunnostettuja ja myös vanhimpia."
Mutta kirjoitin asian epäselvästi....taas.
Mutta pointtisi tuli selväksi. Venäjä menettää kalustoaan sitä tahtia, ettei se sitä pysty korvaamaan ja silloin sen viimeistään on lopetettava sotansa, kun se loppuu.
Molo siirtelee tolppia koko ajan.
Eiköhän ne ukronatsien panssarit ole ennemmin loppumassa. Suomenkin toimittamat Leopardit tuhottiin melko pian. Paseista osa on viety Venäjälle näytille.
Sinne menee suomalaisten apu - mustaan aukkoon Ukrainaan. Sinne sopii.
Lännellä riittää panssareita, Venäjältä ne loppuvat viimeistään 2026.
Ei kun ne loppui toissa vuonna.
Ensi vuonna loppuu kenttälapiot.
Uudet Fiskarsit vaan tilaukseen. Kyllä niitä meillä riittää. Ja ainahan voidaan mennnä vaikka kolmeen vuoroon niin kyllä riittää.
"Venäjä on menettänyt lähes 10 000 tankkia "
Saahan kynällä helposti tehtyä tappioita, mutta todistetusti Venäjä on menettänyt 3662 tankkia Oryx sivuston mukaan.
Vähemmän Venäjän rauhan panssareita on enemmän rauhaa.
kulla venäjä nyt kastuu vaikkas kuinka hitsaa härveleitä ja hetekoja panssareitesa suojaksi.
"Aika vähän, Hitler tuskasteli kun olivat tuhonneet jo 30 000 ja vielä niitä riitti, riitti, riitti..."
Joo liitoutuneiden resurssit olivat ehtymättömät lend lease avussa .
– yli 7000 hyökkäysvaunua
– 427 284 kuorma-autoa (Studebecker, Dodge)
– 50 501 maastoautoa (Willys)
– 13 303 panssaroitua kuljetusvaunua ja vetäjää
– 35 041 moottoripyörää
– 1 981 veturia
– 11 155 rautatievaunua
Tuskin venäjän diktatuurilla on tuon tasoista pelastajaa vaikka pohjoiskoreaan 😁on venäjä toivonsda laittanut ....epätoivoista on kremlin sätkiminen
Edellinen oli vain maajoukkojen logistiikkaan merivoimat venäjällä saivat jenkeiltä köyhäinapua seuraavaa...
– 28 fregattia
– 105 sukellusvenettä
– 77 miinalaivaa
– 3 jäänmurtajaa
– 140 sukellusveneentorjuntahävittäjää
– 202 torpedovenettä
Kaikkiaan 595 laivaa
Ilmavoimat
– 4 952 hävittäjää Aerocobra
– 2 410 Kingcobraa
– yhteensä 9 681 viittä tyyppiä hävittäjiä ja pommikoneita
Tykistö
– 8 218 tykkiä
– 5 815 panssaritorjuntatykkiä
– 8 701 tykinvetäjää
– 473 000 000 tykistön kranaattia
Puna-armeijan vaatetukseen
– 15 010 900 paria sotilassaappaita
– 50 413 tonnia nahkaa
– 69 000 000 neliömetriä puuvillakangasta
Puna-armeijan pitämiseksi hengissä
– 3 820 906 tonnia elintarvikkeita (etupäässä lihasäilykkeitä, voita, suklaata, …)
Raaka-aineita sotakaluston valmistukseen
– 136 000 tonnia räjähdysaineita
– 2 317 694 tonnia terästä (myös panssariterästä), riittäisi n. 75 000 hyökkäysvaunun valmistukseen
– 5 807 tonnia alumiiniputkia
– 166 699 tonnia alumiinivaluja
– 56 387 tonnia alumiinipeltiä, sotilaslentokoneiden valmistamiseen
– 34 793 tonnia pronssia ja messinkiä tankoina
– 7 335 tonnia pronssi- ja messinkilankaa
– 24 513 tonnia pronssia ja messinkiä levyinä
– 181 616 tonnia eristettyä kuparijohtoa
- jne...loputtomasti
Neuvostoliitto sai kaiken USA:sta ja pärjäsi vain niillä.
😂😂😂🤣🤣🤣😂😂🤣🤣
No merisota ainakin kiihtyy ja eskaloituu
Lähteiden mukaan "Moskova" sukellusvene aiotaan siirtää mustalta mereltä itämerelle samaten erittäin salainen vakoilu ja häivealus Admiral Kuznetsov on toiminut jo itämerellä jonkin aikaa mutta huomaamattomuutensa vuoksi aluksen olinpaikka ei ole paljastunut.
Venäjä on kiinnostunut Intian T-52 vaunuista joita Intialla on n. 2500 joista n. 500 on neukkulähtöisiä ja 2000 Inkkarien valmistamia.
Niillä saisi jatkettua mutta Intia tuskin niitä antaa eli myy.
Muita laitteitahan Venäjä ei niihin oikein voi asentaa kuin matkaradiot ja niistä kuuluu vain Ukrainan kanavat.....
Eihän Venäjä enää tarvitse panssareita, kun Ukrainalla ei ole asettaa miehiä rintamalle. Joulukuun 22. päivä oli historian vilkkain päivä Ukrainan rajoilla. Pelkästään Puolan rajan ylitti yli 150 000 ihmistä, jotka palenivat Ukrainasta. Miksihän YLE ei hiisku tästä joukkopaosta mitään?
Syy on Zelenskyn uusi värväyslaki, joka tuo 18-vuotiaat pojat kutsunnan piiriin vuoden 2025 alusta alkaen. Ihan niin kuin Zele aikoinaan vannoi, ettei hän laske koskaan kutsuntaikää noin alas. Sinänsä mielenkiintoista, koska sekä parlamentin jäsenet, että itse pomo eivät ole lailllisesti valittuja. Kaikki vaalit on jätetty pitämättä, vaikka maan perustuslaki niin vaatii.
Tiltu valehtelee taas sydämensä kyllyydestä. Ukrainan laki kieltää vaalien järjestämisen sota-aikana.
("Ukrainan laki kieltää vaalien järjestämisen sota-aikana.")
Kuka nyt tollaisen lain on laittanut alulle ja vielä vahvistanut sen.
Se on Ukrainan perustuslaissa, joka on hyväksytty vuonna 1996.
Venäjän tiltu yritti vain muuttaa puheenaihetta.....
Juupa niinhän ne loppui ammuksetkin v.2022 maaliskuussa, meidän entisen kuurapää kenraalin ennustamana. Meillä on harvinaisen paljon näitä astiantuntijoita ym, oraakkeleja. Tämä sinivierkukka Saari kuuluu samaan sarjaan.
Ero tykistöammuksissa on enää 1,5 kertainen ja kapenee. Kun Venäjän ammuksista suuri osa pohjoiskorealaisia niin tilanne on jo tasan.
Paskat panssareista ,Suomalaisilta loppuu leipä .Tälläista tämä kun suursuomen rakentajien suvut johtavat valtiota.
Ei tunnu vaan loppuvan! Käy ihmeessä Lahden Lidlissä! Sieltä sai reilulla alennuksella pian vanhenevaa leipää! Huolesi on turha!
Ooksää edes nähny kananmunaa viime vuosina tiltunen?
"Paskat panssareista ,Suomalaisilta loppuu leipä ."
älä kitise pelle paskat mikään leipä lopu mutta joka aamuinen graavi lohi oli aamiaispöydässä loppu ja se vitutti laitoin akan kauppaan hakemaan lohta ...siinä se eläkeläisen aamupäivä kuluu tehdessä graavi lohta .
Kyl se leipä loppuu kohta ja pettua pöytään pitää laitaa ja loputkii puut maasta kaataa ruoaksi.
Ei tääl oo kaikilla ees nykkää ostaa ruokaa vaan hakoo jonost.
Taisit laskea housuihisi kun tuli mieleen ja uutinen venäläisten taas alas ampumista hävittäjistä..hahahaihiihihih
Kyllä konkurssit jyllää ja maa on kurjassa jamassa.
Niillä joilla on rahaa ja valtaa eivät näe mitä takapihalla tapahtuu.
Mielenterveysongelmia, murhia ja pahoinpitelyjä tullu ihan USAn malliin kun natokin pakotettiin suomalaisille eikä kysytty kenenkään mielipidettä, ei tunneta ketään joka olisi käynyt äänestämässä tästä.
Ei tunnu vaan loppuvan,, Näin tarinoi näsäviisas homo.
No mikäpä sieltä nyt ei olisi 10 vuoden aikana ollut loppumassa lopulliisesti?
Suomen valtio voi ostaa viljelijöiltä kaikki zetorit, ei maajussit enään niitä tarvitse ku viljely on kannattomanta, lahjoitetaan putlerille ne konekirääri vaan katolle ja antaa soittaa.
Ukrainan tukea on lisättävä. Ukraina taistelee ihmisyyden puolesta absoluuttista pahuutta vastaan.
UKRAINAA eli sotaa ei saa tukea. Päinvastoin.
Nyt ei enää tukea lisää taida pahemmin tullakaan, hanat alkaa sulkeutua eikä kukaan puolihullukaan halua tuonne uhraamaan mennä henkeänsä natsijohdon iloksi.
Oho natsivani o heräny ko me mentiin nukkumaha....eikö maistu uni ko venääiset tuhoo ja sinä vaan uhoo.
https://www.youtube.com/watch?v=4PSn9ilCseE
Tos o mite mänöö ko roskalehe ei kirjuuta
Ukrainan tukea on lisättävä,,, Ja vitut , mene itse sinne pullistelemaan ja vie omaisuutesi mukanasi jos sitä on muille jakaa. Jos yhtään tiedät asioista mitä ukrainassa on tapahtunut alkaen n, 15 vuotta sitten , olisit melko varmasti toista mieltä , tai sitten olet yksinkertaisesti USA n ja meidän median manipuloinnin uhri. Slava USA. Fuck.
Onhan siinä naurettavan pieni mahdollisuus ettei ne lopu.
Mutta se vaatii että Venäjän kansa mobilisoi kaikkien kapinoiden äidin ja postittavat Vladimirin Haagiin.
Ukraina on tuhon oma ja kohta on megahyökkäys tulossa - ovat jo jakaneet lentolehtisiä sotilaille, jotta ukrainalaiset voisivat järkevimmät antautua ja säästää henkiparkansa vielä.
Venäjä tuhlaa resurssinsa saavuttaakseen mitä? Ja miksi? No kun Putin tietää, että ainoa hänen mielensä parantava hoito on katkaisuterapia.
Venäjä ei tuhlaa - se on jopa taloudellisesti huomattavasti parantanut varallisuuttaankin.
USA taas on todella heikoilla ja dollari kuolemassa, kansaa elää asunnottomina yhä enemmän, huumeita vedetään, vankiloissa väkeä enemmän kuin missään maassa, 72 piikkiä vastasyntyeestä alkaen teini-ikään on vienyt terveyden tuhoon ja sen myöntävät monet piirit jo..ei ihme, että on maailman vihatuin maa kun aina muitten mailla tappamasssa ja tekemässä hallaa - NYT MYÖS TUHOAMASSA SUOMEA vaikkei kansa halunnut sitä - se pakotettiin meille.
Voi aloittajaparka, ei sotaa voiteta panssareilla.
Sulla muistissa jo kolme vuotta sitten kun roskalehdistö teki kuolemaa Putinille..ahahahahhahhahhhahha...Putin on herrasmies eikä naiveille toimittajille edes haistatellut.
Suomalaiseen rahvaaseen on istutettu venäjävihaa ja natsimieliset sitten huutavat kiihkossa kuorossa kuin lampaat...miten säälittäviä tyyppejä ovatkaan alistuvat.
He alistuivat samat juuri herkkäuskoisina korrroosiopiikeilekin ja ovat sairastelleet niin päästään kuin jaloistaan ja meidänkin kavereista useat kuolivat ja jäi leskiä kun men ottamaan noita sairauksia ja kuolemaa ehkäsevää taapppppoppppiiikkkiääää. heheh.
Suomen valtiolta loppuu ensi vuonna se vähäinenkin äly ,mikä ehkä aikaisemmin on ollut.
Ne on loppuneet jo monta kertaa ennekin keksis nyt hyvä pöljä jotain uutta vaihteeksi vaikka vuodenvaihteen kunniaksi?
Kiva lueskella rys..sän tiltun avutonta vitutusta ja määkimistä 😁
On on ilo silmälle huomata että me suomalaiset olemme tehneet täyden kympin työtä viimeiset vuodet ulko ja turvallisuuspoliittisesti mikään muu ei selitä tiltun loputonta vitutusta ja kädetöntä raivoa 😉
Siinä vaiheessa olisin todella huolissani jos rys..än tiltu olisi tyytyväinen Suomen ulko ja turvallisuuspolitiikkaan
Juuri näin.
Sodan alussa tiltut kertoivat rinta rottingilla kuinka paljon Venäjällä on panssareita.
Mutta jos niitä tuhotaan enemmän kuin niitä pystytään valmistamaan niin sitten ne vähenee.
Asian pystyy laskemaan helmitaulullakin jos vain tiltu osaa käyttää sitä
:) :)
Suomalaiset ovat olleet tyhmiä, noin totesi turkkilainen liikemies.
Turkkilaiset pelaavat kahteen pussiin, kuten Suomikin teki aikaisemmin.
Tyhmien ihmisten ja johtajien päätöksistä kärsii nyt tulevaisuudessa suuri osa kansasta. Osa voi hyvin, vaikka ovat edelleen tyhmiä.
Tiltu yrittää muuttaa puheenaihetta joka on edelleen Venäjältä loppuu panssarit....
Joulunpyhinä ei ole kummoisia lukuja.
Venäläiset ovat imeneet sukkaa ja rukoilleet, hyökkäämien ei maittanut.